Kapı Kilidi Tamiratı

barokat

vwTürk Üyesi
Eğer sizde benim gibi birşeyleri kurcalamaktan hoşlanıyorsanız işte size Passat kilit tamiri hakkında bir link. http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1542461 Ayrıca bu sayfanın içerisinde kapı döşemesini ve cam mekanizmasını nasıl sökeceğiniz konusunda resimli anlatımlar var. Kilit problemi yaşayan arkadaşlara kolay gelsin. :sinsi:

yufka yürek

vwTürk Üyesi
1 hafta önce neredeydiniz?:D Güzel paylaşım teşekkürler.

barokat

vwTürk Üyesi
benim de bu pazar günü başıma geldide :bambam:

yufka yürek

vwTürk Üyesi
Bende sinir olup en sonunda perşembe günü soluğu kilitçide aldım.Aslında birkaç kez kapı döşemesini hopörlerden sebep sökmüştüm ve sökmüşken kilitede bakayım dedim ama cam mekanizmasını bozarım diye ellememiştim.

barokat

vwTürk Üyesi
Kilit mekanizmasını sökmek için; kapı döşemesi söküldükten sonra kapıyı komple kaplayan hoparlörede yataklık eden panelin, üst kısmına yakın 2 adet sağ ve sol tarafta kavonoz kapağı büyüklüğünde plastik siyah kapaklar var. Bu kapakları tırnağınızla çekip alıyorsunuz, sonra cam mekanizmasını hareket ettirerek ayaklarını bu kapakların olduğu yerdeki deliklere getiriyorsunuz. Sonra 10 lokma ile bu iki taraftaki deliklerden camı cam mekanizmasına bağlayan ayaklarından ayırmak için birkaç tur gevşetiyorsunuz. Sonra camı bir elinizle yerinde sabit tutarak cam mekanizmasını aşağı pozisyona indiriyorsunuz. Böylelikle cam mekanizmadan ayrılıyor. Elimizde boşta asılı kalan camı aracın kapı çelik barları dediğimiz kapı sacının arka orta kısmında bulunan çıkıntının üzerine koymak için üst kısmından biraz kendimize doğru çekip kasarak yavaş yavaş aşağı indirerek camın öbür ucunun çelik kuşağın üzerine oturmasını sağlıyoruz. Camı çelik kuşağın üzerine koyduktan sonra cam mekanizması panelinin civatalarını sökebilirsiniz. Bu arada kapı açma kolunun teli bu panelin üzerinden geçiyor. Geçme yerindeki lastiği de panelin iç kısmına iterek boşa çıkmasını sağlayın. Panelin civatalarını söktükten sonra paneli hafice kendinize doğru esneterek, kapı kilidine giren elektrik soketini elinizi panel ile kapı arasından sokarak sökün. Daha sonra kapının yan tarafına yani kilit mekanizmasının civatalarının olduğu yere geçin. Orada bir plastik kapak göreceksiniz, bu kapağı sökün altında T20 ile açılan bir vida olacak o vidayı boşa dönene kadar gevşetin. Daha sonra kapı kolu üzerinde anahtarın takıldığı kilit mekanizmasını aşağı yukarı hareketlerle sallayarak bir yandan da kendinize doğru çekin. Bu biraz uğraştırabilir. Yılmak yok aşağı yukarı sallayın ve kendinize doğru çekmeye devam edin. Kilit göbeği çıktıktan sonra kapı açma kolunun kilit göbeğine gelen iç kısmında kapı kilidinden gelen bir telin oraya tırnakla geçtiğini göreceksiniz. O tırnağı kapı kolundan ince bir tornavida yardımıyla ayırın. Bu işlemden sonra kapı kilidinin 2 adet civatasını sökün. Bu işlemden sonra tekrar kapının iç kısmına yani kapı panelinin olduğu kısma dönün. Kapı panelini 10 cm yukarı kaldırarak bir yandan da söktüğünüz kilidi tutarak malzemeleri dışarı alın. Kidili kapı içinden çıkardıktan sonra kilit üzerine takılı olan kilit mandalı rotunu kilit üzerinden ayırın. Artık elimizde nur topu gibi bir kapı kilidi mevcut.

http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/ bu link yukarıda anlattığım kilit mekanizmasının nasıl söküleceği konusunda resimli anlatım içeriyor. Anlattığım şekilde ben kendi aracımın kilidini söktüm. Bu işlemler yaklaşı olarak 40 dakikanızı alıyor, onun için bu soğuklarda dışarıda kilit sökmeye çalışmanızı tavsiye etmem yoksa benim gibi :36_11_23[1]: hasta olursunuz. Herkese keyifli forumlar.

dodgesnake

vwTürk Üyesi
özlediğimiz paylaşımlar bunlar, teşekkürler.

GOLFÇÜ39

vwTürk Üyesi
çok kişinin aradığı açıklamalar sanırım paylaşımın için teşekkürler

barokat

vwTürk Üyesi
Rica ederim arkadaşlar, havalar biraz ısınsın daha çok kurcalayacak şeyler var,:) onları da buraya yazarım. Diğer arkadaşların da deneyimlerini bekliyoruz.

yasinerdemm

vwTürk Üyesi
öncelikle çok sağol paylaşımın için...benim kapı kilidi ile ilgili şu sorunum var;ön kapılar açıldığında sol alttaki ışıklarım yanmıyo ve tabiki tavan lambasıda serviste kapı kilidi içerisindeki switchler bozulmuş değişmeside masraflı olur dediler.
peki ben senin gösterdiğin gibi söktüğümde bu switchleri değiştirebilirmiyim yada bi bilgisi,fikri olan varmı!!

barokat

vwTürk Üyesi
Evet, benimde kapı kilidini sökmemdeki amacım, kapının altında yanan lambanın bazen yanıyor bazen de yanmıyor olmasıydı. Bazende içeriden kilitleme tuşuna bastığımda tüm kapılar kitleniyor ama sürücü tarafındaki kapı kitlenmiyordu.
Ben kapı kilidini söküp swichlerin nasıl olduğuna bakmak istedim. Söktüğümde yanımda lehim makinası yada ohm metre yoktu. Bu yüzden kilidi tam olarak inceleyemedim. Arızasının ne olduğuna bakmadım. Ancak anladığım kadarıyla elektronikcilerin tabiri ile soğuk lehim denilen olay yaşanıyor bu kilitlerde.
Şimdi havaların biraz ısınmasını bekliyorum. Bu işlemi yaparken gerçekten şifayı kaptım. Kapalı bir yerde bulamadım.:)
Neyse kilidi toplayıp tekrar arabaya taktım. Halen bu lamba bazen yanıyor bazen yanmıyor. Özellikle çok soğuk havalarda yanıyor. Hava ısınınca sönüyor.
Daha sonra internette biraz araştırma yaptım. http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1542461 bu link' de bahsetmiş olduğun swichleri görebilirsiniz. Ama sorun swicin kendisinden değil, devre kartına bağlanan bağlantı ayaklarının korozyona uğraması yada soğuk lehim denilen olaydan kaynaklanıyor.
Linkdeki resimleri yukarıdan başlayarak alta doğru sayarsak 7.sine baktığınızda kırmızı okla gösterilmiş olan swich işte bizim kapı lambalarımızı yakıp söndüren swich dir.
WHY YOU'RE HAVING PROBLEMS WITH YOUR DOOR LOCKS !!! yazısının üstündeki resim.
Ben dayanamaz birkaç gün içinde tekrar söker, sorunun ne olduğuna iyice bakarım.:tebrik:
Herkese iyi forumlar.

yasinerdemm

vwTürk Üyesi
aynen bende bişeyler yapcam arabayada gerçekten havalar çok soğuk..servis ışığın yanmamadını switchin bozulmasına bağlıyo ve sadece switch değişmez diyerek kilidi değiştirme yoluna gidiyo ve fiyat çok abartı oluyo...ama ben kendim yapmaya çalışcam bakalım!!çok sağol ya bilgilendirdiğin ve bilgilendireceğin için!!

barokat

vwTürk Üyesi
Hiç önemli değil, burda buluşma amaçlarımızdan biriside birbirimizi bilgilendirmek yardımcı olmaya çalışmak. Bu kilit olayını yaparız yapamayız ama en azından denemiş oluruz. Başka birisi çıkar ben çözdüm der, o yolu izleriz. Önemli olan paylaşmak.:4_12_13[1]:
Keyifli forumlar.

BRUNO

vwTürk Üyesi
Çalışma çok güzel. Bu tip paylaşımların artmasını görmek en büyük isteğim. Benimde sökme-takmaya kurcalamaya olan merakım bagaj kilidinin tamiratına yaramıştı. Kapı kilitleri ile ilgili gerekli dökümanteri elimde tutuyorum ama henüz elim gitmedi. Benim kapalı garajım mevcut. Arzu ederseniz bir beyaz balinada bende var kafa kafaya verip bu balinaların sağlık problemlerini çözer, diğer arkadaşlarada yol göstermiş oluruz.
Msn: bnarcin@hotmail.com

http://www.clubvwturk.com/showthread.php?t=20802&highlight=BRUNO

barokat

vwTürk Üyesi
Merhaba Burak bey,
Nazik teklifiniz için teşekkür ederim. Uygun bir zaman belirleyip tamiratlara başlayalım. İki kişi olunca çok daha rahat yapılır herşey. Bu arada resimlerde çeker nasıl yapıldığı konusunda diğer arkadaşlara da yol göstermiş oluruz.
Vakit bulunca konya sokağa gidip ne olur ne olmaz deyip bu swichlerden alacağım. Biraz stok yapalım. :)

yasinerdemm

vwTürk Üyesi
Çalışma çok güzel. Bu tip paylaşımların artmasını görmek en büyük isteğim. Benimde sökme-takmaya kurcalamaya olan merakım bagaj kilidinin tamiratına yaramıştı. Kapı kilitleri ile ilgili gerekli dökümanteri elimde tutuyorum ama henüz elim gitmedi. Benim kapalı garajım mevcut. Arzu ederseniz bir beyaz balinada bende var kafa kafaya verip bu balinaların sağlık problemlerini çözer, diğer arkadaşlarada yol göstermiş oluruz.
Msn: bnarcin@hotmail.com

http://www.clubvwturk.com/showthread.php?t=20802&highlight=BRUNO
süpersiniz yaaa:D arkadaşlar izmir'de de yapalım böyle bi çalışma,yokmu garajı olan kimse...herkese faydalı bi rekabet olmuş olur.izmir istanbul hotroad arabaları:D bakarsınız discovery channel a çıkarız:D
smilelar yanlış anlaşılmasın ben çok ciddiyim!!

egogolf78

vwTürk Üyesi
ewt yasin abi böle bi calışma mükemmeL olur gbi geLior.. gibi gelioru gecTim süper olur süper:D..

mavrush

vwTürk Üyesi
güzel konu

arkadaşlar bu konuyu açan ve yorum yazan arkadaşlara teşekkür ederim sanırım en yararlı konulardan biri bu olmuş. emeği geçen arkadaşa teşekkür ederim. bendede 97 passat auto beyaz var kapılarda aynı sorunu yaşıyorum. 2 veya 3 seferde kapanıyor kapılar önce ön kapılar kapanıyor ardından 1-2 denemede arka kapılar kapanıyor ama asla ön ve arka aynı anda kapanmıyor.

Üst Alt