Yaz lastiği seçimi

unsaLhsN

vwTürk Tasarım Ekibi
İsim
Hasan
Soyisim
Ünsal
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4 TDI
Aracım için 15 ebatta lastik alacağım kullandığım araç Polo 2001 6n2 kasa orjinal lastik ölçüleri 195-45-15 bu ebatlarda kullanan ve memnun kalan üyelerimiz varmıdır, varsa bu konu hakkında tecrübelerini paylaşırlarsa memnun olurum.

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Aracım için 15 ebatta lastik alacağım kullandığım araç Polo 2001 6n2 kasa orjinal lastik ölçüleri 195-45-15 bu ebatlarda kullanan ve memnun kalan üyelerimiz varmıdır, varsa bu konu hakkında tecrübelerini paylaşırlarsa memnun olurum.

Bu ebat her marka ebat listesinde bulunmayan , az kullanılan ve dolayısıyla az üretilen bir ebat tır.

Bu nedenle bu ebatta kullanılabilecek ve kolayca emin edilebilecek ve kalitesini ispatlamış lastik markaları Falken ve Hankook dur.

Falken de 2 desen seçeneği, Hankook da 1 desen seçeneği mevcut.

Falken = Ziex ZE 914 ve Ziex ZE 310

Hankook = K115 Ventus Prime2

Son düzenleme:

unsaLhsN

vwTürk Tasarım Ekibi
İsim
Hasan
Soyisim
Ünsal
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4 TDI
@hosmy teşekkürler bilgi için bugün de Falken Ziex ZE 914 ve Ziex ZE 310 bakıyordum Ziex ZE 310 yeni desenli lastiği olarak belirtmişler kullanıcı yorumlarına göz gezdiriyorum

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Daha önceki bir arabamda ben zor bulunan 195 yerine 185 kullanıyordum hem daha kolay bulunuyor, hem fiyatı epeyce ucuz oluyor hem de araba daha rahat yürüyordu. Orjinallik meselesini kafaya takmazsanız tavsiye ederim.

unsaLhsN

vwTürk Tasarım Ekibi
İsim
Hasan
Soyisim
Ünsal
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4 TDI
@husertas 45 yanak bulamazsam 50 yanak bakarım diye düşünüyordum bazı kullanıcılara göre sürtme oluyor diyenler var bazıları olmuyor diyen var değişik durumlar, 185 olarak hangi lastikleri kullandınız

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
İki kere almıştım ve ikisi de BFGoodrich markaydı. O zaman için ucuz ve iyi lastiklerdi.

Ama bana sorarsanız hangi marka olursa olsun lastik 3.senesinde özelliğini kaybediyor. O yüzden markayı pek kafayı takmayın derim. Ben son yıllarda aldıklarımı hep Petlas aldım ve hepsi de önceki kullandığım Michelinden daha iyi yol tutuyorlardı. Şimdiki Passat üstündeki de Petlas ve 2. senesine giriyor. Sorun yok ve iyi gidiyor. Seneye bakarım, iyi olmazsa atarım yenisini alırım. Çok para ödemedim, o yüzden zoruma gitmez. Fiyakalı bir Continental parasına 4 adet Petlas alabiliyorsunuz.
Size de böyle yapmanızı tavsiye ederim. Param memlekette kaldığım için de ayrıyeten mutluyum.

Ben yıllardır her zaman arabaya uyacak en dar tabanlı lastikleri tercih ediyorum. Bu arabada da bayiden 215'le gelmiş ama yenilerde 205 tercih ettim. Dar lastik hem daha ucuz hem de arabayı daha rahat yürütüyor. Sizin araba bende olsaydı hiç düşünmeden 185 tercih ederdim. Ama tercih sizin elbette. Forumun aykırı üyesi olarak, farklı bir bakış açısı olsun diye kendi seçimimi anlatmak için söyledim.

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
195/45 R15 ebat lastiğin sürme yapmadığı araç da 195/50 R15 lastik de sürtme yapmaz. ( Sürtme sadece Of-Set ' li jantlar nedeniyle yaşanır )

Bence de 185/55 R15 yada 195/50 R15 kullanmak daha mantıklı. Çünkü bu iki ebat lastik çok kullanılıyor ve her marka bu ebatları üretiyor, alınan lastiklerin ömrü boyunca ( 3 - 5 sene ) aynı desenden bulmak mümkün.

Alacağınız 195/45 R15 lastiklerden biri sonradan yarılırsa, aynı desen lastik bulunamayabilir.

Her iki ebatta da, yine Falken Ziex ZE 914 ve Dunlop SP Sport FM800 hem uygun hem kaliteli

İkisi de aynı firmaya ait ve Türkiye de üretiliyor. Dunlop kalitesi biraz daha üstün.

185/55 R15

195/50 R15

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Falken ve Dunlop kimin Hasan Hocam? Ve fabrikası nerede?

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
Kendi deneyimlerinden yola çıkarak Falken'in güvensiz bir lastik olduğunu düşünüyorum.
Kupkuru zeminde performansı kabul edilebilirken, yolda karşılaşacağınız her ıslaklık sizin için kaza tehlikesi yaratır.

Bana göre iyi yaz lastiğinin ıslak zemin performansının da kabul edilebilir düzeyde olması gerek güvenlik açısından.

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Daha önceki bir arabamda ben zor bulunan 195 yerine 185 kullanıyordum hem daha kolay bulunuyor, hem fiyatı epeyce ucuz oluyor hem de araba daha rahat yürüyordu. Orjinallik meselesini kafaya takmazsanız tavsiye ederim.

Çankırı ' da Hüseyin usta.

Marka sahibi Japon Sumıtomo.

AKO jant ile ortak lastik fabrikası kurdular.

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Kendi deneyimlerinden yola çıkarak Falken'in güvensiz bir lastik olduğunu düşünüyorum.
Kupkuru zeminde performansı kabul edilebilirken, yolda karşılaşacağınız her ıslaklık sizin için kaza tehlikesi yaratır.

Bana göre iyi yaz lastiğinin ıslak zemin performansının da kabul edilebilir düzeyde olması gerek güvenlik açısından.
Tabi ki, orta sınıf uygun fiyatlı olan bu lastiklerden , PREMİUM ( Mıchelin - Goodyear - Continental - Pirelli ) lastik performansı beklenemez.

Kötünün iyisi veya Orta Sınıf denilen türden lastiklerdir.

Ve Etiket derecelerinde :

Falken Ziex ZE 914 serisinin Islak Zemin Etiket derecesi : Bazı ebatlarda A Bazı ebatlarda B ( C yoktur )

Dunlop SP Sport FM800 serisinin Islak Zemin Etiket derecesi : Bütün ebatlarda A ' dır. ( B ve C yoktur )

Ve kendi sınıfında orta sınıf lastiklere arasında gayet yeterlidir. Kaldı ki Lassa - Prelli - Bridgestone - Goodyear gibi markaların bile, bir çok serisinin Islak Zemin Etiket derecesi C veya E olduğu görülmektedir.

Orta sınıf lastiklerin Sadece ömür ve tehlikeli durumlarda tepki verme süreleri, premium lastiklereden daha az ve gecikmelidir.

Ve kendim bizzat , Dunlop SP Sport FM800 deseninin 185 / 55 R15 ve 195 / 55 R15 ebatlarını 2. aracım olan Tempra ' da aktif olarak kullandım.
195 olanı halen daha kullanmaktayım. İki abatta da Hiç bir olumsuzluk yaşamadım.

Son düzenleme:

unsaLhsN

vwTürk Tasarım Ekibi
İsim
Hasan
Soyisim
Ünsal
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4 TDI
Geçen sene 14 ebat jant kullanırken orjinali ebat olarak 185-55-14 almıştım dunlop marka tercih etmiştim ve bi o kadar memnun kalmıştım yine dunlop baktım ebat olarak falken önerildi aldığım firmadan şuab için orjinal ebat aklımda var falken olarak ek olarak dediğiniz gibi diğer ebat önerilerine de bakayım.

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Geçen sene 14 ebat jant kullanırken orjinali ebat olarak 185-55-14 almıştım dunlop marka tercih etmiştim ve bi o kadar memnun kalmıştım yine dunlop baktım ebat olarak falken önerildi aldığım firmadan şuab için orjinal ebat aklımda var falken olarak ek olarak dediğiniz gibi diğer ebat önerilerine de bakayım.

Aslında orijinal ebat olan 185/55r14 ve 195/45r15 kastiklerinizin muadil ebatları kesinlikle 185/55r15 ve 195/50r15 değildir.

Lastik muadil uyum tablosuna göre 185/55r15 ve 195/50r15 ebatları kullanmamanız gerekir.

Ya 185/55r14 yada 195/45r15 kullanılmalıdır.

Vw bu araç da o kadar piç bir ebat kullanmış ki, başka doğru dürüst , alternatif muadil bir ebat yok.

185/55r14 ve 195/45r15 her marka da bulunabilirliği çok zayıf ebatlar olduğu için, tolerans dışında kullanımlar yaşanıyor malesef.

Aslında Orijinal ve Muadil ebat olarak kullanabileceğiniz lastik ebatları sadece aşağıdakiler :

13''

14''

15''

16''

17''

Son düzenleme:

unsaLhsN

vwTürk Tasarım Ekibi
İsim
Hasan
Soyisim
Ünsal
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4 TDI
Yazdıklarınız o kadar doğru ki orjinal ebat dışında başka alınca farklı sebepler sorunlar çıkıyor o yüzden 195-45-15 Falken Ziex ZE 310 alacak gibiyim hem yeni desen hemde hamur olarak bir önceki seriye göre geliştirilmiş olması, Ankara da dunlop ve falken bayilerinden fiyat alayım bakalım ne sonuçlar çıkacak

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Bence de Orijinal ebattan şaşmamak gerek. Aracın km sayacının yanlış göstermesinden, aero dinamik ve frenaj dengelerinin bozulmasına kadar bir çok sorunlar yaşanıyor

Alternatif lastik seçiminde genel bir kural temel alınmaktadır: Lastik dış çapı, aracın orijinal lastiğinin dış çapından +1,5% daha büyük veya -2% daha küçük olmamalıdır.

Bayi ve internet fiyatlarını karşılaştırın.

Bayiden aldığınızda yapılacak olan , ücretsiz montaj ve balans hizmetini de göz önünde bulundurarak bir karar verebilirsiniz.

İnternetten aldığınızda ayrıca 100 tl kadar montaj ve balans masrafı olabilir.

Şimdiden hayırlı olsun.

unsaLhsN

vwTürk Tasarım Ekibi
İsim
Hasan
Soyisim
Ünsal
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4 TDI
@hosmy Falken lastikler yumuşak hamur mu oluyor bilginiz varmı bu konuda kullanımdan 1 sene sonra sertleşme vs yapma durumları varmıdır.

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
@hosmy Falken lastikler yumuşak hamur mu oluyor bilginiz varmı bu konuda kullanımdan 1 sene sonra sertleşme vs yapma durumları varmıdır.

ZE 310 deseni Falken in en yumuşak karakterli modelidir kullanımı gayet konforludur.

2 sene ilk günkü gibi performans sunar. 3. sene sertleşmeye başlıyor.

Son düzenleme:

unsaLhsN

vwTürk Tasarım Ekibi
İsim
Hasan
Soyisim
Ünsal
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4 TDI
Fiyat olarak yüksek ama birde Hankook buldum, diğerlerinin fiyatlarıda aşağıdaki gibi

Hankook Ventus Prime2 K115 - 348 TL internet fiyatı

Falken ZE 310 - Bayi fiyatı - 330 TL telefon ile bir kaç yer aradım.

Falken ZE 310 - İnternet fiyatı 294 TL

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Hankook un orta sert karakterli ve çabuk sertleşip uğultu yaptığı şeklinde duyumlar yorumlar duydum ama takdir sizin. Biraz daha araştırma yapılabilir.

Teknik detaylar ise şöyle:

Asilkan

vwTürk Üyesi
İsim
Asilkan
Soyisim
BAYRAKLI
Ebat olarak bilmem de Nokian sipariş ettim. Kullananlar çok memnun.

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt