• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

Oil Catch Can - Yağ Yakalama Kabı

yabay

vwTürk Üyesi
Dostlar, bu uygulamayı şiddetle tavsiye ediyorum. Motorun çalışırken yağ dolaşan kısımlarda oluşturduğu iç basınçı dengelemek için bir şekilde zorunlu olan külbütör havalandırmasından motora buhar ile sızan yağı tutmak önemli. Emme manifoldundan yanma odasına kadar yol alan bu yağ buharı sibopların üzerinde birikmekte, EGR valfinden gelen karbon içeren gaz ile bu yağ katrana dönüşmekte ve sübapların düzgün çalışmasını engellemekte (emme sübapları).. Uygulamada, piyasadan temin edilen birkaç malzeme ile bu sorun büyük ölçüde ortadan kalkıyor. Yaklaşık 2000km de monte ettiğim hazne yarısına kadar motor yağı ile doldu. Biriken bu yağı motora iade ediyoruz, bu sayede yağ eksiltme ve diğer birikinti sorunu büyük ölçüde ortadan kalkıyor.

Sistemin çalışma mantığına gelirsek, emme manifolduna iletilen hava, nem tutucunun içindeki çelik telden geçerken yoğuşup kapta kalıyor, motor ilerleyemiyor.

Malzemeler:

Hortum
Kompresörler için kullanılan nem tutucu (iç yuvarlak filtresi çıkarılacak)
Bulaşık teli

Ekli dosyalar

husertas

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Passat 2.0 FSI
Aracınızın Modeli
1997
Mesleğiniz
Asansörcü
İsim Soyisim
Hüseyin Ertaş
Evet o yag buharı manifold içindeki herşeyin agzina ediyor. Subaplardan daha cok da yeni motorlardaki manifold ucundaki kanatciklari zift icerisinde bırakıyor. İşe yariyorsa ciddi bir problemi çözecektir .

yabay

vwTürk Üyesi
Yeni yağ tutucum yolda... isteyenler için malzeme listesi
Elimdeki malzemelerden deneme yaptığım havalandırmayı hortumlar dar olduğu için boğmuştu ama başarılı bir şekilde yağı tuttu. Şimdi olması gereken hortum ölçülerinde düzgününü yaptım. Bu büyük uygulamada neredeyse hiç bir hava direnci yok.. İçerisinde bulaşık teli eklenecek ekstra olarak.

Önemli not: ilk fotoğraftaki beyaz filtrenin gövdeye yakın kısmında çapraz çapraz şekilde duran bir halka var, onun mutlaka takılması gerekiyor nedeni ise kaba yönlendirilern yağ ve hava bu parça vasıtasıyla türbülansa girerek kapta dolaşıyor ve böylelikle havadan ağır olan yağ kapta kalıyor..
Pvc şeffaf hortum - 1mt 5TL
Pnömatik hava şartlandırıcısı - 35TL
Pirinç rekorlar - 25tl(4parça)

Ekli dosyalar

yabay

vwTürk Üyesi
Montajını yaptım, bakalım ne kadar yağ toplayacak (bulaşık telini evden çıkınca alıp ekleyeceğim)

Ekli dosyalar

okaykay_1

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
bu iyi olmus bende yapmıstım sonra söktüm oeme döndüm :)

okaykay_1

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
Niye sökmüştün?
o ara hybrit turbom yag basmaya baslamıstı. cok krizli bir dönem geciriyordum cıkma bir turbo alıp denedim oda lanet cıkınca. arabaya binemiyordum arkadan bir duman atıyordu akıllara zarar. sonra ne var ne yok herseyi oeme dönecem dedim sadece intercoler kalacak motordaki diye külbürtörden de yag geliyordu sonra onuda yenileyince herseyi stabile bindirdim yoruldum artık.

diseqc

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Bilgi işlem
Yeni yağ tutucum yolda... isteyenler için malzeme listesi
Elimdeki malzemelerden deneme yaptığım havalandırmayı hortumlar dar olduğu için boğmuştu ama başarılı bir şekilde yağı tuttu. Şimdi olması gereken hortum ölçülerinde düzgününü yaptım. Bu büyük uygulamada neredeyse hiç bir hava direnci yok.. İçerisinde bulaşık teli eklenecek ekstra olarak.

Önemli not: ilk fotoğraftaki beyaz filtrenin gövdeye yakın kısmında çapraz çapraz şekilde duran bir halka var, onun mutlaka takılması gerekiyor nedeni ise kaba yönlendirilern yağ ve hava bu parça vasıtasıyla türbülansa girerek kapta dolaşıyor ve böylelikle havadan ağır olan yağ kapta kalıyor..
Pvc şeffaf hortum - 1mt 5TL
Pnömatik hava şartlandırıcısı - 35TL
Pirinç rekorlar - 25tl(4parça)
Merhaba;

Bende bu sistemi uygulamayı epey zamandır düşünüyorum. Daha önce hortumu yırtıldığından uğraştırmıştı. Aracım benzinli ama yaşlandığından fabrikasyon değerlerden bir tık fazla sirkülasyon mevcuttur diye düşünüyorum. Hortum patladığından bir kaç günlüğüne sistemi iptal etmiştim, boğaz kelebeğine giren yeri körleyip kirli havayıda yere salmıştım aracın çekişinde özellikle vites araları bir tık daha güzelleşmişti. Şimdi bu sistemi bende eklemek isterim ama parçaları nereden temin ettiniz nette aynı hemen çıkmadı karşıma. internetten aldıysanız bende oradan temin edeyim iyi günler.

yabay

vwTürk Üyesi
Hava şartlandırıcı haznesi ve bağlantıları hidrolikçilerde satılıyor.. Hortumu ise hortum marketten aldım Ankara ostim sanayisinden... Hangi şehirdesiniz?

diseqc

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Bilgi işlem
Hava şartlandırıcı haznesi ve bağlantıları hidrolikçilerde satılıyor.. Hortumu ise hortum marketten aldım Ankara ostim sanayisinden... Hangi şehirdesiniz?
Rize deyim ama yazın sıkca ankara ya gelirim buralarda bakayım olmadı yaza bırakacağız artık

yabay

vwTürk Üyesi
Ankaraya gelirseniz Demirer Hidrolik'te çok uygun fiyatı... sizin için internetten baktım fakat internet fiyatları bir hayli uçuk... Oralardan yolum geçiyor dilerseniz alıp size kargolayabilirim....

diseqc

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Bilgi işlem
Ankaraya gelirseniz Demirer Hidrolik'te çok uygun fiyatı... sizin için internetten baktım fakat internet fiyatları bir hayli uçuk... Oralardan yolum geçiyor dilerseniz alıp size kargolayabilirim....
Buralarda bakayım bulursam zahmet vermeyeyim ama bulamaz isem yardımcı olursanız sevinirim.

yabay

vwTürk Üyesi

okaykay_1

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
muhakkak büyük boy alın, küçük boyun hava geçişi yeterli değil.
öteki taktıgında hem kücük hemde hortumu baya kücüktü abi :) iyiki basınctan külbürtür contadan yag kacmadı

yabay

vwTürk Üyesi
Yaklaşık 2000km de haznenin 10/1'i koyu kahve, balçık kıvamında bir sıvı ile doldu. Bu motora geri gönderilmeyecek gibi bir sıvı. Yarın görselleri ekleyeceğim

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Yaklaşık 2000km de haznenin 10/1'i koyu kahve, balçık kıvamında bir sıvı ile doldu. Bu motora geri gönderilmeyecek gibi bir sıvı. Yarın görselleri ekleyeceğim
Yağmur, senden küçük bir ricam olacak yağ tutucudaki yağ ile motordaki yağı karşılaştırırmısın her iki yağ arasında renk, akıcılık vb. gibi farklılıkları paylaşırsan sevinirim🤔

yabay

vwTürk Üyesi
Yağmur, senden küçük bir ricam olacak yağ tutucudaki yağ ile motordaki yağı karşılaştırırmısın her iki yağ arasında renk, akıcılık vb. gibi farklılıkları paylaşırsan sevinirim🤔
Tabiki 👍

Üst Alt