• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

ESP nedir? Nasıl çalışır?

armedangel

vwTürk Üyesi
Yaşar'ın eklediği video süper.. Abs'li, abs'siz; Traction control'lü olan , olmayan; Espli, esp'siz.. Hepsini gayet güzel anlatmış adam.

Sanırım abs-esp olan tüm araçlarda TC'de sunuluyormuş..

Ki ne zaman gaza aşırı yüklensem, devreye girer "şşşt sakin ol" dercesine gaz keser.. Esp ise bir keresinde abartısız hayatımızı bize bağışladı; şehirlerarası yolda normal trafikde seyrederken, sol tarafta geçmemizi bekleyen bir tempra, birden beklemekden vazgeçip gaza bastı.. Sonrada yine vazgeçip, panikleyip yolun ortasına kadar burnunu sokup frene asıldı.. Kurtarmak için direksiyonu aniden sağa çevirdim, akabinde de sola.. Kaydığımızı hissettiğim anda birden gösterge tablosunda birşeyler yandı, söndü bizi toplayıp, yeniden yola soktu.. Hızımız 100civarıydı ve o savrulmadan direksiyonum ne kadar kuvvetli olursa olsun, kurtulmam çok zordu.

Esp'siz araba üretilmemeli.. Emniyet kemeri gibi standart olmalı.
ben senin kadar sansli olamadim..gerci gene sansliyim yol dısına cikip durdum ama baya korkuttu.. 3-4 yıl once.. esp siz bir passatla sabah geldigim orman yolundan geri donuyordum. orman yolu oldugu için greyder gecip yol kenarinı temizlemis ama tozu topragı yola atmıs.. s şeklinde bir viraja geldimilkini dondum derken aracin arkası aynı videolardaki gibi savruldu. kontra ile gaza asildim toparladim ancak yol yeterince genis olmadığı için yan olarak yolun yanindaki hendege düstüm kaldim.. bu videoyu izleyince esp olsaydi hicbisey yapmadan yoluma devam edecegimi anladim.. allahtan arabada cizik dahi yoktu ancak cukurdan kendi kendine cikamadi. bir jeep ile cektik cıkardik..

Taner Meşe

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
keşke artık esp siz araç ürütemine izin verilmese. esp siz araçlara nazaran kaza olmadan önceki riski %40 azaltabilen bir sistem sonuçta. 50bin verdiğimiz araçlarımızda esp yok hala...

alimoglu

vwTürk Üyesi
Tamam iyi güzel hoş. Lakin tecrübelerime binaen: lastik yol tutuşunuz iyi olmalı. Yol tutmayan lastiğe ESP de tutturamıyor. Önce lastik.

Halil Kara

vwTürk Üyesi
Eski aracımla aracı kaydırıp kaza yaparken benimde göstergede esp lambası yanıp sönüyordu, ama işe yaramadı kaza yaptık, arabayı perte çıkardık :) Esp var diye fazla güvenmeyin, fizik kuralları sonuçta, esp de bir yere kadar...

musti16

vwTürk Üyesi
Hiç bir elektronik sistem fizik kurallarını ihlal edemez tedbiri elden bırakmamak en iyisi.......

GhosT BusteR

vwTürk Üyesi
2006 golf 5 comf. ta esp yok sanırsam ya :'( ben war die biliyordm.. askerde old. için babam almıstı arabayı dikkat te etmedi sanırsam :) gerçi eski toprak esp ne derdi de :( esp olsa esp off tusu olurdu demi :(

Üst Alt