• Sevgili üyelerimiz,
    Sitemiz, 2003 yılından bu yana sizlere hizmet vermektedir. Kalitemizi daha ileriye taşıyabilmek adına başta teknik ekibimiz olmak üzere tüm ekibimiz'in gayretleri sayesinde sitemiz, günümüz şartlarına uygun bir şekilde yenilenmiştir tüm üyelerimize hayırlı olsun.
    Geçiş sürecinden sonra foruma kullancı adı ile girişlerde sorun yaşayan kullanıcılarımızın bizlere ulaşıp üyeliklerini kontrol ettirmelerini tavsiye ederiz.
    Görüş ve önerilerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz. Not: Siteye yüklediğiniz resimlerinizin kalıcı olması için Sitemizin Mesaj bölümünden resim yükleme ikonuna tıklayarak yükleyebilirsiniz... Yönetim.

TOURAN 1.6 FSI cozulemeyen sorun...

Salihkucuk3461

vwTürk Üyesi
İsim
Salih
Soyisim
Küçük
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
TOURAN 1.6 FSI
Mesleğiniz
ESNAF
Iyi geceler oncelille forumunuza yeni uye oldum. Herkeze selam olsun istanbulda ikamet etmekteyim ve 1 ay once 2004 model 220 binde touran 1.6 fsi 115 bag motor otomatik ankara tarafindan ihaleye cikmis hasarli bi arac aldim. Aldim ama bela aldim gibi hissediyorum aracin 2 sorunu var birini cozdum kapilari kitledigimde samandira devre disi kalmiyordu samandiranin uzerindeki beyin tarzi roleyi yurt disindan getirterek orjinali ile degistirdim sorun cozuldu ancak 1 sorun kaldiki bela aracta cekis dusuklugu ve bogulma var boguldugu icin gaz yemeden patir patir vites yukseltiyor hiz almasi icin gazi diplememiz gerekiyor akismetre degistirdim benzin pompasi degistirdim bu seferde belli bi sure cekis iyi belli bi sureden sonra tekrar olu ve giderken arqc bi anda kesme yapip duzelir hale geldi bilgisayarda yuksek basinc yetersiz gibi bi ariza aliyoruz ve cozemedik acaba motor uzerindeki benzin pompasi midir buna neden yoksa yanlis pompami aliyoruz samandiraya bilgi verirseniz cok sevinirim...

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aramıza hoş geldiniz fsi lere pek lpg takılmıyor ancak; ben yinede sorayım araçta lpg varmı?

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
fsi bilgisayarda nokta atışı söyler derdinin ne olduğunu aslında. Bu kadar uğraşıyorsanız ustanızı değiştirin derim.
Arıza kodu önemli, yazarsanız yardımcı olalım.

Salihkucuk3461

vwTürk Üyesi
İsim
Salih
Soyisim
Küçük
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
TOURAN 1.6 FSI
Mesleğiniz
ESNAF
Aramıza hoş geldiniz fsi lere pek lpg takılmıyor ancak; ben yinede sorayım araçta lpg varmı?
Hayir lpg hic takilmamis yok dedigim gibi anlattigim sorunlar benzin kullaniminda iken ve bulamiyoruz

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Bilgisayarda görünen arıza tam olarak nedir, yazabilir misiniz? Ya da ekran görüntüsü koyabilir misiniz?

Salihkucuk3461

vwTürk Üyesi
İsim
Salih
Soyisim
Küçük
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
TOURAN 1.6 FSI
Mesleğiniz
ESNAF
Suan ustteki 3 ariza var dedigim gibi samandirayi falan degistirmistim otjinale cevirdim duzelmiyince suan kesinti yok ama asiri bogulma ve cekis dusuklugu var surekli gaz ile desteklemem gerekiyor arabayi

Ekli dosyalar

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Arıza kodları birşey çağrıştırmıyor ama dışarıdaki VW sitelerinde araştırdığımda bu kodlarla ilgili sorunların crankshaft, crankshaft agle, camshaft sensör, su sıcaklık sensörü gibi sensörlerin değiştirilince düzeldiğini okudum. Ama bu sensörler bu kodlarla doğrudan ilgili değil. Sensörler bazen tam olarak bozulmadan arıza kaydı oluşturmuyorlar. Deneme yanılmadan başka yöntem yok gibi.

Salihkucuk3461

vwTürk Üyesi
İsim
Salih
Soyisim
Küçük
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
TOURAN 1.6 FSI
Mesleğiniz
ESNAF
O sensorude degistireyim bugun ozaman ucu yok degistir degistir bitmiyor

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Sebebi belirsiz arıza çıktığı zaman hepimiz öyle yapıyoruz.
Benim de bir tarihte sadece devridaimden gelen bir su akıntısı nedeniyle devriaim pompasını değiştirdim. ama ondan sonra araba sabahları düzgün çalışmamaya başlamıştı. Bir sürü parça sensör, bobinler, bujiler vs. değiştirdim hiç birisinde düzelmemişti. Orasını sök burasını tak derken birden kendi kendine düzelmişti. Niye bozuldu niye düzeldi anlamadım ama kurcalarken bir yerlerini düzeltmiş oldum. Bazen başka çare kalmıyor.

Salihkucuk3461

vwTürk Üyesi
İsim
Salih
Soyisim
Küçük
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
TOURAN 1.6 FSI
Mesleğiniz
ESNAF
Sensoru simdi aliyorum ama şoyle biseyde kafami kurcaliyor madem sensorden benzin samqndira ve pompasini degistirdigimde neden araba bello bi muddet duzelip sonra kesilmeye basliyor

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Onu bilsek zaten arızayı çözmüş olurduk. Bilemediğimiz durumlarda şüphelendiğimiz her parçayı sırasıyla değştirmeye başlıyoruz.
Genelde bir kaç problem bir arada olduğunda böyle durumlar ortaya çıkıyor. Yani mesela hem PCV valfi hem de MAF sensörü problemi varken, arıza bulmak imkansız gibi bir şey oluyor. O zaman parçacılara ortak oluyoruz.

Salihkucuk3461

vwTürk Üyesi
İsim
Salih
Soyisim
Küçük
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
TOURAN 1.6 FSI
Mesleğiniz
ESNAF
Parca 370 tl bosh siparis verdim ama ben gene motor uzerinde bulunan yuksek basinc pompasi yada depodaki benzin pompasindan supeleniyorum :D:D

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Son düzenleme:

Salihkucuk3461

vwTürk Üyesi
İsim
Salih
Soyisim
Küçük
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
TOURAN 1.6 FSI
Mesleğiniz
ESNAF
Bu sensorun muşuru bunu değistirdim birde yanindaki esas pompa var resim olarwk paylastim bunun musuru o bizde ondandir dedik ama degil birtek bu kaldi basincla alakali yani bunun yuzunden gonderdigim listedeki arizalarada sebebiyet veriyor olabilir Screenshot_20190123-211608_Chrome.jpg

Salihkucuk3461

vwTürk Üyesi
İsim
Salih
Soyisim
Küçük
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
TOURAN 1.6 FSI
Mesleğiniz
ESNAF
Evet arkadaslar bugun samandiradaki pompayi parcaciya gidip saseden ne cikiyorsa onu aldim ve degistirdim cekis zehir gibi oldu ama araba 50 metre gidiyor gaz kayboluyo stop ediyor calisiyor 50 metre gidiyor stop anlamadim eski pompada cekmiyor ama stopta etmiyor 🤔🤨

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Vagcom da arızasına bakabilir misiniz şimdi? Belki bu sefer kesin arıza çıkar.

Salihkucuk3461

vwTürk Üyesi
İsim
Salih
Soyisim
Küçük
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
TOURAN 1.6 FSI
Mesleğiniz
ESNAF
Eski haline getirmek zorunda kaldim yolda kalinca ama eskisi gibi oldugu icin biliyorum ayni arizalar cikiyor

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
hocam ben senin yerinde olsam şöyle yaparım;

Bir kere yüksek basınç pompasına boşuna dokunma.
Arka koltuk altındaki alçak basınç pompasını orjinal ve emin olduğun bir pompa ile değiştirdiğinde sorun düzelmediyse hemen ikinci adım pompanın kapağının üzerindeki benzin pompa rölesini değiştirip kontrol etmektir.
Pompayı yerine yerleştirip kapağını kapatınca üzerine konan büyük siyah bir elektronik devre kutusu var. Aşağıda fotoğrafını paylaşıyorum, kablolu olan.

Göz ile kontrol et, erime v.s. var mı, erime olmasa da ben olsam bu regülatörden şüphelenir ve değiştirirdim.

Eğer röleden değilse ki büyük ihtimal böyle çıkacak, motorun hemen üzerinde, bobinlerin yanında alçak basınç yakıt sensörüne geçerdim bir sonraki adım. Bu aşağıdaki diğer fotoğraftaki sensör.

Bu iki parçadan birisi çıkacak gibi geliyor bana.

Son düzenleme:

Salihkucuk3461

vwTürk Üyesi
İsim
Salih
Soyisim
Küçük
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
TOURAN 1.6 FSI
Mesleğiniz
ESNAF
Bunlarin ikiside degisti roleyi degistirmeden once arabayi stop etsemde pompa acik kalio bi saate aku bitiyordu role degisince cozuldu diger resimdeki musuru da degistim duzelmedi dedigim gibi suanki pompamda cekis dusuk ama kesilme stop etme yok ama pompayi degistigimde cekis zehir gibi ama 50 metrede bir stop ediyo yemio falan krank devir sensorude siparis verdim gelicek onuda denicem oda olmazsa parada cöp arabada :(

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
Yakıt filtrenizi değiştirdiniz mi? Orjinal 6.4 bar'lık filtre takılmalı, bazen ustalar yanlış filtre takıyorlar ve basınç düşük kalıyor.
filtrenin üzerinde 6.4 bar ibaresini mutlaka görün.

Ayrıca filtre ve pompa değişimi ardından adaptasyon yapılmalı. Bunu da atlıyor genelde ustalar.

Son düzenleme:
Üst Alt