Passat 5.5 Klimatronik Giren hava sıcaklık sensörü arızası

radiodecoder

vwTürk Üyesi
selam arkadaşlar,
bu arıza ile karşılaşan varmı, klimada bu arıza kodunu alıyorum,

sensörün yerini bulamadım. Torpide kapağını söktüm, kalorifer kazanının arka tarafında buldum bi tane ama o ''Evoporatör sıcaklık sensörü'' çıktı.

00787-Giren hava sıcaklık sensörü

ingilizcede,

''Fresh air intake duct temperature sensor - G89 '' olarak geçiyor.

radiodecoder

vwTürk Üyesi
Bu sabah buldum sensörün yerini ilginize teşekkür ederim,
Torpido kapağının arkasında kalorifer motorunun tam sırtına denk geliyor, elimi iyice arka alt taraftan sokup el yordamıyla buldum sensörü, biraz uğraştırdı ama çokardım yerinden.
Verdiğiniz linkte bayağı bi dağıtmış adam, o kadar uğraşmaya gerek yok yani :) iç taraftan sökülebiliyor, hemde hiçbir yeri dağıtmadan.

Bu evoporatör sıcaklık sensörü,
Giren hava sıcaklık sensörü ise kapıya taraf tam bunun çaprazında daha yukarıda kalıyor.

Meşhur G85 sensörümüz buymuş işte. VW Barkod Numarası : 4A0 820 539

kaygusuz

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. PDF de yazıyordu sizin yaptığınız yöntem

Dewrim

vwTürk Üyesi
Bu sabah buldum sensörün yerini ilginize teşekkür ederim,
Torpido kapağının arkasında kalorifer motorunun tam sırtına denk geliyor, elimi iyice arka alt taraftan sokup el yordamıyla buldum sensörü, biraz uğraştırdı ama çokardım yerinden.
Verdiğiniz linkte bayağı bi dağıtmış adam, o kadar uğraşmaya gerek yok yani :) iç taraftan sökülebiliyor, hemde hiçbir yeri dağıtmadan.

Bu evoporatör sıcaklık sensörü,
Giren hava sıcaklık sensörü ise kapıya taraf tam bunun çaprazında daha yukarıda kalıyor.

Meşhur G85 sensörümüz buymuş işte. VW Barkod Numarası : 4A0 820 539

G85 direksiyon aci sensoru ama başka bişey olabilir mi sensor numarasi ? Emeğinize saglik

SM-N750 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kaygusuz

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Klavye hatası olmuştur ilk mesajda G89 olarak bildirilmiş

radiodecoder

vwTürk Üyesi
Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. PDF de yazıyordu sizin yaptığınız yöntem
ikinci verdiğiniz linke diyorsunuz galiba, onu ben açamadım, error veriyor linke tıklayınca.

ben bu fotoğrafa bakarak tahmini el yordamıyla buldum, çaprazlı duran iki haç işareti şeklinde olan kısım sağdaki evoporotör, sal üsttekide temiz hava giriş sensörünün takılacağı yer.
Kırmızı yazılarla iç-dış hava giriş motorunun nasıl söküleceğini anlatmış galiba.

kaygusuz

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İşinizin çözülmüş olması yeterli. Açıklayıcı anlatımınız için teşekkürler. Mesleğinizin oto Elektroniği olmasından dolayı eliniz daha yatkındır bu tarz işlere. Bizim başımıza gelse usta usta dolaşırız.

nurigökay

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İşinizin çözülmüş olması yeterli. Açıklayıcı anlatımınız için teşekkürler. Mesleğinizin oto Elektroniği olmasından dolayı eliniz daha yatkındır bu tarz işlere. Bizim başımıza gelse usta usta dolaşırız.
Şakacı seni ;)

radiodecoder

vwTürk Üyesi
G89 sensör sorunu %100 çözüldü arkadaşlar.
evelki gün ankaraya gitmiştim iş amaçlı, gitmişken yıldız sanayinde çıkmacıları gezdim, sensörü bile tanımadı maalesef çıkmacılar, bana araba orda nerde olduğunu biliyorsan git sök dediler, bende balıklama daldım tabi :)
20TL ücret aldılar. Bugün aracıma taktım, Klima şu an sıfır hatayla çalışıyor.

Konuya ilgisini esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ederim.

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
Kazım hocam klimanın çalışmasında nasıl bir sorun vardı?

radiodecoder

vwTürk Üyesi
işin doğrusu çalışma ve sıcaklık ısısı algılama ile ilgili bir sıkıntı yoktu,

Benim esas sorunum klimatronikten yüz kısmına verdiğim zaman havayı, ayak kısmına giden hava kesiliyor. Yani ya yüze yada ayağa vermek zorunda kalıyorum. İkisini aynı anda verince ayağa giden hava kesiliyor. Ya ayak ısınacak, yada yüz. İkisi aynı anda çalışmıyor. Böyle bir sorun var yani. Sensör arızası oluncada acaba onu algılamadığı için böyle salakça bir sorun olabilir diye düşündüm. Şu an klimatronikte sıfır hata ama benim kapak problemim hala devam ediyor.

ve motor yada ayırıcılarla ilgili bir hata mesajıda almıyorum. aktif testlerde tüm motorlar çalışıyor görünüyor. sıcak-soğuk ayırıcı, iç-dış hava ayırıcı gayet normal. Ayak ve yüz arasında kapak ortada kalmıyor, ya ayak yada yüz kısmına veriyor.

oguzhanc64

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Opel
Aracınızın Modeli
İnsignia
Mesleğiniz
Müdür
G89 sensörü benim için de temin edebilirseniz çok sevinirim :) Yoksa Çin'den getirteceğim.

Benim bu sensör 10 derece üstünü bazen ölçmüyor. 10 derece altında sıkıntı yok. - dereceleri bile doğru ölçüyor. Polen filtresini çıkarıp bir iki tıklatınca ölçmeye başlıyor. Doğru ölçme işlemi başlayınca ekrandaki dış sıcaklık -40'a kadar düşüyor. Bir süre sonra normale dönüyor. Sonra sensör bir kaç gün düzgün çalışıyor. Yine 10 derecede sabitleniyor :)

radiodecoder

vwTürk Üyesi
G89 sensörü benim için de temin edebilirseniz çok sevinirim :) Yoksa Çin'den getirteceğim.

Benim bu sensör 10 derece üstünü bazen ölçmüyor. 10 derece altında sıkıntı yok. - dereceleri bile doğru ölçüyor. Polen filtresini çıkarıp bir iki tıklatınca ölçmeye başlıyor. Doğru ölçme işlemi başlayınca ekrandaki dış sıcaklık -40'a kadar düşüyor. Bir süre sonra normale dönüyor. Sonra sensör bir kaç gün düzgün çalışıyor. Yine 10 derecede sabitleniyor :)
başka bir iş için Ankara ya gitmiştim, arada çıkmacılarıda gezdim o şekilde buldum yani, bizzat gitmezseniz çıkmacılar kendileri yollarsa 40-50 den eksik istemezler. , Erbay abi ile ali amcada 15-25 dolar gibi fiyatı var. Sabrınız varsa onlar daha mantıklı.

oguzhanc64

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Opel
Aracınızın Modeli
İnsignia
Mesleğiniz
Müdür

radiodecoder

vwTürk Üyesi
Yalnız şöyle bir durum var iki defa sensör aldım, ali amcadan, ikiside sıfır bozuk çıktı biri fiat map sensörü, diğeride fiat O2 sensörü. Erbay amcadan ikinci el orjinal bulabilirsen ona bak.

Üst Alt