Bridgestone DAYTON 510 kış lastiği?

buzel

vwTürk Üyesi
İsim
Burak
Soyisim
UZEL
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Bora
Mesleğiniz
Bilgisayar Mühendisi
İsim Soyisim
Burak UZEL
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün VW Bora aracıma kış lastiği taktırmaya Bridgestone bayisine gittim. Niyetimde Bridgestone Blizzak LM001 lastikleri vardı. son anda uygun ölçü lastiğin depoda kalmadığını, olan lastiğin de 2014 üretimi LM32 modeli olduğunu öğrendik. Yarına gelir dedi. Lastikleri de sökmüştük. Yarın da işim olduğu için başka lastik takma düşüncesine girdim. Usta da istersen Bridgestone'un ürettiği Dayton marka lastik takalım dedi. Fazlaca taktıklarını ve pişman olmayacağımı söyledi. Ben de lastikleri biraz inceledim, 2016 İtalya üretimi olduğunu gördüm ve takalım dedim. 4-5 km'lik sürüşte ilk izlenimlerim frenleme ve yol tutuşu açısından iyi görünüyor. Kar'da nasıl olacak bilmiyorum. Sizlerin yorumu nedir? Bilen kullanan var mı?

Lastik tam olarak 195/65/15 DAYTON DW510. Tanesini 140 liraya taktırdım.

İnternette bu lastik markası ile ilgili aşağıdaki haber var.

DAYTON LASTİKLERİ, BRİSA İLE TÜRKİYE'DE
‘Dayton’ lastikleri Brisa ile Türkiye yollarına çıkıyor! DAYTON LASTİKLERİ, BRİSA İLE TÜRKİYE'DE
Brisa, dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone Corporation’ın markalarından biri olan Dayton’ı Türkiye pazarına sunuyor. Bridgestone tarafından geliştirilen ve üretilen Dayton markası ekonomi beklentisi olan müşterilere ideal bir performans sunuyor. Bridgestone tarafından dünyanın çeşitli fabrikalarında üretimi yapılan ve dünyanın birçok noktasında satışa sunulan Dayton markalı lastikler, Brisa tarafından Türkiye pazarına sunuluyor. Nisan 2014 itibariyle yollara çıkacak olan Dayton markası, Brisa’nın Türkiye’de satışa sunduğu 3. lastik markası olacak.

Başlangıç olarak 13-14-15 jantlarda, ekonomi segmentindeki otomobiller için toplam 4 ayrı desende (D100, D110, D210 ve D320) Türkiye pazarına sunulan Dayton markalı lastikler, kalitesinin yanı sıra uygun fiyatı ile de dikkat çekiyor. Dayton, fren performansı ve yol tutuş emniyet kriterleriyle beraber ömür performansı ile de beklentilere cevap veren bir lastik. Özellikle bu segment için ıslak zemin performansı dikkat çekici seviyede. Fransa, İspanya ve İtalya’da üretimi yapılan Dayton, Avrupa’da yapılan testlerden yüksek not alarak hem kuru hem ıslak zemin performansı ile dengeli bir lastik sunuyor. Dayton markalı lastikler, Bridgestone, Lassa, Lastiğim ve OtoPratik tabelalı yetkili satış ve hizmet noktalarında araç sahipleriyle buluşmayı bekliyor.

Dayton hakkında

1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Dayton Lastik Şirketi adıyla kurulan Dayton markası, şirketin lastik bölümünün 1961 yılında ABD’li Firestone firmasına satılması ile el değiştirdi. Firestone’un 1988 yılında Bridgestone ile birleşmesi sonucunda Dayton markası da Bridgestone tarafından üretilmeye devam etti. Bugün Bridgestone tarafından üretimine devam edilen Dayton markalı lastikler dünyanın pek çok ülkesinde ekonomi segmentinde araç sahiplerine sunuluyor.
Kaynak: http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/otomotiv/dayton-lastikleri-brisa-ile-turkiye-yollarina-cikiyor

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
İsim
Metin
Soyisim
AKBAL
Kisin En kotu kis lastigi en iyi yaz lastiginden bile iyidir. Ama yan urun olmasina karsin fiyat fazla geldi. O fiyatlara Lassa da olurdu.

golfesk

vwTürk Üyesi
İsim
ercan
Soyisim
yılmaz
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Golf MK4 GTİ
Mesleğiniz
Cad Cam Uzmanı
İsim Soyisim
Ercan yılmaz
Kisin En kotu kis lastigi en iyi yaz lastiginden bile iyidir. Ama yan urun olmasina karsin fiyat fazla geldi. O fiyatlara Lassa da olurdu.
+100

genelde lastikçilerin olağan şeyler şu marka ölçülerde var mı yok başka marka var isterseniz takalım çok taktık sıkıntı olmuyor vs vs vs vs :)

ULuTÜRK-58

vwTürk Üyesi
İsim
FURKAN
Soyisim
BAKIREL
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
BORA
Mesleğiniz
MÜHENDİS
İsim Soyisim
FURKAN BAKIREL
Alınmış malın kötüsü olmaz güle güle kullanın.

Prokizya

vwTürk Üyesi
İsim
Hüsnü
Soyisim
SOYDAN
Bridgestone fiyati neydi ki?

Arkadaşım lassayi 160 tan aldı.
Hayırlı olsun güle güle kullanin.

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

buzel

vwTürk Üyesi
İsim
Burak
Soyisim
UZEL
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Bora
Mesleğiniz
Bilgisayar Mühendisi
İsim Soyisim
Burak UZEL
Bridgestone için 170, lassa için 150, petlas için 130 lira fiyat vermişti. Takma balans dahil.

Dediğim gibi o an karar veremedim, ertesi gün de işim olduğu için beklemek de istemedim. Ufak bir internette araştırdım ve taktırmaya karar verdim.

Çarşamba günü İstanbul içinde 70 km yol yaptım. yol tutuşu güzel, özellikle fren mesafesi yaz lastiklerine göre çok çok daha iyi. Deseni Nokian WD4'e benziyor. Lastik havasından mı kaynaklı bilmiyorum ama direksiyon çok yumuşadı.

Yokuşlarda sanki araçta klima açıkmış gibi bir his veriyor. Biraz hafiften zorluyor sanki. Yolu vakumladığı için oluyor sanırım. Fakat yakıt tüketiminde şuan için anormal bir durum görmedim. 55dk'da katettiğim 35 km şehiriçi yolu 8lt/100km ortalama tüketimle bitirdim. Aracım LPG'li 1.6 Bora Pacific otomatik vites.

Mataxsa

vwTürk Üyesi
İsim
Gokhan
Soyisim
Kabakcı
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün VW Bora aracıma kış lastiği taktırmaya Bridgestone bayisine gittim. Niyetimde Bridgestone Blizzak LM001 lastikleri vardı. son anda uygun ölçü lastiğin depoda kalmadığını, olan lastiğin de 2014 üretimi LM32 modeli olduğunu öğrendik. Yarına gelir dedi. Lastikleri de sökmüştük. Yarın da işim olduğu için başka lastik takma düşüncesine girdim. Usta da istersen Bridgestone'un ürettiği Dayton marka lastik takalım dedi. Fazlaca taktıklarını ve pişman olmayacağımı söyledi. Ben de lastikleri biraz inceledim, 2016 İtalya üretimi olduğunu gördüm ve takalım dedim. 4-5 km'lik sürüşte ilk izlenimlerim frenleme ve yol tutuşu açısından iyi görünüyor. Kar'da nasıl olacak bilmiyorum. Sizlerin yorumu nedir? Bilen kullanan var mı?

Lastik tam olarak 195/65/15 DAYTON DW510. Tanesini 140 liraya taktırdım.

İnternette bu lastik markası ile ilgili aşağıdaki haber var.
MERHABA KONUYU HORTLATIYORUM lakın aldıgınız lastıkler bırıdgestone turkeye garantısınde 2 yıllık garantısı olan yagmurda camurda kuru ve ıslak zemınde devamlı verdıgımız guzel bır urundur hatta soylede dıyebılırımkı lassa nın onune gececegınden dolayı pazara sayulı stokla gırmesınden dolayı bız lastıkcıler baya bır sıkayetcıyız guzel urun ucuz fıyat lakın stok sıkıntsı olan bır lastık kıs boyu aldıgınıza ınsallah pısmanlık yasamamısınızdır eger musayıt bır zamanınızda kıs boyu ortalama bır deger verırsenz arkadaslarımızda aydınlanacaktır tesekurler sımdıden hayırlı olsun

buzel

vwTürk Üyesi
İsim
Burak
Soyisim
UZEL
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Bora
Mesleğiniz
Bilgisayar Mühendisi
İsim Soyisim
Burak UZEL

Ben lastiklerden şahsen çok memnun kaldım. Memlekete gittim geldim, istanbul adana arası kışın boluda ankarada aksaray ulukışlada -20 derecelerden geçtim maşallah en ufak güvensizlik hissi vermedi. 110-140 km arası hızlarda gittim geldim. Yakıtta kış olmasına rağmen bir artış görmedim. Hatta 8.0 veya 8.1 lt/100km ortalamayla gider gelirdim. Bu sefer 7.9 lt/100km ortalama ile yolculuğu bitirdim.

İstanbula çok yoğun kar yağdığında da sorun olmadı. Ara sokakta çok kar birikti. Aracın altı biraz yere yakın olduğu için karter muhafaza kara buza sürterek yol aldım. :)
Artı olarak kış lastiğinden mi kaynaklı bilmiyorum aracın konforu acayip arttı. Yazın bile kışlık lastik kullanasım geldi :)
Özetle çok memnun kaldım. Daha iyisi olur muydu lastiğin bilmiyorum.

Dün itibariyle de tekrar yazlıklara geçtim.

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
İsim
Metin
Soyisim
AKBAL
Kışlık lastik yapı itibari ile yazlıklara göre daha yumuşak olduğundan konforludur :)

Üst Alt