Motor Takozu Hakkında (Tecrübe ve Deneyim)

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Merhaba arkadaşlar arabamı aldığım günden bu yana konfor beklerken aracın gövdesine sirayet eden bir titreşim/vibrasyon sıkıntısı yaşıyordum durum böyle olunca usta ile motor Takozlarını değiştirmeye karar verdik çıkan Takozlarda birinde az yırtık diğerinde bir şey gözükmüyordu ancak her iki Takozu vida bölümünden sert zemine vurduğumda birinde tık, tık ikincisinde ise tok, tok diye ses çıkıyordu tahminimce ince ses çıkartan Takozun içinde yağ kalmadığı ve kullanılan kauçuğun özelliğini yitirdiği kanısındaydım ikincisinin ise daha iyi durumda olduğu her halinden beliydi...

Motorun dengesi açısından Takozları takım olarak değiştirmek daha sağlıklı olacağını düşünerek öndeki tek olan hariç Şanzıman dahil Alman yan sanayi Febi marka dört adet Takoz değiştirdik sanıyorum tanesi 60-yada 70 tl civarındaydı sıra test etmeye gelmişti büyük bir heyecanla aracı çalıştırdım birde ne göreyim değişen bir şey yok sıkıntı fazlasıyla devam ediyordu :saskin: o an için yapacak bir şey yoktu bir hafta on gün bu şekilde kullanmaya karar verdim bu arada vibrasyon'un sebebini araştırmaya devam ediyordum. Araştırmalarım sonucunda Volan'ın yapabileceği kanısı kafama yatmıştı son çare bu kalmıştı ustam sağ olsun üşenmedi ve şanzımanı indirdi Volan dahil her şey normal gözüküyor balata biraz aşınmış yenisi ile değiştirip tekrar topladık...

Arabaya her bindiğimde sinirlerim ve psikolojim bozuluyordu yinede araştırmaya devam ediyordum ancak dönüp dolaşıyor iş; motor takozlarına geliyordu yeni taktığımız Febi marka Motor Takozlarının bozuk olabileceğini düşünerek Orijinal takoz sorayım dedim sormaz olaydım tanesine 540 tl. fiyat verdiler bu arada Forum üyelerimiz Konyadan Hüseyin bey Kırşehirden Mahmut ta Febi marka takoz taktırmış her ikisi de verim alamamış, Mahmut tekrar başka bir marka daha denemeye karar vermiş yine verim alamamıştı Mahmut ile yapılan her işlemde telefonla görüşüyor problemin çözümüne yönelik istişare ediyorduk Mahmut, çıkan orijinal takozlardan sağlam olanını tekrar sağ tarafa takıp denemeye karar vermiş sonuç; vibrasyon falan kalmamış Mahmut mutlu sona ulaşmıştı...:cooldancer2:

Konya dan Hüseyin bey ise Febilerin biraz olsun yumuşayarak normale döneceği ümidiyle bir süre bu şekilde kullanmaya karar vermişti İnşallah düzelir Hüseyin kardeşim... :duaci:
Ben ise orijinal takoz fiyatı yüksek olduğu için orijinal ama sağlam çıkma takoz arayışına girdim sanayide ki eş dosttan iki tane (ama sağlam) takoz ayarladık vakit kaybetmeden Febileri söküp yerine ikinci el orijinalleri taktık büyük bir heyecanla arabayı çalıştırdım ne vibrasyon nede titreşimden eser kalmamıştı bu sayede mutlu sona ulaşmış keyfim yerine gelmişti zira arabayı kullanırken ıstırap çekiyordum çok şükür ki çözüldü... :tebrik:
Arkadaşlar takoz işi benim için önemli bir tecrübe oldu siz, siz olun buna benzer parçalarda asla yan sanayi kullanmayın, orijinalin eskisi dahi yan sanayi parçanın yenisinden iyi olduğunu bir kere daha ispatlamış oldu...
Atalarımız boşuna dememiş ''ucuzdur vardır bir illeti pahalıdır vardır bir hikmeti'' Sağlıcakla kalın...
:)

golfesk

vwTürk Üyesi
İsim
ercan
Soyisim
yılmaz
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Golf MK4 GTİ
Mesleğiniz
Cad Cam Uzmanı
İsim Soyisim
Ercan yılmaz
Geçmiş olsun diyerek darısı bana diyorum abi 😏😏😏😏

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Geçmiş olsun diyerek darısı bana diyorum abi 😏😏😏😏

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
İnşallah en kısa zamanda çözülmesi dileğiyle Ercan...

varmı bir gelişme?

unsaLhsN

vwTürk Tasarım Ekibi
İsim
Hasan
Soyisim
Ünsal
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4 TDI
Geçmiş olsun abi

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Çok haklısın Üstad,
Ben orjinalinin patlak olduğunu anladıktan sonra Febi Taktım, sert titreşimler gitti ama ufak titreşimler gitmemişti. Özellikle yüksek hızlarda titreşim uğultuya dönüşüyordu.
İnternetten araştırınca CORTECO diye bir parçanın en kaliteli diye konuşulduğunu gördüm ve FEBi den pahalı olmasına rağmen hemen gittim aldım taktım ama FEBİ'den daha kötü çıktı. Şimdi o takılı duruyor. Özellikle sabah soğukta ayağıma pedal titreşimi vasıtasıyla masaj yaparak epeyce gidiyorum. Motor ısınınca biraz gidiyor ama, can sıkınca kafa oraya takılı kalıyor. Fırsat bulunca FEBi yi geri takacağım.

İkisine harcadığım para orjinaline yaklaştı. Başta pahalı demeyip orjinal alsaydım bu rezillik bitmiş olacaktı. Şimdi hem para harcadım hem de problem ortada duruyor.

Bu arada senin takozları ararken rastladığın benim arabaya ait çıkma orjinal takoz nerede hala bulamadın mı üstad? Ben de sen gibi orjinal aramaya başladım ama bulamıyorum.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Çok haklısın Üstad,
Ben orjinalinin patlak olduğunu anladıktan sonra Febi Taktım, sert titreşimler gitti ama ufak titreşimler gitmemişti. Özellikle yüksek hızlarda titreşim uğultuya dönüşüyordu.
İnternetten araştırınca CORTECO diye bir parçanın en kaliteli diye konuşulduğunu gördüm ve FEBi den pahalı olmasına rağmen hemen gittim aldım taktım ama FEBİ'den daha kötü çıktı. Şimdi o takılı duruyor. Özellikle sabah soğukta ayağıma pedal titreşimi vasıtasıyla masaj yaparak epeyce gidiyorum. Motor ısınınca biraz gidiyor ama, can sıkınca kafa oraya takılı kalıyor. Fırsat bulunca FEBi yi geri takacağım.

İkisine harcadığım para orjinaline yaklaştı. Başta pahalı demeyip orjinal alsaydım bu rezillik bitmiş olacaktı. Şimdi hem para harcadım hem de problem ortada duruyor.

Bu arada senin takozları ararken rastladığın benim arabaya ait çıkma orjinal takoz nerede hala bulamadın mı üstad? Ben de sen gibi orjinal aramaya başladım ama bulamıyorum.
Hüseyin dostum tekrar geçmiş olsun bu aralar çok yoğundum evdeki pc de bozulunca telefonla aramaya kalktım bulamadım maalesef, henüz bugün iş başı yaptım yarın gün içinde tekrar bakayım...

okaykay_1

vwTürk Üyesi
İsim
okay
Soyisim
kaygusuz
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
bende amotisör takozlarını değiştirmeyi düsünüyorumm bu aralar.
hayırlısı

Ö_Mer_T

vwTürk Üyesi
İsim
Ömer
Soyisim
TÜRKŞANLI
Abi çok geçmiş olsun, sıkıntıyı çözmene sevindim

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli

Ö_Mer_T

vwTürk Üyesi
İsim
Ömer
Soyisim
TÜRKŞANLI
Çözdüm sonunda Ömer iyi oldu keyfim yerine geldi. Beni aldatan Febi marka takozlar oldu :)
Febi iyidir ama takozda sınıfta kalmış anlaşılan... Benim aracınkilerde aynı rakam, inş bozulmaz.

M_Özyürek

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
Özyürek
Aracınızın Markası
Vw
Aracınızın Modeli
Golf 6
Mesleğiniz
Sigorta Acentesi
Ne kadar uğraştırdı seni be abi. :)
Geçmiş olsun. Çok sevindim. Güle güle kullan.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Ne kadar uğraştırdı seni be abi. :)
Geçmiş olsun. Çok sevindim. Güle güle kullan.
Aslında çok basit bir problem fakat yeni febileri takıp titreşim devam edince mecburen başka yerlere yöneldik şanzımana kadar indirmek zorunda kaldık... :)

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Hadi ya bu çok kötü oldu. Bende yazın değiştirmeyi düşünüyordum. Aracı aldığımda titreşim daha azdı. Sanki şu an daha fazla. Rahatsız ediyor. Ama şu febi olayı işi bozdu.
Geçmiş olsun abi bu arada.

Koc_mahmut

vwTürk Üyesi
İsim
mahmut
Soyisim
Koç
:icon_thumleft::icon_thumleft:Necdet abi geçmis olsun sende kurtulmuşsun.Bende orjinal takozları değiştiğime değişeceğime pişman oldum orjinal takoz arayışına girdim servisten senin aldığın fiyatın aynısını bende aldım şanziman motor takozları 1460 tl.Benim arayışım yurt dışına kadar uzandı almanyada yaşayan amcandan servise gidip motor takozlarının fiyatını sormasını istedim 120€ tanesine fiyat almış aşağı yukarı burayla aynı paraya geliyordu.Orjinalin 1 tanesini takınca benim problemim çözüldü kurtulduk çok şükür:icon_compress:

06Aytar06

VWTURK Gold Member
İsim
alper
Soyisim
aytar
Abi geçmiş olsun ama yine mutlu olsun...:)

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Yurtdışından soruyorum bende şu an. Eleman bakıp haber edecek.
Parça no: 8D0 199 379 AE (Sol)
8D0 199 382 AE (Sağ)
1.9 TDI için baktım ama diğer motor seçeneklerinde de aynı mı bilmiyorum.

Koc_mahmut

vwTürk Üyesi
İsim
mahmut
Soyisim
Koç
Benimki 1.8t parca numarası seninkine benzer bi numaraydı ama sag sol farklı fiyatı var bir tanesi 120euro digeride ona yakın bir fiyat dedi amcam.Yani tl fiyatı 850 900 tl civarına denk gekiyor 100 150 tl gibi az bir fark var.

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Parça kodlarını düzelttim. Sağ-sol farklıymış.
Sol tarafı bulduk ama sağ elinde yokmuş şu an. Yalnız nihayetinde o da eski araçtan çıkıyor. Sağlam olup olmadığını nasıl anlayacağız?

Koc_mahmut

vwTürk Üyesi
İsim
mahmut
Soyisim
Koç
Parça kodlarını düzelttim. Sağ-sol farklıymış.
Sol tarafı bulduk ama sağ elinde yokmuş şu an. Yalnız nihayetinde o da eski araçtan çıkıyor. Sağlam olup olmadığını nasıl anlayacağız?
Necdet abi sağlam olduğunu anlama şeklini konu başindaki açıklamada yazmıştı.Takozun üst tarafındaki metal parca etrafında yırtılma yoksa büyük ihtimal sağlamdır birde necdet abi lastiğin üstündeki metal parcaya vurarak tok tok şeklinde ses geliyorsa sağlamdır demiş bu şekilde anlayabilirsiniz.

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Takozlar birinci şüpheli. Ancak birisi dizeller enjektörden dolayı da titreme yapar dedi. Araştırdım enjektör arızasında görülen sorunlardan hiç biri benim aracımda yok.
Zaten rölantide ve düşük devirde titreşimin iç mekanda hissedilir olmasından başka problemim yok.
Yan sanayi takoz olayını da araştırdım ki zaten kimse memnun kalmamış yan sanayi takozlardan. Paraya kıy orjinal al diyor herkes.
Yaza kadar böyle idare edip yazın kendi ustama kontrol ettirip takozdan derse orjinal alıp değiştirmeyi düşünüyorum.

Üst Alt