Golf 5 1.6 fsi lastik jant seçimi

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Lastik işinde Mıchelin ve Goodyear etiket değerleri en iyi olanlardır

Özellikle bu 2 desen.

Michelin Primacy 4

GOODYEAR EAGLE F1 ASYMMETRİC 3

Ürünler gayet başarılı görünüyor. Allah’ın izniyle ön tamponu bi bitsin jant ile lastik hayırlısı ile başlayacağız aklımda michelin var gayet iyi lastık aracımdakilerde o zaten Goodyear kullanmadım ama güzeldir diye düşünüyorum

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
2017- Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Mesleğiniz
İşşi
Ürünler gayet başarılı görünüyor. Allah’ın izniyle ön tamponu bi bitsin jant ile lastik hayırlısı ile başlayacağız aklımda michelin var gayet iyi lastık aracımdakilerde o zaten Goodyear kullanmadım ama güzeldir diye düşünüyorum

Merakla bekliyorum projenizi.

Aslında NOKİAN lastiği denemenizi isterim. mükemmel yol tutuş, frenleme ve konfor performansı var. Hemde RunFlat özelliği var.

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Merakla bekliyorum projenizi.

Aslında NOKİAN lastiği denemenizi isterim. mükemmel yol tutuş, frenleme ve konfor performansı var. Hemde RunFlat özelliği var.

vallahi dediğim gibi yeni olduğum için hangisi iyi bilmiyorum o yüzden konu açıyorum ve bilen sizlere soruyorum. İyimidir ki Nokian Runlaf özelliği iyi aslında

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
nasipse bu cumartesi alacakmışım aracımı. Ön tampon yapılı bir şekilde arka tampon yapmıştım pazar günü allahın izniyle görselleri yükleyeceğim inş. Jant&lastik ve yayı da güzelcene yapabilisem sonra biraz daha motora girmek istiyorum :)

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
2017- Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Mesleğiniz
İşşi
vallahi dediğim gibi yeni olduğum için hangisi iyi bilmiyorum o yüzden konu açıyorum ve bilen sizlere soruyorum. İyimidir ki Nokian Runlaf özelliği iyi aslında
Ben 4 sene kullandım Nokıan H desenini. Çok keyif aldım.

Nokıan Z Line Ve Nokıan Powerproof benim kullandığım desenin daha da geliştirilmiş modelleri.

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Ben 4 sene kullandım Nokıan H desenini. Çok keyif aldım.

Nokıan Z Line Ve Nokıan Powerproof benim kullandığım desenin daha da geliştirilmiş modelleri.

İnternette okudum kimi güzel diyo kimi yanaşma diyor 1 yok olmadan parçalandı lastik filan diyo

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
2017- Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Mesleğiniz
İşşi
İnternette okudum kimi güzel diyo kimi yanaşma diyor 1 yok olmadan parçalandı lastik filan diyo

Ağzı olan konuşuyor, parmağı olan yazıyor işte.

Nokıan ın hangi desenini ve o lastiği hangi yol şartlarında, nasıl bir kullanım stili ile kullandığı belli olmayan yorumlara kulak asmamak gerek.

Her lastik markasının her keseye göre ürettiği modeller vardır. Bu gün Michelin - Goodyear - Continental - Pirelli markalarının da beş para etmez dayanıksız modelleri mevcut. Bu markalardan Mesela Michelin ' in ucuz kötü bir modelini kullanan ve memnun kalmayan birinin yorumuna göre Michelin hakkında böyle bir yorum var, bu yoruma dayanarak Mıchelin almak konusunda kararsızım güvenemiyorum diyebilirmiyiz .. Tabi ki Hayır..

Kısa bir anektot anlatmak istiyorum izninizle :

Ben 1999 yılında Mıchelin Energy Saver model lastikleri sıfır alıp taktıktan 5 ay kadar sonra ; Ağustos ayının kupkuru asfalt ( E-5) zemininde gece 01:00 sularında hafif rampa yukarı bir güzergahta 100 - 110 km/s civarında hız ile seyrederken aniden 50m kadar ileride , dorseli bir TIR ' ın yola çıkması üzerine , hafir rampa yukarı olmasına ve frenlere abanmama rağmen araç 40m kadar lastik izi ile kızaklayarak gitti ve TIR ın dorsesinin tam arka köşesine vurarak durabildim. Bir araç yokuş yukarı 40 m fren kızaklaması yapar mı.

Ben o günden beri 20 senedir Mıchelin lastik kullanmıyorum. Energy Saver modelinin en kötü lastik deseni olduğuna eminim.

Ama hiç bir gün Michelin iyi lastik değildir diye bir genelleme yaparak yorumda bulunmadım.

Mıchelın in üst segment lastiklerini tavsiye etmeye devam ettim, size de tavsiye ettiğim gibi. Çünkü Primacy 3 - Primacy 4 ve Plot Sport desenlerini kullanan test eden dostlarım arkadaşlarım var. Bu modellerin İyi modeller olduğunun şahidiyim.

Eleştirilerimi yaparken Mıchelin markasının Energy Saver modeli ile böyle bir tecrübe yaşadığımı beyan ederek açıklamalarda bulundum her platformda.

Bu vesile ile :

Bir lastik markası hakkında yorum yapılırken : O markanın hangi modelinin kullanıldığı ve hangi yol şartlarında

kullanıldığı belirtilmelidir ki , o yorum faydalı olsun..

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Ağzı olan konuşuyor, parmağı olan yazıyor işte.

Nokıan ın hangi desenini ve o lastiği hangi yol şartlarında, nasıl bir kullanım stili ile kullandığı belli olmayan yorumlara kulak asmamak gerek. Nokian güzel dediniz hayırlısı ile alacağım :)

Her lastik markasının her keseye göre ürettiği modeller vardır. Bu gün Michelin - Goodyear - Continental - Pirelli markalarının da beş para etmez dayanıksız modelleri mevcut. Bu markalardan Mesela Michelin ' in ucuz kötü bir modelini kullanan ve memnun kalmayan birinin yorumuna göre Michelin hakkında böyle bir yorum var, bu yoruma dayanarak Mıchelin almak konusunda kararsızım güvenemiyorum diyebilirmiyiz .. Tabi ki Hayır..

Kısa bir anektot anlatmak istiyorum izninizle :

Ben 1999 yılında Mıchelin Energy Saver model lastikleri sıfır alıp taktıktan 5 ay kadar sonra ; Ağustos ayının kupkuru asfalt ( E-5) zemininde gece 01:00 sularında hafif rampa yukarı bir güzergahta 100 - 110 km/s civarında hız ile seyrederken aniden 50m kadar ileride , dorseli bir TIR ' ın yola çıkması üzerine , hafir rampa yukarı olmasına ve frenlere abanmama rağmen araç 40m kadar lastik izi ile kızaklayarak gitti ve TIR ın dorsesinin tam arka köşesine vurarak durabildim. Bir araç yokuş yukarı 40 m fren kızaklaması yapar mı.

Ben o günden beri 20 senedir Mıchelin lastik kullanmıyorum. Energy Saver modelinin en kötü lastik deseni olduğuna eminim.

Ama hiç bir gün Michelin iyi lastik değildir diye bir genelleme yaparak yorumda bulunmadım.

Mıchelın in üst segment lastiklerini tavsiye etmeye devam ettim, size de tavsiye ettiğim gibi. Çünkü Primacy 3 - Primacy 4 ve Plot Sport desenlerini kullanan test eden dostlarım arkadaşlarım var. Bu modellerin İyi modeller olduğunun şahidiyim.

Eleştirilerimi yaparken Mıchelin markasının Energy Saver modeli ile böyle bir tecrübe yaşadığımı beyan ederek açıklamalarda bulundum her platformda.

Bu vesile ile :

Bir lastik markası hakkında yorum yapılırken : O markanın hangi modelinin kullanıldığı ve hangi yol şartlarında

kullanıldığı belirtilmelidir ki , o yorum faydalı olsun..

Vallahi haklısın Hocam Eyw Allah’ın izniyle yakında daha değişik konular hakkında konuşacağız.

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
Ben de Michelin'in kuru asfalt performansını çok beğenmem, kötü lastik diyemem ama göklere çıkarılacak bir lastik değil. Energy saver, Primacy HP, Primacy 3 kullanmışlığım vardır..
Islak asfaltta ise bir o kadar iyi sonuçlar elde ettim tüm kullandığım Michelin'lerde. Islak asfaltta en kritik anlarda canımı kurtarmışlığı vardır. Enteresan bir durum.

Continental için çok iyi yorumlar duyuyorum fakat ne kullanan yakın arkadaşım oldu ne ben kullandım. Bilemiyorum.

Enteresan şekilde bir tek crossclimate'dan her koşulda çok memnun kaldım. Hatta hayran kaldım demek daha doğru olur. Crossclimate çok net şekilde primacy 3'den kuru asfaltta ve yazın daha iyi, kış koşullarında zaten çok iyi, karda İstanbul şartlarında mükemmel, aquaplanning konusunda deneyimlediğim en iyi performans bu lastikte. Daha iyisi varsa ben henüz denk gelmedim, her lastiği deneme şansımız olmuyor.

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Aslında 4 mevsim performans mi yoksandirek yaz lastiğimi diye düşünmüyor değilim. Samsun’da öyle çok bi kar olmadığı için kış lastiği yaz lastiği diye ayrım yapmak istemiyorum. Korkum 225/45/17 jantta 4 mevsim lastik alsam kışın performansı nasıl olur?

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
2017- Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Mesleğiniz
İşşi
Evet 4 mevsim lastikler de yoğun karlı geçmeyen bölgelerde rahatlıkla kullanılabilir. İyisini ve özellikle kış lastiği sertifikası ve kar tanesi sembolü bulunan 4 mevsim lastikler hem görevini yerine getirebilme hemde yasal mevzuata uygunluk açısından tercih edilebilir.

MICHELIN CROSSCLIMATE (+) PLUS

GOODYEAR Vector 4Seasons Gen-2

NOKIAN WEATHERPROOF

Fiyatlar da abartılı değil .

Mıchelin

Goodyear

Nokıan

LAstik etiketleri ise Yazlık lastikleri kıskandıracak cinsten ?

Son düzenleme:

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Kafama nokian michelin soktunuz 😁hatta nokian daha ön plana girdi ama bilemedim

Matchmaker

Forum Sorumlusu
İsim
murat
Soyisim
sagdas
Merhaba, Debica marka lastikleride inceleyin derim. Direk üzerinde Made in Germany ibareli goodyear üretimi lastikler. Seri numarasını tam hatırlamıyorum ama bakarım isterseniz.

Son düzenleme:

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Merhaba, Debica marka lastikleride inceleyin derim. Direk üzerinde Made in Germany ibareli goodyear üretimi lastikler. Seri numarasını tam hatırlamıyorum ama bakarım isterseniz.
vallahi o kadar kafam karıştı ki hangisine yöneleceğimi şaşırdım açıkçası

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
2017- Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Mesleğiniz
İşşi
vallahi o kadar kafam karıştı ki hangisine yöneleceğimi şaşırdım açıkçası

Para sorun değil en iyisi olsun ve de acaba diğerini mi alsaydım şeklinde aklınızda soru işareti kalmasın diyorsanız Marka seçeneği 1 tane aslında.

Yazlık lastik diyorsanız : Şu anda ( Islak - Kuru ) en iyisi Mıchelin Primacy 3 veya Primacy 4

4 mevsim lastik diyorsanız : Şu anda ( Islak - Kuru ) en iyisi Mıchelin CrossClimate +

Bunların dışında lastik işine kafa yormayın, sadece jant ve yay işine odaklanın bence.

Ancak , jant ve yay alımı sonrası , maddi durum sıkışır da, lastik konusunda uygun fiyat arayışına girmeniz gerekirse , lastik işini tekrar istişare ederiz.

Çünkü Mıchelin - Goodyear - Continental markalarının, etiket ve performans derecelerine çok yakın olan, daha uygun fiyatlı lastikler de mevcut.
Fakat fiyatı uygun olduğu gibi ömürleri de kısa oluyor haliyle.

.

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Haklısınız vallahi bulastikleri not ettim şu yay ve jant halledeyim inş. Maddi duruma göre eğer kurtarırsa 4 mevsim Michelin alırız inş

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Debica arkadaşımız kullanıyor çokta memnun hatta ses desibeli rakiplerine göre oldukça düşük bir lastik. Ben; Continental'in yan ürünü diye aldığım Barum marka yazlık lastik kullanıyorum oldukça memnunun 18 çap 40 yanak olmasına rağmen konfordan ödün vermiyor yol tutuşu vs. gayet başarılı...

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
Bence aracınızın amortisörlerini değiştirmiyorsanız 3.5cm yay takmayın, amortisör ve yayları mutlaka birlikte çalışmaa uyumlu ve aracınız için üretilmiş ürünler ile değiştirmelisiniz.
Aksi taktirde hem komfor hem yol tutuşunuz kötüleşir. Bu tartışmaya açık bir konu bile değil. Hurdalıklar 3.5cm yay takıp daha hızlı viraja giren ama viraj içerisinde küçücük bir yol bozukluğunda top gibi sekip yol dışına çıkan araçlarla dolu. Önemli olan yüksek performans koşullarında tekerlerin yer ile her koşulda temasının kesilmemesini sağlamak.

Bir alternatifiniz ise, orjinal sportline setupını uygulamak olur, görece daha da ekonomik olur. Sportline'ın arka amortisörleri farklıdır yaylar ise 1,5cm düşük. 4 amortisör ve yay ile fabrikasyon bir setup olur. 1.5 cm'in ağırlık merkezi üzerinde yapacağı değişiklik tahmin ediyorum %1,5- %2 civarında yol tutuşa etki eder.

Lastikler için ise size tavsiyem 1.6 fsi ile maksimum 205 taban dolayısı ile 205/55/16 kullanmanızdır. Fabrika bu motor ile en fazla bu ölçüyü kullandı.

Amortisör ve yay değişiminden sonra servis bilgisayarı ile elektrikli direksiyon desteğinizi de daha sert bir direksiyon setup'ına getirmeyi unutmayın aksi halde his olarak saçma bir sürüş olur.

Son düzenleme:

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
225 taban daha sportif dursun istiyorum. Beni cezbetsin istiyorum açıkcası. Eğer istediğim bir görünümü elde edemez isem bunu satıp temiz olursa 2008 gt 170 lik olanını almak istiyorum bu kasa çok hoşuma gidiyor Coilover ile birlikte düşünüyorum sadece yay değil zaten

Üst Alt