Yağ Değişim Süreci ve Yeri Hk.

Semjh

vwTürk Üyesi
İsim
Semih
Soyisim
Alphan
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Jetta
Mesleğiniz
Sivil
Selamlar;
2012 jetta sahibiyim. Araç ilk şahsi aracım ve geçen hafta Manisa’dan aldım. Yağ değişim zamanı yaklaştı. İlk olduğu için Avek yetkili servise götürüp yaptırmak istiyorum hem diğer bakım fiyatlarına göz gezdirmiş olurum hemde araca henüz yabancı olduğum için yetkili servis eli değsin istedim.
Diğer servislere nazaran çok fazla fiyat farkı olur mu? Araç için en uygun yağı kullanırlar mı? Motul marka yağı çok övdüler dışardan alıp herhangibir ustada değişmem birşey değiştirir mi?
Bu konuda tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum,teşekkürler.

DiAbLo

Forum Sorumlusu
İsim
Reha
Soyisim
Torun
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Jetta
Arac icin en uygun yagi kullanacaklardir ama Motul marka yagi kullanmayabilirler. Fiyat konusunda mutlaka bir fark olacaktir ama yalnizca yag + yag filtresi degisecekse devasa bir fark olacagini dusunmuyorum. Servisi arayarak tahmini bir fiyat alip diger servislerle karsilastirabilirsiniz.

Semjh

vwTürk Üyesi
İsim
Semih
Soyisim
Alphan
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Jetta
Mesleğiniz
Sivil
Arac icin en uygun yagi kullanacaklardir ama Motul marka yagi kullanmayabilirler. Fiyat konusunda mutlaka bir fark olacaktir ama yalnizca yag + yag filtresi degisecekse devasa bir fark olacagini dusunmuyorum. Servisi arayarak tahmini bir fiyat alip diger servislerle karsilastirabilirsiniz.
Teşekkürler. Avek yağ değişimi,filtre ve bujiler için 1200₺ gibi bir fiyat çekerken özel servisler yarı fiyatı verdiler. Birazdan Bosch servise gideceğim uygun gelirse orada yaptıracağım olmadı özel servis. Bu acemiliğime geldi bir daha ki bakımda parçaları takım olarak netten alıp özel serviste ki ustaya yaptırmayı düşünüyorum. Garantisi olmayan araç için yetkili servise gidip x2 para ödemeye gerek yok sanırım :)

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Özel serviste çok daha uygun olur. Motul, Castrol, Mobil bana göre hepsi aynı. Elbette yağların model farkları da var. Mobil ile Mobil 1 arasındaki fiyat farkı gibi.

Semjh

vwTürk Üyesi
İsim
Semih
Soyisim
Alphan
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Jetta
Mesleğiniz
Sivil
Aracımı dün Bosch serviste bakıma soktum.yapılan işlemler ve fiyatlarını sizlerle paylaşıyorum. Hemen hemen yetkili servis kadar fiyat çıkardılar

2 dice roller

vwgolf4

vwTürk Üyesi
İsim
Ahmet
Soyisim
S
300 lira fark etmiş. Gerçekten yetkili servisten farkı az. Demek ki ya yetkili servis ya da özel servis en güzeli. Bosch mosch servis hikaye. Özel serviste tahmini en fazla 400-450 tl tutar gibime geliyor. Sayenizde bilmeyenler adına fikir edinmiş olduk. Teşekkür ederiz paylaşım için.

Son düzenleme:

Semjh

vwTürk Üyesi
İsim
Semih
Soyisim
Alphan
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Jetta
Mesleğiniz
Sivil
Kesinlikle. İstanbulda iyi bir usta bulmak lazım. En basiti filtrelerden örnek vereyim yağ,hava ve polen filtresi toplam 185₺ ye denk geliyor, aynı ürünler aynı markayla orijinal olarak internette 3 lü paket 114₺ satılıyor. 70₺ en basiti filtrelerde farketti bir bu kadar da yağ ve bujilerde oynar. Alıp iyi bir ustaya götürmek en mantıklısı. Benim ustam Mersin’de. Kendisiyle telefonda görüştüğümde bujiler hariç en fazla 400₺, bujilerde sıkıntı olması halinde 600₺ bu iş en iyi şekilde olur demişti.

alpertem1979

vwTürk Üyesi
İsim
alper
Soyisim
ertem
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Jetta 1.2 TSİ
Mesleğiniz
Finansman
İsim Soyisim
alper ertem
İstanbul Ümraniye Sanayi sitesinde Aydemir Otomotiv var. Yılmaz Usta ve Halim Usta VW grubunda çok iyiler, güvenilirler. 2004 model Bora'mızı hep oraya götürürdük, işlerinin hakkını verirler. Aklınızda bulunsun, saygılarımla.

ErgT

vwTürk Üyesi
İsim
Ergun
Soyisim
Tekin
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
JETTA
Mesleğiniz
OTOMOTIV
İsim Soyisim
Ergun Tekin

ErgT

vwTürk Üyesi
İsim
Ergun
Soyisim
Tekin
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
JETTA
Mesleğiniz
OTOMOTIV
İsim Soyisim
Ergun Tekin
Semih Bey Merhabalar, Üzülerek bilmenizi isterimki BOSH Servisi aracınıza yanlış spesifikasyonda (50500 veya 50700 olması gerekiyor) yağ kullanmış bilgilerinize
Aracınıza Kullanılması gereken yağ PROFESYONEL LONG LIFE 3 olması gerekiyor.

Son düzenleme:

diseqc

vwTürk Üyesi
İsim
izzet
Soyisim
alemdaroğlu
Semih Bey Merhabalar, Üzülerek bilmenizi isterimki BOSH Servisi aracınıza yanlış spesifikasyonda yağ kullanmış bilgilerinize
Aracınıza Kullanılması gereken yağ PROFESYONEL LONG LIFE 3 olması gerekiyor.
Zaten piyasada bu arabaları 200.000 km bile gidemez hale getiren bu iş bilmeyenler yüzünden tabi bizimde kullanım klavuzu okumamak gibi bir alışkanlığımız var araçlar yanlış yağ dan yada parçadan hasar görüyor sonrada aracın adı çıkıyor. Bir müddet önce kullandığım benzinli ford aracımın kapotun içinde kullanım klavuzunda 5w30 yağ kaullanılması gerektiği kocaman yazsada sanayide önüne gelen 10w40 koyalım yağı budur buna 5w30 ince gelir olmaz bir sürü zırva kullandığım süre boyunca kavuzda yazanın dışına çıkmadım ama saniye o servis gelen fordlara 10w40 koydu sonra sanayide fortlar sibop yakıyor kronik bunlarda çelik siboba gçemek lazım diye bir efsane aldı yürüdü çelik siboba geçenler sonra kapağı söktürürse şaşırmamaklazım. Bence iyi araştırmak lazım.

ErgT

vwTürk Üyesi
İsim
Ergun
Soyisim
Tekin
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
JETTA
Mesleğiniz
OTOMOTIV
İsim Soyisim
Ergun Tekin
Semıh Bey Aşağıdaki Linkten incelerseniz C3 serisi yağ 2011 sonrası Jettalarda asla kullanılmıyor. Sayfaya giriniz ve LL ile C3 arasındaki spesifikasyon farklarını göreceksiniz. BOSH * VW 502 00/ 505 00/ 505 01 spesifikasyonu kullanmış C3 serisi YANLIŞ YAĞ.
Olması gereken LL serisidir

s1nanozk

vwTürk Üyesi
İsim
Sinan
Soyisim
Özkerem
Aracınızın Markası
Vw
Aracınızın Modeli
Golf Mk4
Mesleğiniz
Tasarımcı
Şu sıra ben de yağ değişimi vaktindeyim, gerçi benim araç 2004 fakat ben bile daha-en azından kullandığım süre boyunca- 10/40 a bulaşmadım. Benim merak ettiğim C3 ile LL arasında sadece değişim aralık farkı yok mu? Yani C3 ler normal bakımda(senelik) olarak değişirken, LL bunun 2 katı süre gidebiliyor. Mesela castrol aynı araç için dediğiniz gibi LL yağını önerirken,Mobil 1 bütün bu saydığımız şartları sağlayan viskoziteli 5/30 ESP yi gösteriyor ama o da aynı zamanda c3 şartlarını da sağlıyor. Benim sormak istediğim C3 %100 yanlış bir yağ mıdır yani?

ErgT

vwTürk Üyesi
İsim
Ergun
Soyisim
Tekin
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
JETTA
Mesleğiniz
OTOMOTIV
İsim Soyisim
Ergun Tekin
Şu sıra ben de yağ değişimi vaktindeyim, gerçi benim araç 2004 fakat ben bile daha-en azından kullandığım süre boyunca- 10/40 a bulaşmadım. Benim merak ettiğim C3 ile LL arasında sadece değişim aralık farkı yok mu? Yani C3 ler normal bakımda(senelik) olarak değişirken, LL bunun 2 katı süre gidebiliyor. Mesela castrol aynı araç için dediğiniz gibi LL yağını önerirken,Mobil 1 bütün bu saydığımız şartları sağlayan viskoziteli 5/30 ESP yi gösteriyor ama o da aynı zamanda c3 şartlarını da sağlıyor. Benim sormak istediğim C3 %100 yanlış bir yağ mıdır yani?
Sınan Bey, C3 ile LL arasında spesifikasyon yani formül (akışkanlık, yağlama özelliği, metal koruma, gibi) farkları mevcuttur. Yağlar yeni motorların teknolojik gelişimi ile beraber koruyucu özellikleri yani spesifikasyonları değişmektedir.
Aracınızın el kitabından yağ spesifikasyonunu öğrenip gerekli yağı tedarik edebilirsiniz.

Üst Alt