Golf 5 1.6 fsi lastik jant seçimi

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
arkadaşlar bildiğiniz gibi 195/65/15 kullanıyoruz orjinali bu diye hatırlıyorum. Fakat ben 17 jant takmak istiyorum.
SAMSUN'da yaşıyorum arkadaşlar Buna göre:

1- 225/45/17 veya ne önerirsiniz biraz daha sportif dursun istiyorum. lastik alsam ne gibi bir durum ile karşılaşırım.
2- Yol tutuşu nasıl olur ?
3- performansı düşer mi
4- arabaya nasıl bir olumsuzluk verir konfor nasıl etkiler
5- veya araça nasıl bir iyi yön gelir.
6- yakıt artar mı ?
7- Tüvde sıkıntı yaşar mıyım?
8- son olarak POLİS emiceler ve kardeşler ile sıkıntı yaşar mıyım? :):):);)
Cevaplarınızı bekliyorum.

Golferrari

vwTürk Üyesi
...

Son düzenleme:

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
195 / 65 R15 ebadın muadili 225 / 45 R17 dir.

İyidir, sıkıntı olmaz.

Ben Passat B8 ile dikkat etmediğim halde 235 / 40 R19 lastiğe balon aptıramadım ki, siz daha hafif olan Golf de, 45 yanak lastik ile hiç bolon riski yaşamazsınız.

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Ya arkadaşlar arabamı yeni yeni modifiye ediyorum abt arka tamponunyğtırdım çok şükür gti tamponda geldi bugün elime bu hafta ön tanponda yapılacak inş dış hattan kaldı jant o yüzden bakıyorum ve ekstra olarak arabayı 2.5 veya 3 cm basmak istiyorum. Araba sadece azıcık sportif görünsün benim aracım aile aracı arabaya 4 kişi bavul ile birikiyor yabi öyle düşünerek hareket ediyorum o yüzden incecik bir jant lastik de istemiyorum sadece sportif görünsün istiyorum

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Yani 225/45/17 değilde ne önerirsiniz ? Misal arabaya hep olumlu yönde etkilesin diye

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Yani 225/45/17 değilde ne önerirsiniz ? Misal arabaya hep olumlu yönde etkilesin diye

Of-Set ' li jant kullanmazsanız 225 taban da sürtmez.

Yani alacağınız jant ' ın ET değeri 42 - 45 arası olursa 225 taban lastik sürtme yapmaz.

Jant satış ilanlarındaki açıklamada satılan jant ın ET değeri de yazmaktadır.

Mesela resimdeki jantın ET değeri ET 45 olarak belirtilmiş.

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
üstad eline sağlık ya on numara oldu o zaman 225/45/r17 lastik gayet iyi olur o zaman. Yakıt da çok artmaz inş. Konfor nasıl olur onuda düşünmüyor değilm.

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
üstad eline sağlık ya on numara oldu o zaman 225/45/r17 lastik gayet iyi olur o zaman. Yakıt da çok artmaz inş. Konfor nasıl olur onuda düşünmüyor değilm.

Hem görsellik - hem konfor bir arada olmaz. Bunu sakın unutmayın. Hem aracı basacaksınız, hem ince yanak lastik kullanacaksınız, sonra da 4 kişi + bagaj ile birlikte konfor olsun diyeceksiniz. Mümkün değil.

Görüntü önemli ise konfordan ödün verilmeli , konfor isteniyorsa görüntüden ödün verilmeli, ikisi bir arada doyurucu sonuç veremez.

Yine de konforun çok bozulmamasını sağlamanın önemli bir kısmı alacağınız lastiğin kalite ve yumuşaklığına bağlıdır.

Jant büyütüp de , 40 - 45 yanak lastik kullanarak, konfor kötüleşti diyenlerin tamamı, ucuz alt segment lastik kullandıkları için bu yorumu yapıyorlar.

Adam gibi lastik ( Michelin - Goodyear - Pirelli - Nokıan ) alınacaksa 40 veya 45 yanak lastik kullanmak gerekiyor.

Yoksa ( Falken - Hankook - Kumho - Toyo - Sava - Riken vs. ) ucuz lastik kullanılacaksa 50 yanaktan aşağı düşmemek gerekir.

.

s1nanozk

vwTürk Üyesi
İsim
Sinan
Soyisim
Özkerem
Selamlar, her zaman söylüyorum yine söyleyeceğim; jantları kaliteli ve orjinal almadığınız sürece sadece görsellik ile kalırsınız. Diğer tüm bahsettikleriniz (-) yönde olacaktır. Tabi @hosmy nin de dediği gibi lastikleri de kaliteli bir marka tercih etmeniz gerekecektir.

Burada da bütçe konusu devreye giriyor. Birçok kişi fazla para vermeden hem yanlış özelliklerde( et değeri vs.) replika jant alıyor üzerine bir de adı sanı duyulmamış lastik giydiriyor bir süre sonra da yok alt takımlardan ses geldi, yok lastiklerin iç kısımları fazla eridi diyor. Bence bir işlem yapılacaksa ya doğru dürüst girişilmeli ya da hiç ellemeden üzerinde orjinali neyse onu kullanmalı.

Bu arada dip not, yay demişsiniz. Onu da amortisörler orjinal kaldığını varsayarsak 3cm lik yay almalısınız, aksi takdirde ilerde bir de amortisörler patladı denilmesi kaçınılmaz olacaktır.

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Evet Sinan arkadaşımızın da dediği gibi, orijinal amortisörler ile 3 - 3.5cm ( 30- 35mm ) den kısa yay kullanılmamalı, ayriyetten kullanılacak yaylar da abuk sabuk markalı olmayıp, profesyönelce dizayn edilmiş dirençli ve dolayısıyla kaliteli yay kullanılmalıdır. Yoksa en pahalı ve yumuşak lastik takılması da konforun çok kötü olmasına engel olamaz.

Uyduruk yay kullanıldığında 6 ay sonra yay baklaların arası kapanır ve 3 cm lik yay olur 5 - 6 cm, araç iyice alçalır ve esnemez, öküz arabasına döner.

Sonuç olarak : 3 veya 3.5 cm lik kaliteli marka yay ve kaliteli fakat çok yumuşak olmayan orta sert lastik ve tabi ki of-set ' i fazla olmayan ET 42 - 45 civarlarında , bilindik marka jant.

( Kormetal - CMS - MegaTork - Carre marka jantlar benim ve çevremdeki insanların kullanıp da sorun yaşamadığı markalardır, iyi olan başka jant markaları da vardır mutlaka ama benim deneyim yaşadığım ve kullananların canlı şahidi olduklarım bunlar )

Jantlar da, MARKA ve ET değeri dışında, dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da; JANT genişliğidir.

Satış ilanlarında 7x17 - 7.5x17 - 8x17 - 8.5x17 - 9x17 gibi ifadeler bulunur.

7 ve 7.5 ınç uygundur. 8 ve üzeri olan jantlar çok geniş olup jant çamurluk hizasından dışarı taşar. Böyle olunca lastik çamurluğa sürtmese bile alçaltılmış araçlar yüklü kullanılırken kasislerde bu sefer jant çamurluğa vurabilir. Bu konuyu da göz ardı etmemek gerekir.

Uygun jant ölçülerine Örnek :

5x112 - 7x17 ET45

5x112 - 7.5x17 ET49

5x112 - 7.5x17 ET51 vs. vs.

https://kolayoto.com/tl-0366-black-machined-7x17-pcd-5x112-et-49-571-jant.html

https://kolayoto.com/tork-7698-gun-mac-75x17-pcd-5x112-et-45-6656-jant.html

https://kolayoto.com/bk-5278-gun-machined-7x17-pcd-5x112-et-51-571-jant.html

,

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Aracım 1.6 fsi olduğu için performans dan çok kayıp yaşamak istemiyorum. Kesinlikle repliksin kullanma taraftarı değilim michelin düşünüyorum lastikleri. Jantlarıda gene vw nin güzel kantlarından düşünüyorum ya sıfır alamam belki ama temiz çıkma 17 diye düşünüyorum. Eski konfor olmayacağını biliyorum. Beton gibi de sert olaun istemiyorum. Kesinlikle lastiğin dışarda olmasını istemiyorum. Arabanın sportif görünüşü olsun istiyorum. Eğer arabanın lastik ile arasında boşluk gerçekten çok görünür ise kalite yay ile en fazla 3 cm indirirm çok basık araba sevmiyorum. 225/45/17 arabayı çok yorarmı gerçekten bilmiyorum. İlk defa aracıma modifiye yapıyorum ve heyecan mutluluk herşey bir araya gelince insanın eli ayağına dolanıyor

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
1700
Aslında jant lastik görüntüyü yapmak istiyorum çok hoşuma gitti.galiba 225/45/17 diye tahmin ediyorum. bu yabancı arkadaş 5 cm bastı galiba çok güzel duruyor ama kalabalık aile olduğum içim tümseklerde aıkıntı olaun istemiyorum yani sıkıntı yaşamak istemiyorum. 3 cm bana yeter ve sorun yaşamam diye düşünüyorum.

s1nanozk

vwTürk Üyesi
İsim
Sinan
Soyisim
Özkerem
Bakın yaylarınız bunlar; tabi daha detaylı bilgi için firma ile iletişime geçebilirsiniz

Jantlar için de uygun ölçülerde bir jant bulabilirsiniz. Marka olarak vw ve audi ye jant üreten abt firmasının jantları var 2. el denk gelirse kaçırmayın. Onun haricinde bbs, o.z. ya da sparco gibi markalara yönelebilirsiniz.
Bir de şu anda aracın üzerindeki tekerleklerin çapı nedir? Golf 5 lerde 15' jantlar da kullanıldı diye hatırlıyorum çünkü.

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Evet bendeki de 15 195/66/15 atmış olduğum resimi inceleyebildiniz mi ? Oradaki basıklık ve lastik büyüklüğü güzel hoşuma gitti yayları hemen inceliyorum ön tamponum yapılıyor şuan zaten hemen paylaşacağım inş

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
1706
Bu uygun mudur peki aracıma uy olarak misali görsel dekine yakın yapmaya çalışıyorum

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi

Son düzenleme:

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Gayet başarılı gibi aslında 3.5 cm yay da demekki rahatlık ile olur kalabalık binsen de aıkıntı yaşamazsın öyle görünüyor san ki
Olabilir gibi. 3 ile 3.5 cm arasında amam aman bir fark yok zaten.

bigOver55

vwTürk Üyesi
İsim
lokman
Soyisim
yeşil
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf5 1.6 fsi
Olabilir gibi. 3 ile 3.5 cm arasında amam aman bir fark yok zaten.

bence sıkıntı yaşamayacağım tamamdır. 3.5 cm yay tamamdır :) allahın izniyle jant&lastik halledelim sonra direk yay

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
bence sıkıntı yaşamayacağım tamamdır. 3.5 cm yay tamamdır :) allahın izniyle jant&lastik halledelim sonra direk yay
Lastik işinde Mıchelin ve Goodyear etiket değerleri en iyi olanlardır

Özellikle bu 2 desen.

Michelin Primacy 4

GOODYEAR EAGLE F1 ASYMMETRİC 3

Üst Alt