Maf sensor temizliği ve etkisi

buzel

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Bora
Mesleğiniz
Bilgisayar Mühendisi
İsim Soyisim
Burak UZEL
Selam arkadaşlar,
Ve bora aracım benzinde iken fakir karışım yapıyordur. Stft +10 civarı geziyordu.

Önce kaçak olduğunu düşündüm. Daha önce yazmıştım, balata spreyi ile kontrol ettiğimde manifold contalarından hava aldığını farkettim. Manifol contalarının olduğu yere balata spreyi sıkınca araç zengine geçiyordu. Contaları değiştikten sonra balata spreyi ile kontrolde karışımın değişmediğini gördüm.
Fakat stft değeri 7-8 civarına düştü. Demekki contalar %2-3 etki ediyormuş.

Benzin pompası mı enjektörler mi maf sensörü mü diye kafa yorarken maf sensörünü temizleyeyim dedim. Epey önce aldığı. İsopropil alkol evde duruyordu zaten.
İndim araca mafı söktüm çıktım eve :)
Maf bariz kirliydi. İçindeki sensör tellerin üzerini ince bir toz gibi kara birşey kaplamıştı.

Sensörün kendisini yuvasından çıkardım. Delikli torx vida kullanmışlar. Elimde anahtarı yoktu ama pense kullanarak rahatlıkla söktüm.
Sensörü buz dolabı poşetine koyup içerisine isopropil alkolü boşalttım. 5 dk çalkaladım. Sonra çıkardım. Kiri yumuşatmış ama tam temizlememişti. Kulak çöpü ile çok nazikçe temizledim. Beyaz pamuk simsiyah oldu :)
Sonra bir kez daha temiz isopropil alkolle çalkaladım.
Tertemiz oldu. Araca taktım ve sonuç harika :)
Stft değeri 0 a yaklaştı. Araç bildiğin acayip canlandı. Çok güzel gaz yiyor.

Temizlemeden önce:

Poşette kalan tortu:

Temizledikten sonra:

marikan

vwTürk Üyesi
Elinize sağlık. Maf ve map sensörü her daim temiz olmalı.
Ben balata spreyi ile temizliyorum.

ULuTÜRK-58

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
BORA
Mesleğiniz
MÜHENDİS
İsim Soyisim
FURKAN BAKIREL
Ben de temizlemeyi düşünüyorum artı olarak kelebek de kirli ama vag kablo yok bulaşmak istemiyorum bir tek map var Allah'tan bcb motorda.

buzel

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Bora
Mesleğiniz
Bilgisayar Mühendisi
İsim Soyisim
Burak UZEL
Elinize sağlık. Maf ve map sensörü her daim temiz olmalı.
Ben balata spreyi ile temizliyorum.
balata spreyi için yerli ve yabancı forumlarda kesinlikle sensörler üzerinde kullanılmaması gerektiği yazıyor.
maf için herkesin önerisi ya maf için olan özel spreyler ya da isopropil alkol. isopropil alkolun litresini 18 liraya almıştım,daha ucuz. biraz zahmetli oluyor ama yine de iş görüyor. belki özel temizleme spreyi püskürtme basıncı ile daha iyi iş görebilir.

maf temizleme spreyi 35 lira. maf sensörü 600 liradan başlıyor :D balata spreyi ile riske girmeye değmez bence

marikan

vwTürk Üyesi
İpa zararsız deniyor ama kiri sökemiyor. Spreyden basınçlı sıkmama rağmen hiç kir sökemedi. Sizde tecrübe etmişiniz. Evet o tel çok hassas, kulak çöpüyle dahi olsa temas edilmemeli.
Würth genel temizlik spreyi kullanıyorum. Bildiğimiz balata spreyi aslında.
Bir kere sıkmam yetiyor, pırıl pırıl oluyor. :)

okaykay_1

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw golf4 1.9tdi
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
Kaloriferci
o işleri biraktım artık :)

Üst Alt