Vitesi boşa atınca rölanti düşüp geri toparlıyor.

Samsunh

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Serbest
Şu vakum kaçağını bir türlü bulamadım. Her yere balata spreyi sıktım.Su sıktım ama nafile motor sesinde değişim olmuyor.

by_bozkurt

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Seat Toledo
Aracınızın Modeli
2000 - 1.6 8v
Mesleğiniz
Tekniker
İsim Soyisim
RBozkurt
Benim arabada aynısı vardı. Akl motorda emme manifoldu altından ufak bir hortum buğaz kelebeği önüne giriş yapıyor.
Giriş yaptığı yerde hata var muhtemelen ufak bir valf var bozuk olabilir.

Hortum 2 ucundan körlendi şuan çok iyi problem yok. Kaçak ordanmış.

Samsunh

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Serbest
Galiba buldum.Biraz önce arabanın yanına gittim. Vakum tüpüm çalışmıyor. Muhtemelen içindeki membran yırtık. Uzun zamandır oradan şüpheleniyordum.İki tane kısa hava hortumu var onları da değiştirdim ama fark etmemişti hiç. Vakum tüpünün klepe kapağını çıkardım gaza bastım ve hiç hareket etmediğini gördüm. Şimdi sorum şu:
Şayet membran yırtıksa vakum kaçağı oluşur mu ? Kırmızı ışıkta falan durunca rölantinin 1 kere 500d/d düşüp geri normale dönmesine sebep olur mu? Fikri olan herkesten yorum bekliyorum.

by_bozkurt

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Seat Toledo
Aracınızın Modeli
2000 - 1.6 8v
Mesleğiniz
Tekniker
İsim Soyisim
RBozkurt
Manifoldun içindeki kanatları açıyor daha seri hava alması için. Gazi bırakınca da kapatıyor.

Dediğiniz gibi içi yırtık olabilir. Nefes ile vakum yapın çubuk içeri kaçıp sabit kalacak mı

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Galiba buldum.Biraz önce arabanın yanına gittim. Vakum tüpüm çalışmıyor. Muhtemelen içindeki membran yırtık. Uzun zamandır oradan şüpheleniyordum.İki tane kısa hava hortumu var onları da değiştirdim ama fark etmemişti hiç. Vakum tüpünün klepe kapağını çıkardım gaza bastım ve hiç hareket etmediğini gördüm. Şimdi sorum şu:
Şayet membran yırtıksa vakum kaçağı oluşur mu ? Kırmızı ışıkta falan durunca rölantinin 1 kere 500d/d düşüp geri normale dönmesine sebep olur mu? Fikri olan herkesten yorum bekliyorum.
Vakum tüpüne giren hortumları bir biri ile birleştirin yada her ikisini körleyin birde o şekilde deneyin bakalım rölantide bozulma olacakmı?

Samsunh

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Serbest
Kontrol ettim.Hava çeksem de üflesem de boşa gidiyor yani lastik yırtık belli.

Samsunh

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Serbest
Vakum tüpüne giren hortumları bir biri ile birleştirin yada her ikisini körleyin birde o şekilde deneyin bakalım rölantide bozulma olacakmı?
Aslında eğer bu lastik diyaframı temin edemezsem emme manifoldundan çıkıp vakum tüpüne giren hortumu körlersem eğer hava kaçağını engellemiş olurum ama başka bir yerlere zararı olur mu acaba?

by_bozkurt

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Seat Toledo
Aracınızın Modeli
2000 - 1.6 8v
Mesleğiniz
Tekniker
İsim Soyisim
RBozkurt
Vakum tüplü muadili alın takın hocam. İptal etmeyin. Motor kodu nedir. Model yıl kod atarsanız parça numarasına etkadan bakalım

Samsunh

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Serbest
Parça koduna baktım da direkt bi lastik diyaframın kodu yok. Tüp komple satılıyor. Motor kodu Alz 2004 model

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Aslında eğer bu lastik diyaframı temin edemezsem emme manifoldundan çıkıp vakum tüpüne giren hortumu körlersem eğer hava kaçağını engellemiş olurum ama başka bir yerlere zararı olur mu acaba?
Sadece deneme amaçlı hiç bir zararı olmaz.

by_bozkurt

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Seat Toledo
Aracınızın Modeli
2000 - 1.6 8v
Mesleğiniz
Tekniker
İsim Soyisim
RBozkurt

Samsunh

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Serbest
Bilgilendirme amaçlı yazıyorum. Rolanti düşüp kalkmasi ile ilgili olarak emme manifoldu vakum tüpü tamir edildi.(Bu arada dayson silikon tutmadı.1TL ye aldığım japon yapıştırıcısı işe yaradı.) EGR valfi söküldü temizlendi,boğaz kelebeği sökülmeden el yordamıyla temizlenip adaptasyon yapıldı. Bujiler 17000 km olmasına rağmen ngk 3 tırnak orijinal buji ile değişti.Lpg ayari yapıldı. Maf sensörü liqui moly maf sensörü temizleyici ile temizlendi.Yağ ,hava,polen filtreleri değişti.Motul xcess 5w40 motor yağı ile bakım yapıldi. Ama nafile... Yine rolantide arasıra düşüp kalkma oluyor...Yine P0171 ve P0301 hatalalarını alıyorum... Vakum kaçağı olabilecek heryeri kendim bizzat kontrol ettim.Görünürde birşey yok.

by_bozkurt

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Seat Toledo
Aracınızın Modeli
2000 - 1.6 8v
Mesleğiniz
Tekniker
İsim Soyisim
RBozkurt
P0171 Fakir çalışıyor hatası. Hava fazla ama yakıt az yani.

P0301
1. Silindir hata vermiş. Yakıt 1. Silindire gitmiyor olabilir mi?

Gaz ayarı yapılmış problem olsa herhalde fark ederdi lpgci.

Samsunh

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Serbest
P0171 ve P0301 hataları için Yeni lpg enjektörleri ve lpg beyni sipariş ettim. Lpg den kaynaklı diye yorum yapıyorum ama hiç benzinde de bu hatayı yapacak mi bilmiyorum. O yüzden simdiki aşama şu: Bugünden itibaren lpgyi iptal edip bir depo bezin bitireceğim. Sonra lpg enjektörlerini ve lpg regülatörünü takip lpg ayarı yapıp deneyeceğim. Bakacağım benzindeyken de P0171 ve P0301 hatalarını verecek mi?

by_bozkurt

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Seat Toledo
Aracınızın Modeli
2000 - 1.6 8v
Mesleğiniz
Tekniker
İsim Soyisim
RBozkurt
Hocam lpg vanası kapatıp vagcom (00 kanalı olması lazım) ile beyni sıfırlayın.
Yada akü kutup başı söküp akşamdan sabaha dursun.
1 depo benzin bitirme çok afaki ve masraflı bir işlem bence.

Regülatör gazı basmasa diğer pistonlarda hata verebilirdi.
1. Enjektöre bakın bi kablosu soketi, yakıt hattı falan.

Samsunh

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Serbest
Bir haftadır benzinde biniyorum. Ngk 3 tırnak buji ile bujilerim değistirdim. Çok şükür arıza lambası yanmadı fakat rölantide benzin LTFT -7.8 STFT -1 degerlerini alıyorum. Sürüş esnasında ise LTFT -0.8 civarında geziyor hiç artı değerlere çıkmıyor yani hep zenginde çalışıyor.Belki bunun da sebebi vakum kaçağıdır deyip vakum testi için duman makinesi yaptım. Birkaç gün içinde duman ile vakum kaçağı testi yapacağım. Test yapmadan önce vakum hortumlarını söktüm. Hava giriş ve çıkış yönlerini ok işareti ile belirttim. Hava yönlerinde bir yanlışlık var mıdır?Screenshot_20201206-192630_Gallery.jpg

Samsunh

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Serbest
Vakum kaçağı için emme manifolduna giren yukarıdaki fotoğraftaki en sağdaki çekvalfte sorun var gibiydi. Nefesimi çekip dilimi dayayınca kaçırıyordu. Bir umutla yenisini aldım. Degistirdim ve sorunuma çözüm buldum sanmıştım ama değişen birşey olmadı. Bu da yetmiyor gibi benzinde sadece rolantide zengin karışım sorunuyla karşı karşıyayım.Henüz arıza lambası yakmadı ama artı değerlerden %-12.5 LTFT değerine geldi. Sorun nedir anlamadım.20201216_005511.jpg

Üst Alt