Bora Ön Takım Bakımı için öneri ve tavsiyeleriniz

Özcan5557

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN BORA
Aracınızın Modeli
2002
Mesleğiniz
Veteriner sağlık tek
İsim Soyisim
Özcan KAYGUSUZ
Herkese hayırlı günler. Aracımda son zamanlarda stabilize ve parke yollarda ön düzenden özelliklede sol taraftan hissedilir şekilde ses ve direksiyonda sarsıntı yapmaya başladı. Özellikle de son iki haftadır soğuk havalarda sağa ve sola manevralarda gacur gucur ses gelmeye başladı. Ancak özellikle soğuk havalarda. Ön düzeni en son 5 yıl önce Amortisör ve helezyon yayları hariç komple yenilemiştim. Anladığım kadarıyla bakım zamanı geldi. Ayrıca direksiyon sertliği konusunda bana normal geliyor ama kullanan arkadaşlarım çok sert olduğunu söylüyor. Kıyaslama doğru olmaz ama arkadaşın polo classic direksiyon çok hafif. Tabi lastik jant ebat farkı da önemli. Başka bir bora ile kıyaslama şansım da olmadı. Ön düzene bakım yaptırmak istiyorum ve parçaları da kendim temin etmeyi düşünüyorum. Ön düzendeki parçalar ile ilgili bilgim var ancak yine de parçaları kendim temin etmek istediğim için hem değişmesi gereken parçalar konusunda hem de önerdiğiniz markaları dikkate alarak parça temini yapmak istiyorum. Ayrıca Amortisör değişimi için belli bir yıl yada km aralığı var mı? Ben altı yıldır kullanıyorum ve ne zaman değiştikleri konusunda bir bilgim yok. O yüzden ön düzen bakımı yaparken Amortisör ve takozlarını da değişsem mi. Bildiğim kadarı ile takozlar direksiyon sertliğine etki ediyor. Amortisörlerin bozuk olduğunu nasıl anlarım ve hangi marka tavsiye edersiniz. Ayrıca aracın arka kısmı kasislerden geçerken aşırı esniyor bununda yine amortisör ile bağlantısı var mı? Arabayı haftada bir iki kez kullanıyorum. Parçaları peyder pey alıp bakım yapmak istiyorum. Malum araç fiyatları yüksek eldekinin kıymetini bilmek lazım. Aynı zamanda parça fiyatları da uçtu gitti. Öneri ve tavsiyelerinize göre hareket edicem. Hayırlı günler.

PassatTDİ 99

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat B5
Mesleğiniz
Emekli
İsim Soyisim
Mustafa Anık
Passat B5 aracım için ilk kez komple yerli üretim AYD marka ön takım taktırdım, bir kaç yıl oldu çok memnunum.

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
Ben de Teknorot aldım. Henüz çok yeni ama baya araştırdım f/p olarak oldukça mantıklı gelmişti bana. Maddi sorun yoksa Lemförder düşünülebilir, yoksa yerliler de iyi.

Özcan5557

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN BORA
Aracınızın Modeli
2002
Mesleğiniz
Veteriner sağlık tek
İsim Soyisim
Özcan KAYGUSUZ
Ben de Teknorot aldım. Henüz çok yeni ama baya araştırdım f/p olarak oldukça mantıklı gelmişti bana. Maddi sorun yoksa Lemförder düşünülebilir, yoksa yerliler de iyi.
Tüm parçalar için bu iki markayı öneriyorsunuz anladığım kadarıyla. Merttuğ oto ile görüştüm ithal yan sanayi doctor diye bir markadan bahsetti. Tüm ön düzen için. Takım olarak ön iki amortisör de dahil kampanya varmış 2000 TL gibi bir fiyat veriyor. Sizin dediklerinizi bakıp temin edeceğim bir yer var mı. Bilgi için teşekkür ederim.

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
Doctor marka için bilgim yok. Ben alırken Delphi, Febi, Ayd ve Lemförder araştırdım. Lemförder çok pahalı bitçemi aştı, Febi ve Delphi bizim AYD ve Teknorot’tan farklı değil. Hatta onların ürettiği söyleniyor. Ama fiyatı 1.5x Febi ve Delphi’nin.
Teknorot’u ararsanız bulunduğunuz ildeki perakendecisinin numarasını alıp oradan temin edebilirsiniz. Ben öyle yaptım. Kendileri perakende satmıyor. Amortisör için Bose, Sachs bakın. Ben yerli KraftVoll aldım bir sorun da yaşamadım ama bu markalar daha iyi orası kesin.

Samsunh

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Serbest
Ayd markayı 3.5 senedir 60000kmdir kullanıyorum. Cok titiz kullanmama asfalttan inmememe rağmen bir defa sol alt eğri kol bir defa da sağ üst eğri ve düz kollar değişti. Özellikle sol alt eğri kolun takoz kısmı kırıldı. Sağ üst eğri ve düz kolların rotil kısımları boşluk yaptı. Genel manada memnunum. Amortisör olarak sachs bulamadığım için monroe taktırdım önlere gayet memnunum.

Özcan5557

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN BORA
Aracınızın Modeli
2002
Mesleğiniz
Veteriner sağlık tek
İsim Soyisim
Özcan KAYGUSUZ
Ayd markayı 3.5 senedir 60000kmdir kullanıyorum. Cok titiz kullanmama asfalttan inmememe rağmen bir defa sol alt eğri kol bir defa da sağ üst eğri ve düz kollar değişti. Özellikle sol alt eğri kolun takoz kısmı kırıldı. Sağ üst eğri ve düz kolların rotil kısımları boşluk yaptı. Genel manada memnunum. Amortisör olarak sachs bulamadığım için monroe taktırdım önlere gayet memnunum.
Ben de aracımı titiz kullanırım. Ben 65000 km yi 6 yıl gibi bir zamanda yaptım. Ayd fiyat olarak da uygun görünüyor. Ortalama 10000 km yol yapan ve genel olarak sadece yaz aylarında stabilize yol yapan biri olarak benim için ideal görünüyor. Amortisör olarak da bu iki marka arasında bir tercih yapıcam. Takım olarak set var internette ön iki amortisör de dahil. Parçalar ayd amortisör monreo. Muhtemelen bu seti değerlendiricem. Yorum için teşekkürler.

Üst Alt