Kainatın En Güçlü Nissan GT-R’ı 400 Metre Rekoru için Hazırlanıyor!

Wvcars

vwTürk Üyesi
Katılım
16 May 2017
Mesajlar
87
Tepkime puanı
1
Video Kaynak: https://paratic.com/en-guclu-nissan-gt-r-3300-beygir/

Normalde bir arabanın sıklıkla çıkan haberlerine alışırız ve sonradan pekte enteresan gelmez. Biri hariç! Nissan GT-R’ın her yeni çıkan haberinde sanki onu önceden tanımıyormuş gibi muamele yaparak heyecanla sizlerle paylaşıyoruz. Dünyamızın gerçek Godzillası‘nın son hali gerçekten ürkütücü ve çalışmaları öyle kolay kolay alt edilecek gibi değil.Performans konusu açıldığı zaman akla gelen markalar bellidir. Mesela Bugatti olarak akıllara kazınan en iyi hızlanan otomobil şu anda Tesla Roadster oldu. Tesla konusunu kenara koyarsak benzinli bir motordan çıkartılan 1500 beygir ve 1600 nm torkuyla asfalt delici Chiron üzerinden konuşabiliriz.

Japon teknolojisi ve otomobili dediğimiz zaman hızlıca aklınızdan Toyota Supra, Nissan Skyline GT-R, Mitsubishi Evo ve Subaru Impreza gibi ne yaptıkları halen daha anlaşılmayan arabalar gelir. Amerikan AMS Performance, GT-R’ını hiç kimsenin hayalini dahi kuramayacağı güç rakamlarına getirdi. Alpha Queen adının verildiği proje dahilinde GT-R tam 3.300 beygirlere çıkartıldı.

Düşünmesi bile heyecanlı olan bu çalışmanın ve motor teknolojisinin ne denli akla zarar olduğunu beynimizi yormadan rahat rahat anladık. Bakır renkli Nissan’ın tamponuna yapılan tanımadığımız malzemeler şaşırtıcı olurken, arka kısma doğru lastik kalınlığını görünce olay daha bir tuhaf hal alıyor.Amerikanlı firma 400 metrede dünya rekorunun altına imzalarını atıp gitmek istiyorlar. 400 metre mesafeyi gözümüzün önüne getiriyoruz ve sonra AMS GT-R’ın hedeflediği süre aklımıza geliyor. Firma bir aksilik çıkmadığı sürece dediğimiz mesafeyi 6 saniyede bitirmek istiyorlar.

Yani start anında GT-R’a asfaltın “resmi sapanı” diyebiliriz. Videolarda gördüğümüz gibi horultular, paraşütler olayın ciddiyetini anlatıyor. Gerçekten bir aracı bu denli güçlere getirmek hiç kolay değil. Gözle görülmeyecek bir hataya bile kesinlikle yer yok. Motor parçaların seçimi ve yazılımla beraberinde alınan değerler, inanılmaz mühendislik hesaplamaları gerektiriyor. İlerleyen zamanlarda AMS Performance‘nin rekorunu göstereceği bir video daha izleyebiliriz.
 
Üst Alt