Bugün aracın için ne yaptın?!?!

korfirak

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat 1.8T
Mesleğiniz
Jeofizik Mühendisi
Merhaba.
2004 Passat 1.8T aracımın tavan döşemesi günden güne sarkma yaparak tamamen yapışkanlığını yitirmiş bulunmaktadır.
Bugün bir proje ile hayata döndürme çalışmam başlamış bulunmaktadır. Kısa bir iki foto atacağım. Hala devam ediyor çalışmalarım. Burada paylaşacağım. Cesaret birazda el becerisi herşeyi imkanlı hale getiriyor.

Devamı gelecek...

Evet arkadaşlar bugün itibariyle proje tamamlanmıştır. İlk izlenimler gayet olumlu.

Toplam maliyet:

2 metre kumaş. 140TL
İki tüp büyük bally(150gr) 45 TL.
Bally için fırça.
Temizlik için fırça.
Maket bıçağı.
Yıldız tornavida.

Öncelikle adım adım anlatmaya çalışayım.
Aracın tüm tutanaklarını yıldız tornavida yardımıyla söküyoruz.

Ardından guneslikler, iç dikiz aynasinin siperliği ve tüm lambalar sökülüyor.

Daha sonra kenarlardan (direklere bağlantılı olan kapı fitillerini indiriyoruz.

Daha sonra kapı sutunlarindan kurtarıyoruz malzemeyi. Biraz esnetip yapmak lazım fakat çok esnetmeyin. Malzeme kırılmaya ve buzulmeye çok müsait. Şeklini bozmamaya özen gösteriniz.

Sonra sağ ön kapıdan köşelere denk getirerek çıkarıyoruz malzememizi.

Kumaşı üzerinden söküyoruz. Gördüğünüz gibi malzeme artık erimiş ve döküntüler başlamış. Malzeme yapışkan özelliği kalmadığı için aslında temizlik için şanslıyım.

Sonra temizliğe başlıyoruz. Temizlik fırçası (plastik) ile güzelce temizliyoruz.

Ardından bilgimiz bulaşık teli ile güzelce zımpara misali temizligi derinlestiriyoruz. Bunu matkap ile de güzelce zımpara kağıdı ile yapabiliriz. Elimde yoktu mecburen manuel yaptım.

Daha sonra başladım yapıştırmaya. Kısım kısım yapıştırmaya başladım. Öncelikle çok uzun genişlikte yapmadım. En fazla 10-15 cm parçalar halinde arkadan öne doğru yaptirmalar yaparak tamamlamaya özen gösterdim.

Yapıştırma işlemlerini bitirince lambalarin kesimlerini yaptım ve metal koseliklerini yerleştirdim.

Ve sonunda yaptığım tüm sökme işlemlerini tersine işlemler ile yerine yerleştirdim. Tüm sökme takma işlemleri tek kişi ile, yapıştırma işini iki kişi ile yaptım.

Bu kareler de son hali araca yerleştirilmiş vaziyette.

Sağlıcakla kalın.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

chemistanbul

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Octavia
Mesleğiniz
Kimyager
döşeme (kapı, tavan vs) değişimi yapacaklara ufak bir bilgi vermek isterim.
bende tavanı baly kullanarak yeniledim ancak dunlop un bir hızlı yapıştırıcı spreyi var. onu kullanırsanız daha kolay yapabilirsiniz. tabi baly kullanırken yanlış yaptığınız yerde kaldırabilirsiniz ama o hızlı yapıştırıcı olduğundan yapışan kalkmaz. ama daha uzun soluklu olur tabi ki.
boşlukları kesmede neşter kullanırsanız daha kolay oluyor.
kapı döşemeleri sert bir pvc nin üzerine yapıştırıldığından plastiğin üzerindeki kalıntıları bir araba yıkamacısında basınçlı su ile daha hızlı ve temiz yapabilirsiniz.(tavan döşemesi kartona yapıştırıldığından maalesef elle kazımanız gerekiyor.)

Üst Alt