• Sevgili ├╝yelerimiz,
    Ge├ži┼č s├╝recinden sonra baz─▒ ├╝yelerimizin, profillerinde eksik bilgiler oldu─ču g├Âr├╝lmektedir (ya┼čad─▒─č─▒ ┼čehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) t├╝m ├╝yelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil d├╝zenlenmesi ile alakal─▒ buraya t─▒klayarak Resimli anlat─▒m─▒ g├Ârebilirsiniz...

Polo 1.4 Sorunlar─▒m var ­čś│­čś│­čś│

BONTe

vwT├╝rk ├ťyesi
Kat─▒l─▒m
1 A─ču 2017
Tepkime puan─▒
0
Arkada┼člar herkese merhaba, uzun zamand─▒r polo kullan─▒c─▒s─▒y─▒m ancak ge├žen ┼čubat ay─▒nda ald─▒─č─▒m arac─▒mda bir tak─▒m sorunlar var bir ├žok ara┼čt─▒rma yapt─▒m, ┼ču an ├ž├Âz├╝m s├╝recindeyim ancak yine de sizlerin tavsiye ve tecr├╝belerine ihtiyac─▒m var.
Arac─▒m Polo 1.4, 2006 Model 75 hp ve 140.000 de.
Arac─▒m─▒ ald─▒─č─▒m zaman g├Âze batan ├žok bir sorun yoktu, ekspertiz raporlar─▒nda motor performans─▒ %80 dolaylar─▒nda ├ž─▒kmaktayd─▒ ancak biliyorsunuz ki ekspertiz motor raporlar─▒ pek g├╝venilir olmamakta 90 beygirlik araban─▒n performans─▒n─▒ 110 beygir ├Âl├žen raporlar bile g├Ârd├╝m. Neyse...
Arac─▒ ─░zmirden ald─▒m ve g├Ârev yapt─▒─č─▒m BatmanÔÇÖa do─čru yola koyuldum. Yolda giderken arac─▒n ├žeki┼č d├╝┼č├╝kl├╝─č├╝ ve devirlenme gibi sorunlar─▒ oldu─čunu g├Âzlemledim, rampa ├ž─▒kmak, sollama yapmak ├Âzellikle rampal─▒ yollarda t─▒r sollamaya kalkmak ciddi bir problem haline gelmi┼čti. Ara├žta ├žeki┼č d├╝┼č├╝kl├╝─č├╝ oldu─ču i├žin haliyle motoru devirli kullanmak rampalarda bay─▒lmalar─▒ ├Ânlemek i├žin y├╝ksel devir d├╝┼č├╝k vitesle gitmek zorunda kalm─▒┼čt─▒m neyse ki bekledi─čim oldu ve ara├ž Adanaya varmadan sar─▒ ya─č lambas─▒ ─▒┼č─▒─č─▒n─▒ yakm─▒┼čt─▒, 1 litre ya─č─▒n─▒ tamamlad─▒ktan sonra arac─▒ UrfaÔÇÖda ya─č bak─▒m─▒na sokup yoluma devam ettim. BatmanÔÇÖ─▒n k─▒rsal b├Âlgesinde g├Ârev yapt─▒─č─▒m i├žin ara├ž neredeyse d├╝z yol g├Ârmemekte ve dolay─▒s─▒yla ├žok fazla ├žeki┼č g├╝c├╝ne ihtiyac─▒m olmakta, arabay─▒ rampada kald─▒rmak bir zul├╝m haline geldi, zorlu yerlerde bask─▒ balatadan gelen kokuyu duymay─▒nca art─▒k eksiklik duyuyorum. Hatta 500 metrelik yoku┼ču ├ž─▒kamamam─▒┼čl─▒─č─▒m ve geri geri gelerek yoku┼č ba┼č─▒ndan kapt─▒rarak olay─▒ halletmi┼čli─čim var.
Ara├žta kompresyon ka├ža─č─▒ oldu─ču ├žok belliydi ve teste soktum. 1. ve 4. yanma odas─▒ maksimum de─čeri (140 psi) verdi fakat 2. ve 3. yanma odas─▒ 100 psi da kald─▒. G├Ârev yapt─▒─č─▒m b├Âlgede tan─▒d─▒─č─▒m ve g├╝vendi─čim usta olmamas─▒ nedeniyle araban─▒n tamir i┼člemlerini memlekete gelce─čim zamana b─▒rakt─▒m. Tabi bu s├╝re├žte araca her 1000 km de 1-2 litre aras─▒ ya─č takviyesi yapt─▒m ve so─čuk havalarda gaz pedal─▒n─▒ pompalamadan ara├ž ├žal─▒┼čm─▒yordu.
┼×imdi ─░zmirdeyim ve burada i┼čini d├╝zg├╝n yapt─▒─č─▒m bir ustaya arac─▒ teslim ettim, usta segman atar─▒z bakar─▒z dedi fakat benim akl─▒mda deli sorular var tabi.
├ľncelikle ┼č├╝phelendi─čim hususlar─▒ belirteyim
-Segmanlar─▒n y─▒pranmas─▒
-Subaplar─▒n ve lastiklerinin i┼člevini yitirmesi
-Bo─čaz kelebe─činin d├╝zg├╝n ├žal─▒┼čmamas─▒
-┼×arj dinamosu sorunu
-Hava ak─▒┼čmetresi sorunu
K├Ât├╝ ihtimaller
-Piston a┼č─▒nmas─▒
-Enjekt├Âr problemleri
-Yak─▒t sisteminde sorun
vs.
Arkada┼člar arac─▒n kilometresini kontrol ettim ve orjinal oldu─čuna kanaat getirdim ancak araca 53.000 km de Atiker marka lpg tak─▒lm─▒┼č yani yakla┼č─▒k 90.000 km dir ara├ž lpg ile kullan─▒lmakta.

Olay─▒ az ├žok ├Âzetledim ┼čimdi sizden yard─▒m istedi─čim konulara gelelim;

-90.000 km lpg ile kullan─▒lm─▒┼č arac─▒n bu ┼čekilde y─▒pranmas─▒ normal mi ?
-Segman ve subaplar elden ge├žtikten sonra sorun ya┼čar m─▒y─▒m ? (vw pololar i├žin segman atmay─▒ sevmedi─čine, bu t├╝r i┼člemlerden sonra motorun bir daha diki┼č tutmad─▒─č─▒na dair s├Âylemler duydum)
-Akl─▒n─▒za bu sorunlar─▒n ya┼čanmas─▒na sebep olacak ba┼čka bir ┼čey geliyor mu ?
-Egzoz sisteminden ┼č├╝phelenmeli miyim ?
-At─▒lacak segman beni ├╝zer mi ? Uzun yol yapan biriyim yolda kalmak istemiyorum.
-Motor ├╝st kapa─č─▒ a├ž─▒l─▒p i┼člemler yap─▒ld─▒ktan sonra sorun devam ederse ├Ânerebilece─činiz ba┼čka kontroller var m─▒ ?
- Bahsetti─čim kompresyon de─čerleri ile bu kadar fazla beygir ve tork kaybetmek normal mi ?
-Bas─▒n├ž sens├Âr├╝nden ┼č├╝phelenmeli miyim (genelde bilgisayarda bas─▒n├ž sens├Âr├╝ ar─▒zas─▒ g├Âr├╝n├╝yor, silip oldu diyolar ama bence silende anlam─▒yo)
-Bu kadar sorun ya┼čamama ra─čmen motor ar─▒za ─▒┼č─▒─č─▒ ├žok nadir yan─▒yor sonra s├Ân├╝yor neden olabilir ?

Yard─▒mc─▒ olan t├╝m arkada┼člara ┼čimdiden te┼čekk├╝rlerimi iletirim. Umar─▒m a├žt─▒─č─▒m konu, bu t├╝r sorunlar─▒ ya┼čayan di─čer arkada┼člar i├žin de bir ├ž├Âz├╝m platformu haline gelir. Herkese sayg─▒lar─▒m─▒ iletiyorum, iyi g├╝nler dilerim ­čśŐ

NECBEY

Y├Ânetici
Administrator
Kat─▒l─▒m
15 ┼×ub 2000
Tepkime puan─▒
496
┼×ehir
Ankara
Arac─▒n─▒z─▒n Markas─▒
Audi A6
Arac─▒n─▒z─▒n Modeli
A6 Quattro
Mesle─činiz
Emekli
Aram─▒za ho┼č geldiniz,
Rektifiye yap─▒lmadan ├Ânce piston g├Âmlek ├Âl├ž├╝mleri yap─▒l─▒r ona g├Âre kurtar─▒rsa segman at─▒l─▒r aksi taktirde ├žok d├╝┼č├╝k bir y├╝zde ile at─▒lan segman yak─▒n zamanda tekrar ba┼č─▒n─▒z─▒ a─čr─▒t─▒r. Motorla birlikte silindir kapa─č─▒da revizyon g├Ârmesi gerekir. Lpg sistemi vuruntuyu sevmez ama maalesef piyasadaki lpg li ara├žlar─▒n neredeyse yar─▒dan fazlas─▒ vuruntulu ├žal─▒┼čmaktad─▒r.
( K─▒saca Vuruntu nedir ondan bahsedeyim silindire giren hava kar─▒┼č─▒m─▒n─▒n buji ile ate┼členmesinden sonra, silindir i├žerisinde farkl─▒ noktalarda d├╝zensiz ve a┼č─▒r─▒ h─▒zl─▒ olarak yanmas─▒na veya hen├╝z ate┼čleme ba┼člat─▒lmadan kar─▒┼č─▒m─▒n kendili─činden (erken ate┼čleme) tutu┼čarak patlaman─▒n ger├žekle┼čmesine vuruntu di─čer bir de─či┼čle (detonasyon) denir. Yani istenmeyen bir zamanda kontrols├╝z yanma ┼čeklide diyebiliriz )

Bu durum, motor par├žalar─▒n─▒n en h─▒zl─▒ ┼čekilde y─▒pranmas─▒na sebep olur t─▒pk─▒ sizin ara├žta oldu─ču gibi. Bu gibi durumlar─▒n ya┼čanmamas─▒ i├žin benzinli sistemlerde oldu─ču gibi lpg sisteminede AFR ayr─▒ yap─▒lmas─▒ gerekir ancak bu i┼člemi yapan ├žok az say─▒da ki┼či var benim bildi─čim Ankara da http://lpgayari.com/ Akif bey var. s├Âz konusu siteyi incelerseniz ne demek istedi─čimi anlars─▒n─▒z.

T─▒kanmalara kar┼č─▒ egzoz sistemine mutlaka bakt─▒r─▒n, ├žok ge├žmi┼č olsun, umar─▒m arac─▒n─▒z─▒n problemi en k─▒sa yoldan ├ž├Âz├╝l├╝r...

BONTe

vwT├╝rk ├ťyesi
Kat─▒l─▒m
1 A─ču 2017
Tepkime puan─▒
0
Necbey merhaba, ho┼čbuldum ­čśŐ cevab─▒n─▒z i├žin te┼čekk├╝r ederim. Anlad─▒m ki fabrika ├ž─▒k─▒┼čl─▒ olmad─▒k├ža lpg d├Ân├╝┼č├╝m├╝ illa ki biraz ba┼č a─čr─▒tacak. Sorunu ├ž├Âz├╝p istedi─čim performans─▒ alabilirsem lpg sistemini elden ge├žirece─čim ve afr ayar─▒n─▒ bir ┼čekilde yapt─▒rmaya ├žal─▒┼čaca─č─▒m. Hayatta her ┼čey bir tecr├╝be i┼čte, umar─▒m hepimiz iyi insanlar ve iyi ustalarla kar┼č─▒la┼č─▒r─▒z ­čśŐ

NECBEY

Y├Ânetici
Administrator
Kat─▒l─▒m
15 ┼×ub 2000
Tepkime puan─▒
496
┼×ehir
Ankara
Arac─▒n─▒z─▒n Markas─▒
Audi A6
Arac─▒n─▒z─▒n Modeli
A6 Quattro
Mesle─činiz
Emekli
S├╝re├ž i├žerisinde yap─▒lanlar ve yap─▒lacaklarla ilgili kafan─▒za tak─▒lan bir ┼čey olursa elimizden geldi─čince yard─▒mc─▒ olmaya ├žal─▒┼č─▒r─▒z tekrar ge├žmi┼č olsun.

BONTe

vwT├╝rk ├ťyesi
Kat─▒l─▒m
1 A─ču 2017
Tepkime puan─▒
0
S├╝re├ž i├žerisinde yap─▒lanlar ve yap─▒lacaklarla ilgili kafan─▒za tak─▒lan bir ┼čey olursa elimizden geldi─čince yard─▒mc─▒ olmaya ├žal─▒┼č─▒r─▒z tekrar ge├žmi┼č olsun.
Necbey tekrardan merhaba ­čĹő­čśŐ Bug├╝n ustam arad─▒ subap ve segmanlar─▒n a┼č─▒nm─▒┼č oldu─čunu ayr─▒ca 1. yanma odas─▒ndaki silindir g├Âmle─činin yerinden oynad─▒─č─▒n─▒ dolay─▒s─▒yla motora tam olarak bir rektefiye yapmam─▒z gerekti─čini s├Âyledi. Ben de tamam dedim tabi ki ama bana abart─▒ gelen ┼čey silindir g├Âmle─činin yerinden oynamas─▒ oldu bu ├žok ekstrem bir ┼čey de─čil mi ? arabay─▒ ald─▒─č─▒mdan beri 10.000 km yol yapt─▒m ve silindir g├Âmle─či bu ┼čekilde dans eden bir ara├ž nas─▒l yolda kalmad─▒ ayr─▒ca bu yanma odas─▒ndaki bas─▒n├ž de─čerleri gayet iyiydi. Akl─▒m kar─▒┼čt─▒ ­čĄö

NECBEY

Y├Ânetici
Administrator
Kat─▒l─▒m
15 ┼×ub 2000
Tepkime puan─▒
496
┼×ehir
Ankara
Arac─▒n─▒z─▒n Markas─▒
Audi A6
Arac─▒n─▒z─▒n Modeli
A6 Quattro
Mesle─činiz
Emekli
Necbey tekrardan merhaba ­čĹő­čśŐ Bug├╝n ustam arad─▒ subap ve segmanlar─▒n a┼č─▒nm─▒┼č oldu─čunu ayr─▒ca 1. yanma odas─▒ndaki silindir g├Âmle─činin yerinden oynad─▒─č─▒n─▒ dolay─▒s─▒yla motora tam olarak bir rektefiye yapmam─▒z gerekti─čini s├Âyledi. Ben de tamam dedim tabi ki ama bana abart─▒ gelen ┼čey silindir g├Âmle─činin yerinden oynamas─▒ oldu bu ├žok ekstrem bir ┼čey de─čil mi ? arabay─▒ ald─▒─č─▒mdan beri 10.000 km yol yapt─▒m ve silindir g├Âmle─či bu ┼čekilde dans eden bir ara├ž nas─▒l yolda kalmad─▒ ayr─▒ca bu yanma odas─▒ndaki bas─▒n├ž de─čerleri gayet iyiydi. Akl─▒m kar─▒┼čt─▒ ­čĄö
Silindir g├Âmle─činin yerinden oynad─▒─č─▒n─▒ ilk defa duyuyorum ekstrem bile az kal─▒r :oops: ara├ž bu vaziyette iyi y├╝r├╝m├╝┼č komple rektefiye yap─▒lmas─▒ do─čru karar olmu┼č ge├žmi┼č olsun...

BONTe

vwT├╝rk ├ťyesi
Kat─▒l─▒m
1 A─ču 2017
Tepkime puan─▒
0
bende ├žok ┼ča┼č─▒rd─▒m ­čĄ» te┼čekk├╝r ederim ­čśŐ

├ťst Alt