Kapı Kilidi Tamiratı Bölüm 2

barokat

vwTürk Üyesi
Kapı kilidi tamiratı ile ilgili daha önce Nasıl Yaparım? bölümünde kapı kilidinin araç üzerinden nasıl söküleceğini anlatmıştım. Son aşama olarak söktüğümüz kapı kilidini açıp tamir edip tekrar toplamayı anlatacağım.
Öncelikle size tavsiyem kapı kilidini sökmeye başlamadan önce kameralı bir cep telefonu yada fotoğraf makinesı ile sökmek istenilen yerin önceki ve sonraki hallerini kaydetmeniz. Bunu yaptığınızda toplama aşamasına geldiğinizde hangi parça nereden çıkmıştı gibi bir durumla karşılaştığınızda kurtarıcınız olacaktır.

Başlıyoruz;

Öncelikle 5 nolu bölümdeki vidayı sökün. Sonra 2 nolu bölümdeki teli karşılığından çıkarın çıkaracağınız bölüm A parçası üzerinde No 2 ile işaretlenmiştir. Daha sonra A parçasının resimde görülen kısmının arka tarafında kalan kısmında (masaya bakan tarafı) bir vida var onuda sökün. Sonra 6 numara ile işaretlenmiş bölümdeki tırnakları yuvalarından kurtarın. A parçası üzerindeki 1 numara ile işaretlenmiş olan kolu ok yönünde çekerek, A parçasını B parçasından ayırın. Bu işlemler tamamlandığında kapı kilidi yukarıdaki resimde olduğu gibi iki parçaya ayrılacaktır.

B parçası üzerinde yuvarlak içine aldığım bölümlerdeki vidaları sökün. 4 nolu yerdeki vidayı sökmenize gerek yok! Sökerseniz, toplaması biraz uğraştırabilir.
Şimdi yavaşca kutu içerisini çok fazla dağıtmadan acele etmeden, B parçasını kırmızı yuvarlak içerisine aldığım vida yerlerinden altlı üstlü tutarak kapak açar gibi ayırın. Bu işlemden sonra şekil aşağıdaki gibi olacaktır.

Burayı açtığınızda mutlaka resmini çekin!!! Yukarıdaki şekilde 1 ile işaretlenmiş olan devre kartını görüyorsunuz. Bu kart üzerinde 3 ile işaretlenmiş olan swichlerde görülmekte. İşlemlerimizi bu devre kartı üzerinde yapacağız bunun için resimleri çektikten sonra kutu içerisindeki beyaz dişlili mili ve motoru oradan alın. Motor ile devre kartı birbirine bağlantılı durumdadır. İstenilirse motor içerisine giren ayakları birbirinden ayrılabilir. 2 ile işaretlenmiş bölümde yuvarlak bir beyaz parça görülüyor, bu parçanın konumunu ayrıca resimlemenizi tavsiye ederim. Aşağıdaki şekilde olduğu gibi;

Söylediğim gibi bunlar toplama aşamasında çok işe yarıyor. Bu yuvarlak parça kapı üzerinden anahtarla kitleme yaptığımızda kilit içerisinde döndürdüğümüz parçadır. Bütün bunların resmini çektikten sonra devre kartınızı çıkarın.

Devre kartımızı çıkardık. Kart üzerinde kapı kilidi tesisatı fişinin bağlantı yerindeki uçların devre kartı üzerindeki bağlantı lehimlerini kontrol edin.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi benim aracımda buradaki lehimler (Soğuk Lehim) diye tabir edilen bir çeşit korozyona uğramış. Korozyona uğrayan bölümleri kırmızı yuvarlak içerisine aldım. Üstdeki lehimlerle yuvarlak içine alınmış olan lehimlerin nasıl farklı olduğunu sanırım görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şek lehim makinanızla buradaki soğuk lehimleri tekrar eritmek. Eğer gerekiyorsa birazda lehim teli kullanabilirsiniz. Lehimleme işlemlerini yaptıktan sonra çektiğiniz resimlerden de yararlanarak aynı işlemlerin tersini uygulayarak kapı kilidini toplayın.

Önemli: Kilidi toplarken A parçası ve B parçasını birbirine takarken dikkat edilmesi gereken şey, B parçasındaki 3 numarayla gösterilen parçanın ucu A parçasındaki yuvasına oturtulurken içeride bulunan (U) harfine benzeyen yuvasına oturduğundan emin olunuz. Eğer bu parça (U) nun içine oturtulmazsa kapınız kilitlenmeyecektir!!!

Hepsi bu kadar. Ben kendi arıcıma bu yazdıklarımı uyguladım ve şu anda kilitle ilgili bütün problemlerim gitti. Umarım kilit tamiratını kendisi yapacak arkadaşlara bu yazı bir nebze olsun yardımcı olur. Elektrikciye verilecek parayla böylece hafta sonu bir :mangalll: yapılabilir.:zıp:
Herkese keyifli forumlar.

cahits77

vwTürk Üyesi
Paylaşım için teşekkürler.

octaviaman

vwTürk Üyesi
Barış Bey paylaşım için teşekkürler.Bu işlem için görüldüğü üzere bir hayli emek harcanıyor ve dikkat gerekiyor.Dolayısıyla sistem açılmışken lehimler kesinlikle yeni Lehim yapılmalı.Eskisini ısıtmak sağlıklı olmayabilir diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

barokat

vwTürk Üyesi
Söke taka alıştım artık :) Evet biraz emek gerektiriyor. Forumlarda 60 YTL ile 100 YTL arasında elektrikcilerin tamir ettiği yazıyordu. Bence bu onarımı yapan kişi bunu hak ediyor. Elektronik bilgim çok fazla yok. Onun için eski lehim bir sorun yaratır mı bilmiyorum. Ben eski lehimi ısıtarak kart üzerine iyice yapışmasını sağladım ve biraz da yeni lehim ekledim. Bir sorun olursa söker tekrar bakarım. Önemli olan artık sorunun nereden kaynaklandığını biliyor olmam. Bu çok önemliydi benim için. Genelde kapı swichlerinden bahsediliyor ama kapı swichlerini inceledim öyle kolay kolay bozulacak bir parça değil. Bunun yanında bu kilitlerde kullanılan swichler su geçirmez olarak tasarlanmış. Oldukca kaliteliler. Ben ankarada konya sokakta bu swichlerden bulamadım. Benzeyenler var ama su geçirmez değiller. Yabancı forumlar da arızanın bu kart üzerindeki lehimlerden kaynaklandığı yazıyor. Benim aracımda da aynısı çıktı. Bu nedenle benim ve diğer arkadaşların yaşadığı bu kapı kilidi arızalarının swichlerden değil, bu lehim korozyonlarından kaynaklandığını düşünüyorum.
Keyifli forumlar.

freeman

vwTürk Üyesi
uygulama güzel ve paylaşım için çok teşekkürler, şuan böyle bir sorunum olmadı ama ilerisi için güzel bir deneyim, sorunu olan arkadaşlar içinde güzel bir kaynak.

teyyareci

vwTürk Üyesi
Barış bey teşekkürler...
sağ kapı altında ki lamba yanmıyor...
yukarıdakileri hafta sonu uygulamayı planlıyorum...

iyi günler.....

barokat

vwTürk Üyesi
Aynı şekilde benimde kapı altı lambası yanmıyor, içeriden kilitlemeye bastığımda diğer kapılar kitleniyor sürücü tarafı kitlenmiyor ve dışarıdayken kumandadan kitleme tuşuna bastığımda dörtlü flaşör yanmıyordu. Bu işlemden sonra hepsi düzeldi. Takıldığınız bir yer olursa seve seve yardıma hazırım. Şimdiden kolay gelsin.

CANKAN

vwTürk Üyesi
Benim T5 in orta kapı hiç açılmıyor ne içerden ne de dışardan. Uzaktan kumandada açmıyor, Manuel olarakta açılmıyor. Lütfen ne yapabilirim ? bana ayrdımcı olun

vw061

VWTURK Gold Member
Elinize sağlık,titiz bir çalışma titiz bir paylaşım olmuş.

barokat

vwTürk Üyesi
Benim T5 in orta kapı hiç açılmıyor ne içerden ne de dışardan. Uzaktan kumandada açmıyor, Manuel olarakta açılmıyor. Lütfen ne yapabilirim ? bana ayrdımcı olun
T5' in kilit yapısı nasıl bilmiyorum ama, eğer içeriden yada dışarıdan manuel olarak açılmıyorsa, kapı kilidine giden halatlarla ilgili bir problem olabilir. Yada kilit üzerindeki mekanizmada herhangi bir sıkışma olabilir. Yani yaşadığınız problem elektriksel bir probleme benzemiyor.

oxepa

vwTürk Üyesi
paylaşım için teşekkür ederim

benim bora marka aracımda sağ kapının lambası hiç kapanmıyor ayırca kapıyı açtıktan sonra imobileyzer devre dışı kalması gerekirken bir kaç dakika kontağa anahtarı takmassam kapı kendini tekrar sanki kapı açılmamış gibi algılayıp tekrar kitleniyor bu uygulamayı benim aracımada uygulamak mümkünmü veya daha doğrsu ben becerebilirmiyim :)

billie

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
ben sağ arka kapı kilidini aynen bu şekilde onardım bende garip bir olay olmuş devre kartı ortadan ikiye ayrılmış ve motor uçları kısa devre olmuş . daha sonra onarıp taktıkdan sonra yine çalışmayınca kapı ve araç arasındaki bağlantılara baktıkki ordaki kabloları eritmiş ve koparmış orayıda yeniden ekleyince sorun kalmadı . ama gerçekten çok uğraştıyor özellikle cam mekanizmasını camdan ayırmak arka kapılarda dübelli sistem ve çok zor . elektrikçiler gerçekten hakediyor aldıkları parayı.

eypmcn

vwTürk Üyesi
aynı sorun bendede vardı çok uğraştık ama yapamadık malum yenisi çok pahalı olduğu için çıkma bulduk artık 4/1 parasına

mehmettutgun

vwTürk Üyesi
merhabalar arkadaşlar.. öncelikle güzel paylaşımlarınız için teşekkürler.. benim sorunum da şu : kumandanın açma düğmesine bir kere bastığımda şoför kapısı açılıyor, bir kere daha bastığımda diğer kapıların da açılması gerekirken diğer kapılar açılmıyor.. diğer kapıları açmak için şoför tarafındaki kapıdaki kapıları açma düğmesine basıyorum içeriden..

kapıların hepsi kilitli durumdayken, anahtarı şoför kapısına takıp çevirdiğimde ise tüm kapılar sorunsuz açılıyor.. sizce benim sorunum ne olabilir ?? şimdiden teşekkürler..

Zafer kurtgil

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw
Aracınızın Modeli
multivan
Mesleğiniz
müzisyen
selamlar bölüm biri bulamadım

Üst Alt