Temizlik Günü (2)

Arves

vwTürk Üyesi
İsim
Sevra
Soyisim
Keskin
Selam, bugün 2.Geleneksel Temizliğimi gerçekleştirdim. Bir süredir zeytin ağaçlarının arasında gezinen Boracan'ın içi çamur olmuş idi, ve temizlenmeye ihtiyacı vardı. Annemin Poloş'u şehir dışına götürmesi sebebiyle Boracan bendeydi. Atas İdrolak, Atas Vinet gibi temizlik ürünlerimin Poloş'un ufacık bagajında kalması sebebiyle, Carrefour ve Migros gibi marketlerden bulabildiğim temizlik ürünleri ile temizledim. Hem bugün hava güzeldi, hem de izin haftasına denk geldi. Temizliğe başladım.

İçindekiler;
1- İç Kısım Temizliği(Taban halısı,koltuk)
2- Dış Kısım Temizliği(Dış Kısmı, Çamurluk, Jant ve Motor Temizliği)
3- İç Aksam Parlatma
4- Bir Kaç Küçük Detay
5- Sıvı Cila Uygulaması ve Su Testi

Süper marketlerde bulabildiğim ürünler. Kaliteli ürünler ve çeşitler yoktu.;

+ İç Kısım

- Taban Halısı Temizliği

Öncesi;

BioBellinda Halı Temizleyici ve Amway LOC karışımı ile temizledim. Aynı karışımı evde de kullanmaktayım, temizliği ve parlaklığı muhteşem.

Sonrası;

'' Öncesi/Sonrası '' bölümüne geçelim;

Son hali;

+ Dış Temizlik;

Dışı çamur, camları toz idi. Kabasını aldım, sonrasında Sonax Turuncu şampuan ve sünger yardımı ile 2 su temizledim.
- Önceki Hali;

- Sonax Turuncu şampuanımız ve sünger.

+ Çamurlukları da Temizledim;

- Jant Temizliği;

Jantları Sonax'ın jant temizleyicisi ile temizledim. Diskler sıcak olduğu için biraz bekledim, bu esnada kuru janta sıktım, sonrasında kabasını alınca tekrar sıktım.

- Motor Temizliği;
PCV valfini sökerken biraz yağ kalıntıları bulaşmıştı ve son olarak su flanşını değiştirdiğim de motor aksamı antifirize bulanmıştı. Bugün iyice bir temizledim. Motor Temizleyiciyi sıktım, sonrasında kova su ve sünger ile biraz temizledim. Pek akarsu tutmadım. Ateşleme bobinini ve egzoz manifoldu ve blok arasındaki bujileri poşetle kapattım. Marş motorunu göremedim, alternatörün de iç kısmı yalıtımlı zaten. ECU'da orada takılmıyor. Sonrasında akaryakıt istasyonunda hava tabancası ile soketleri kuruttum. Tekleme, kısa devre, titreme vs. yok.

Son hali;
Rahatça kuruyabilsin diye üst kapakları takmadım.

Aracın son hali;

Devamı alt kısımdadır;

Arves

vwTürk Üyesi
İsim
Sevra
Soyisim
Keskin
Devam Edelim;

İç Aksamı Parlattım;

+ Bir Kaç Küçük Detay;

Boyası çizilmiş, kir değil üzerindekiler.

+ Sıvı Cila Uygulaması( Astonish Sıvı Cila - 5 üzerinden 2.)
Ürünün parlatıcı bir etkisi yok, Atas İdrolak kat ve kat daha iyi. Su kaydırıcı özelliği yeterli değil.

Kılavuzda bahsedildiği gibi aracı tamamen kurutup, yazdığı gibi; kuru ve temiz boya yüzeyine uyguladım. Sonuç; kötü. Atas İdrolak'ın yanından geçemez.

Su Testi Videosu; https://www.youtube.com/watch?v=Rjck3xYvCtk

Bugün(9.12.17) yıkadığım paspaslarda kurudu, onları yerlerine koydum.

İzlenim konusu ilerleyen haftalarda.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

eg289

vwTürk Üyesi
İsim
Emre
Soyisim
Gül
Sevra hocam bunun özeti yokmu? :) Uzun ama en sevdiğim konular senin açtığın konular ve yazılar :) Projeleri duydum bekliyorum :) ard arda izin olduğuna göre ve arabalarla uğraştığına göre var birseyler. Yolculuk nere :D :D :D

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

eg289

vwTürk Üyesi
İsim
Emre
Soyisim
Gül
Bu arada fotolar yeni açıldı. motor ve jant temizliği çok iyi olmuş. Motor temizliğinde ne kullandın? :D

ULuTÜRK-58

vwTürk Üyesi
İsim
furkan
Soyisim
bakırel
Tertemiz olmuş birde ben temizlesem çok iyi olacak en son 3 ay önce yıkamıştık.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Boracan yine bayram etmiş maşallah elinize sağlık :)

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Elinize sağlık. Astonish'in bazı ürünlerini bende aldım çok memnun kalmadım. Hızlı cila olarak Sonax BSD tavsiye ederim. Harika bir parlaklığı var.

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
İsim
Metin
Soyisim
AKBAL
Masallah elinize saglik. Idrolaktan Sonax BSD ye gecis yapanlardanim bende :)

M_Özyürek

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
Özyürek
Aracınızın Markası
Nissan
Aracınızın Modeli
Qashqai
Mesleğiniz
Sigorta Acentesi
Çizilen parçaları boyamak gerek. Nalburlarda çok güzel sprey boyalar var. :)

Arves

vwTürk Üyesi
İsim
Sevra
Soyisim
Keskin
Sevra hocam bunun özeti yokmu? :) Uzun ama en sevdiğim konular senin açtığın konular ve yazılar :) Projeleri duydum bekliyorum :) ard arda izin olduğuna göre ve arabalarla uğraştığına göre var birseyler. Yolculuk nere :D :D :D

Özet hali bu, fotoğrafları da kolajladım biraz. Çin'den hız sabitleyici kolu bekliyorum, o gelsin. Ozan içine swich(buton) ekleyemeye çalışacak. Bir benzerini de aile aracı Kaşkoş'a yapmayı düşünüyor.

Bu arada fotolar yeni açıldı. motor ve jant temizliği çok iyi olmuş. Motor temizliğinde ne kullandın? :D

AutoGlym'nin EMC'sini kullandım. İlk olarak onu sıktım, sonrasında sünger ve su ile biraz temizledim. Biraz da su tuttum. Yağ dolum kapağının altı kaldı, hem zor, hem de orada ateşleme sistemi var. Islatmak istemedim.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arves

vwTürk Üyesi
İsim
Sevra
Soyisim
Keskin

Arves

vwTürk Üyesi
İsim
Sevra
Soyisim
Keskin
Elinize sağlık. Astonish'in bazı ürünlerini bende aldım çok memnun kalmadım. Hızlı cila olarak Sonax BSD tavsiye ederim. Harika bir parlaklığı var.
Öneri için teşekkürler, İdrolak bitsin onu deneyeyim. :)
Masallah elinize saglik. Idrolaktan Sonax BSD ye gecis yapanlardanim bende :)
Teşekkür ederim Metin bey, siz önermiştiniz. Atas İdrolak ve Vinet'i aldım. Bitmek üzere sayılırlar. Bu arada Uber Blue'yu bir kaç ay önce istasyonda unuttum. :(
Şuan güderi ile kullanıyorum, bu da iyi sayılır. :)

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
İlave olarak koltuk ileri-geri ayar mekanizmasının bu ayaklarının aşınan yerlerini sprey boya ile boyadım. Buralar aşınınca arka kısımda çok yıpranmış bir görüntü oluşturuyor. Tavsiye ederim.

Arves

vwTürk Üyesi
İsim
Sevra
Soyisim
Keskin
Çizilen parçaları boyamak gerek. Nalburlarda çok güzel sprey boyalar var. :)
Geçmiş dönemlerde ön lip, orta konsol ve kapı tutamaçlarını boyamayı düşünüyordum, orta konsolu boyadım, fakat; süspansiyonun yumuşak olması ve amortisörün de yağlı olması sebebiyle ön lip 1 haftada eski haline döneceği için boyamadım.
Konu; http://forum.vwturk.com/showthread.php?p=1465701

O zaman aklımda olsaydı boyardım. Yaz programına alayım bunu.
Teşekkürler.

eg289

vwTürk Üyesi
İsim
Emre
Soyisim
Gül
Sevra hocam polodaki gibi 3 boyutlu kauçuk paspas al araca. Kışın paspassiz binilmiyor. Hem kolaylık olur sana. O ilk fotodaki ürünler hangi market vs.adres?
Paspas lazım bana kauçuk olandan. Sanayi uzak bi oraya bakayım olmazsa bu hafta sanayiye uçayim :)

Arves

vwTürk Üyesi
İsim
Sevra
Soyisim
Keskin
İlave olarak koltuk ileri-geri ayar mekanizmasının bu ayaklarının aşınan yerlerini sprey boya ile boyadım. Buralar aşınınca arka kısımda çok yıpranmış bir görüntü oluşturuyor. Tavsiye ederim.

Zımpara ve boya işlemlerimi yaptınız? Astar, vernik vs. ek bir işleme gerek var mı?

Arves

vwTürk Üyesi
İsim
Sevra
Soyisim
Keskin
Sevra hocam polodaki gibi 3 boyutlu kauçuk paspas al araca. Kışın paspassiz binilmiyor. Hem kolaylık olur sana. O ilk fotodaki ürünler hangi market vs.adres?
Paspas lazım bana kauçuk olandan. Sanayi uzak bi oraya bakayım olmazsa bu hafta sanayiye uçayim :)

Polo'dakini servisten aldım, Doğuş'un ürettiği idi. Bora'da araca uyumlu paspas mevcut, fakat; paspas klipsleri yok. Paspaslar alta doğru kayabiliyor. Onu da dün yıkamıştım, bugün yerlerine koydum.

(Bu paspasları internetten almıştım.)

Primemall Antakya'daki Carrefour burası. Universal paspaslar onlar. Pufi'nin Classic ve Bubble modelleri mevcut. Araca uyumlu olanını tavsiye ederim. Sanayi de ilk cadde de bulabilirsin.

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
İsim
Metin
Soyisim
AKBAL
Teşekkür ederim Metin bey, siz önermiştiniz. Atas İdrolak ve Vinet'i aldım. Bitmek üzere sayılırlar. Bu arada Uber Blue'yu bir kaç ay önce istasyonda unuttum. :(
Şuan güderi ile kullanıyorum, bu da iyi sayılır. :)

Geçmiş olsun diyelim. Bir bez daha var Uberblue den küçük. Gyeon marka. Oda gayet iyidir. Her ikisi de mevcut bende. Kullanıyorum.

Arves

vwTürk Üyesi
İsim
Sevra
Soyisim
Keskin
Geçmiş olsun diyelim. Bir bez daha var Uberblue den küçük. Gyeon marka. Oda gayet iyidir. Her ikisi de mevcut bende. Kullanıyorum.
Öneriniz için teşekkür ederim Metin bey, yaz ayları yaklaşınca bez alırım.
Uber Blue ile devam edeyim en iyisi.

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Zımpara ve boya işlemlerimi yaptınız? Astar, vernik vs. ek bir işleme gerek var mı?

Koltuğu sökersen zımpara ve astar ile boyayacam ama şimdilik sadece sprey ile boyadım.

Üst Alt