• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

VagCom ' da maf-o2-cat ölçümlerini tercüme ettim.

mehmetavci

vwTürk Üyesi
Katılım
12 Eki 2014
Mesajlar
237
Tepkime puanı
5
Arkadaşlar ; Bu bilgileri size faydalı olur diye yabancı sitelerden tercüme ettim. Bir kısmını kendim denedim . Forumda arkadaşların işine yarayabilir diye paylaşıyorum. Sorumluluk sizlere aittir.

MAF, O2 sensörlerinizi ve katalitik konvertörünüzü test etmek için ,
"Motor" kontrol modülünde VAG-COM'unuzla birlikte aşağıdaki bloklara bakın . 002, 030, 032 ve 033 blokları "Ölçme Blokları" nda, 036, 034 ve 046 blokları "Temel Ayarlar" da yapılır. ( NOT: Aşağıdaki testler MKIV VR6'ya özgüdür. 1.8T veya 2.0 motorunuz varsa, otomatik testleri çalıştırma prosedürü biraz farklıdır. Testlerin nasıl başlatılacağına ilişkin talimatlar için. 2.0 motorla çalıştırma prosedürü konusunda emin değilim motor devrini 1800 ile 2200 dev / dak arasında manuel olarak yükseltiyorsunuz
Blok ölçümleri (Measuring Block) girin
Gurup numarasına 002 yazın ( Yük Kaydı)
- Boşta rolantide MAF hava akış okumasını kontrol edin. Aracın çalıştığından ve ısındığından ve klimanın kapalı olduğundan emin olun. Alan 4'e bakın . Rölantideki değer 1 ile 25 g / s arasında olmalıdır. 1 g / s'den düşükse, MAF ve manifold arasında emme hortumunda muhtemelen bir sızıntı vardır.
Sonra Gurup bölümüne 030 yazın ve read tuşuna basın ( Oksijen Sensörü Düzenlemesi)
Alan 1, Katalitik konvertör öncesi oksijen sensörünün durumunu veren üç basamaklı bir ikili koddur. Alan de katalitik konvertör sensörünü gösterir. Rakamlar, sensör ısıtıcısının çalışıp çalışmadığını ve oksijen sensörü kontrolünün çalışıp çalışmadığını gösterir. Değer 111 (ısıtıcı açık) ve 011 (ısıtıcı kapalı) arasında değişmelidir. Son iki hane ayrıca '1' ve '0' arasında değişebilir, ancak ağırlıklı olarak '1' olmalıdır.

Blok 032 - Oksijen Sensörü Kontrolü Öğrenilen Değerler
gurup bölümüne 032' yazın . Alan 1 rölantide (ilave) boşta yakıt trimini temsil eder ve Alan 2 parça yükünde (çoklayıcı) yani sürüş sırasında yakıt trimini temsil eder. Değer% -10 ile +% 10 arasında olmalıdır (bu değerlerin altında ise, motorun zengin çalıştığını ve üstünde ise motorun fakir karışımla çalıştığını gösterir). Değer% + 25'e yakınsa (üst sınırdır), bu genellikle MAF'in kötü olduğu anlamına gelir. Değer +10 ve% + 25 arasında bir değerdeyse, kedi öncesi oksijen sensörünün kötü olduğu, girişte bir sızıntı olduğu veya MAF'ın çıkışta olduğu anlamına gelebilir. 2.0 MAF ve yeni oksijen sensörlerine sahip olan arabam için (VR6) bulduğum değer +% 1.6. dır.
Gurup 033 - Katalitik konvertör Öncesi Oksijen Sensörü Kontrolü
- Blok 033'e gidin. Alan 1'deki değer, Katalikti konvertör öncesi oksijen sensörü kontrolünü temsil eder. Değer, -10 ila +10 aralığında en az% 2 dalgalanmalıdır.
Gurup 036 - Katalitik konvertör Sonrası Oksijen Sensörü Kontrolü
Gurup 036'ya gidin (bu Measuring blok ta değil Basic Settings te yani temel ayarlarda yapılmalıdır). Otomatik testi çalıştırmak için fren pedalına basın ve basılı tutun . Motor RPM'leri yaklaşık 1400'e yükselmelidir. Alan 1,Katalitik konvertör -post sensörü voltajıdır. 0 ile 1V arasında hafifçe dalgalanması gerekir. Alan 4 , test çalışırken önce / test sırasında 'TEST OFF / ON' a tıklayın ve test bittikten sonra 'B1-S2 OK' (sensör iyi) veya 'B1-S2 NOT OK' (sensör kötü) diyecektir. Test tamamlandıktan sonra fren pedalını bırakın.
Blok 034 - Kedi Öncesi Oksijen Sensörünün Durumunu kontrol etme.
- Blok 034'e gidin (bu test Basic settings te yapılmalıdır). Otomatik testi çalıştırmak için fren pedalına basın ve basılı tutun . Motor devri 1400'e yükselmelidir. Alan 1 motor devridir. Alan 2, katalitik dönüştürücü sıcaklığıdır. Alan 3 , sensörün kaç yaşında olduğunu söyleyen değerdir ( yaşında derken ne demek istediğin anlamadım) . Alan 4 , test devam ederken önce / test sırasında 'TEST OFF / ON' a basın ve test bittikten sonra 'B1-S1 OK' veya 'B1-S1 NOT OK' diyecektir. Yaşlanma değeri 0,80'in üzerinde olmalıdır. Yeni bir sensör için değer 1,99'dur. Sensör yaşlandıkça değer azalır. Test tamamlandıktan sonra fren pedalını bırakın.

Blok 046 -Katalitik Konvertör
NOT: Blok 034'teki test, bu testten hemen önce yapılmalıdır, aksi halde başlamaz!
- Blok 046'ya gidin (bu test Basic settings de). Otomatik kediyi çalıştırmak için fren pedalına basın ve basılı tutun. test ( yaklaşık 100 saniye sürer -Kat.Konvertörün doğru bir okuma için belirli bir eşiğin üzerine ısıtılması gerekir - eşik genellikle 400 ° C'dir). Motor RPM'leri ( rolanti hızı) (Alan 1) 1400'e yükselmelidir. Alan 2 Kataliktik konvertördür . sıc. Bu aynı zamanda test sırasında da artacaktır. Alan 3 te . dönüşüm verimliliği. Eğer kataliktik konvertör iyi ise, testin sonunda değer 0,50'in altında olmalıdır. Alan 4 Kataliktik konvertörün iyi (CAT B1 - OK ) veya kötü (CAT B1 B1 - NOT OK) olduğunu gösterir. Test tamamlandıktan sonra fren pedalını bırakın.
 

Aykutkolcu

vwTürk Üyesi
Katılım
24 Ara 2015
Mesajlar
338
Tepkime puanı
38
Emeğinize sağlık güzel bir içerik olmuş


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 

diseqc

vwTürk Üyesi
Katılım
17 Mar 2008
Mesajlar
466
Tepkime puanı
90
Şehir
Rize
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Bilgi işlem
Güzel bir çalışma olmuş en kısa sürede deneyeceğim. Tecrübe ettiğim kısımları paylaşırım. Emeğinize sağlık..
 

by_bozkurt

vwTürk Üyesi
Katılım
11 Nis 2019
Mesajlar
264
Tepkime puanı
68
Yaş
30
Konum
Konya
Şehir
Ankara/Kayseri
Aracınızın Markası
Seat
Aracınızın Modeli
Toledo 1.6 8v
Mesleğiniz
Tekniker
İsim Soyisim
RBozkurt
409.1 olan kablo bu okumaları yapamıyor.
 
Üst Alt