• Sevgili üyelerimiz,
    Sitemiz, 2003 yılından bu yana sizlere hizmet vermektedir. Kalitemizi daha ileriye taşıyabilmek adına başta teknik ekibimiz olmak üzere tüm ekibimiz'in gayretleri sayesinde sitemiz, günümüz şartlarına uygun bir şekilde yenilenmiştir tüm üyelerimize hayırlı olsun.
    Geçiş sürecinden sonra foruma kullancı adı ile girişlerde sorun yaşayan kullanıcılarımızın bizlere ulaşıp üyeliklerini kontrol ettirmelerini tavsiye ederiz.
    Görüş ve önerilerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz. Not: Siteye yüklediğiniz resimlerinizin kalıcı olması için Sitemizin Mesaj bölümünden resim yükleme ikonuna tıklayarak yükleyebilirsiniz... Yönetim.

Oksijen (Lambda) Sensörü Hatasını Çözmeye Çalışmak :)

mehmettutgun

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
TUTGUN
BFQ motor aracımda, "17526 - Oxygen (Lambda) Sensor Heating; B1 S2: Open Circuit P1118 - 35-00" hatası alıyordum uzun zamandır ve birçok arkadaşın da fikrini almıştım.. Oksijen sensöründe 4 adet kablo bulunuyor ve kabloların renkleri sırayla; beyaz-beyaz-gri-siyah.. beyazlar ısıtıcıya ait kablolar, gri ve siyah ise sensördeki sinyalleri ileten kablolar.. aldığım hatada, ısıtıcı devrede açık devre olduğu (kablo kopukluğu veya ısıtıcının tamamen bozuk olması) belirtiliyor.. bazı forumlarda sensörü söküp kireç çözücüde bekletip kurumlarını temizleyen ve olumlu sonuçlar alan arkadaşların olduğunu görünce ben de sensörü söktüm ve kireç çözücüye yatırdım dün itibariyle.. sensör epeyce bi kirlenmişti ve bugün itibariyle yavaş yavaş temizlenme moduna girmiş.. süreci ve son durumu sizinle paylaşacağım.. şimdilik, sensörün söküldükten sonraki ilk halini ve kireç çözücünün içindeki halini sizinle paylaşıyorum..

onderion

vwTürk Üyesi
İsim
Önder Arabalı
Soyisim
Önder ARABALI
Şu anda benim sensörde porçözde yatıyor. Sonuçları ben de burdan bildiririm. Sizede kolay gelsin.

QZKAN

vwTürk Üyesi
İsim
özkan
Soyisim
gültekin
sonuçları beklıyoruz aynı sorun benım aractada mevcut. servis de lpg den kaynaklandıgını söylemişti ama artı verımler alırsanız temizleme işlemini bende yapmak istiyorum

mehmettutgun

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
TUTGUN
Bugüne ait fotoğraflar da şöyle.. Fotoğraflardan da görüleceği üzere epeyce pislik akmış.. Yarın da kısmet olursa parçayı yerine takacağım.. Bu arada, kireç çözücünün çok fazla temizlemediğini fark edince hypo çamaşır suyuna yatırdım sensörü.. :)

mehmettutgun

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
TUTGUN
Özkan Bey, Kayseri/Merkezden mi ??

tarihcifss

vwTürk Üyesi
İsim
fatih sami
Soyisim
sarıhan
bu temizlikten sonra yakıtta düşme var mı? temizliği tavsiye eder misiniz?

m1s1r

vwTürk Üyesi
İsim
yunus
Soyisim
mısır
Sonuçları bekliyoruz.

Sensörü kendinizmi çıkardınız? Sanırım 2 gündür çıkık duruyor

mehmettutgun

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
TUTGUN
bu temizlikten sonra yakıtta düşme var mı? temizliği tavsiye eder misiniz?
sensörü kısmet olursa yarın akşam takacağım.. yakıtta düşme olup olmadığını ileriki günlerde paylaşırım.. temizliği tavsiye ederim çünkü fotoğraflardan da görüldüğü üzere bi sürü pislik çıktı..

mehmettutgun

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
TUTGUN
Sonuçları bekliyoruz.

Sensörü kendinizmi çıkardınız? Sanırım 2 gündür çıkık duruyor
her işimi kendim yapmaya çalışıyorum, evet ben çıkardım.. 2 gündür de çıkık duruyor.. :) yarın akşam takacağım inşallah..

m1s1r

vwTürk Üyesi
İsim
yunus
Soyisim
mısır
nasıl sökülüp takıldığınıda yazarmısınız

Birde temizlikten sonra cihazın kondisyonu değişecek adaptasyon gerekmezmi?

tarihcifss

vwTürk Üyesi
İsim
fatih sami
Soyisim
sarıhan
bunu sökmek kolay mı? çünkü ben baktım da biraz aşağıda ve değişik bir soket gibigörünüyor bir aleti mi var sökmek için yoksa kolayca el ile oluoyr mu?

mehmettutgun

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
TUTGUN
1 - Sensörün son olarak benzinde bekletilmesi

2 - Sensörün son olarak benzinde bekletilmesi

3 - Sensörün takılmadan önceki son görüntüleri

4 - Sensörün takılmadan önceki son görüntüleri

5 - Sensörün takılmış hali

6 - Sensörün takılmış hali

mehmettutgun

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
TUTGUN
nasıl sökülüp takıldığınıda yazarmısınız

Birde temizlikten sonra cihazın kondisyonu değişecek adaptasyon gerekmezmi?
6. fotoğrafta net bir şekilde gözüken 22 mm vidadan söküyorsunuz.. sökme ve takma tek somunla yapılmasına rağmen sökme ve takma işlemi egzostan dolayı zor bir hal alıyor.. zira; egzostan dolayı anahtar çok zor yanaşıyor.. adaptasyon gerekiyormuş diye duydum sanayide ama elimdeki vag-com kablosu ile nasıl yapabilirim bilmiyorum.. bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler..

mehmettutgun

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
TUTGUN
bunu sökmek kolay mı? çünkü ben baktım da biraz aşağıda ve değişik bir soket gibigörünüyor bir aleti mi var sökmek için yoksa kolayca el ile oluoyr mu?
zor da olsa 22 düz anahtar ile söktüm ben.. yıldız, yarım yıldız veya lokma olmaz çünkü kablo bunlara engel oluyor..

mehmettutgun

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
TUTGUN
denemeye fırsatım olmadı çünkü hem laptopun şarjı, hem de benim şarjım bitmişti :) aracın çalışmasında bi sorun yok.. arıza düşecek mi zaman gösterecek.. biraz bindikten sonra ortaya çıkar.. normalde hataları sildikten sonra 100 km bile olmadan hata düşüyordu.. sonucu burdan paylaşacağım arkadaşlar.. iyi forumlar..

ertugrul3344

vwTürk Üyesi
İsim
ERTUĞRUL
Soyisim
ÖZIŞIK
oksijen sensörü hata verirken araç kullanmaya devam edilirse ne gibi sonuçlar oluşur?
bilen var mı acaba ?

mxsenel

vwTürk Üyesi
İsim
Muzaffer
Soyisim
ŞENEL
hiç bişey olmaz hocam. tüplü boralarında böyle şeyler normal

mrbaglama

vwTürk Üyesi
İsim
yavuz
Soyisim
turğut
Bu hatayı sorun düzelmeden de silmek mümkün mü yani lambayı söndürmek. Çok sinir bozucu bi şey... :S

Üst Alt