Benzinli bir motorda benzin+lpg kullanımının performans ve emisyonlara etkisi

Altug

1
VWTURK Gold Member
İsim
Altug
Soyisim
.
Yalnızca sonuç kısmını ekledim, çok başarılı bir araştırma, orjinal makaleye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

http://www.obitet.gazi.edu.tr/makale/14-04-MAK-4.pdf

-Alıntıdır-

SONUÇ

İçten yanmalı motorlarda, yakıt tüketimi ve egzoz emisyonlarını en az düzeye indirme çabaları, çift yakıtla çalışan
motorlar üzerine yapılan çalışmaların başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Daha önce özellikle kapalı alanlarda
çalışan ağır hizmet tipi dizel araçlarda uygulamaya konulan çift yakıtlı motor (dizel+LPG, dizel+doğal) projeleri ile
emisyonlarda iyileşme sağlanmıştır. Benzer bir çalışmanın da benzinli araçlarda çift yakıtlı motor kavramının
araştırılmasına yol göstereceği esastır.
Bu nedenle yapılan bu çalışmada çift yakıtlı çalışmanın (benzin+LPG) performans ve emisyonlara etkisi
incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; çift yakıtlı çalışmanın özgül yakıt tüketim değerleri, tek yakıtlı çalışmaya
göre daha düşük tespit edilmiştir. Bunun nedeninin LPG yakıtının yüksek basınç tahriğiyle emme manifolduna
püskürtülmesiyle artan türbülansın yanma performansını iyileştirmesi olduğu düşünülmektedir.

skylineGTR32

vwTürk Üyesi
İsim
YaŞaR
Soyisim
PoLaT
. Elde edilen sonuçlara göre; çift yakıtlı çalışmanın özgül yakıt tüketim değerleri, tek yakıtlı çalışmaya
göre daha düşük tespit edilmiştir. Bunun nedeninin LPG yakıtının yüksek basınç tahriğiyle emme manifolduna
püskürtülmesiyle artan türbülansın yanma performansını iyileştirmesi olduğu düşünülmektedir.
Aaaaa olurmu yaa lpg motoru haşlarmışş performansı düşürüyormuşş motor ömrünü kısaltırmış bunlar ne diyor yaa çık çık çık hiç yakıştırmadım
:36_1_34[1]: :36_1_34[1]:

iced

vwTürk Üyesi
İsim
Alper Ergün
Malesef vatandaşımız bilmeden konuşma konusunda 1 numara, Kendi arabası benzinli ise benzini över,dizelse mazot u över, över de över yarın Lpg ye binse bu seferde onu över, Bende gazi üniversitesinde yükseklisans yapıyorum, arkadaşlarda Lpg üzerine çalışıyor ki mutlaka çalışılmalı alternatif yakıtlar Tr. de çok önemli Bırakında insanlar çalışsın bunun üzerine çalıssın ki ortaya bir şey çıksın, neyse böyle makaleler çıktıkça insanların sesi biraz daha azalacak. Makaleden çok fabrika çıkışlı bi Lpg li araç Tr ye gelse olay tamamen biter...

m.sanduvac

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Mehmet
Soyisim
S.
Sayın Alper bey kusura bakmayın son kısmı çözemedim yani lpg , araç ömrünü uzatırmı azaltırmı motor ömrü açısından tam açabilirmisiniz bilgilendirme açısından teşekkürler...

skylineGTR32

vwTürk Üyesi
İsim
YaŞaR
Soyisim
PoLaT
Sayın Alper bey kusura bakmayın son kısmı çözemedim yani lpg , araç ömrünü uzatırmı azaltırmı motor ömrü açısından tam açabilirmisiniz bilgilendirme açısından teşekkürler...
sağlıklı bir montaj ve bilinçli bir kullanımla motor ömrü uzayabilir

iced

vwTürk Üyesi
İsim
Alper Ergün
Ve ayrıca yanma performansının arttığı makalede gösterilmiştir,yani biz yanma performansını arttırmak için neler yapıyoruz? 200-300 liralık hava filtreleri, egzost gazının rahat çıkması için egzostta oynama yapıyoruz, ve bunun gibi şeyler ama Lpg güzel montaj ve işçilikle yanma performansını arttırıyor, Lpg deki egzost gazınında benzinli egzost gazına göre daha az partikül,atık çıkardığını düşünürsek bu 2 modifikasyonu yapmamıza gerek kalmıyor tabi şöyle bişey denirse anlarım bu motor Lpg ye göre tasarlanmamış buna kabul ama Lpg de zaten benzin karakteristliği gösterdiği için kullanılıyor, yani bilimsel olarak benzinli bi araçta lpg kullanmanın zararı yok, lpg den dolayı haşat olan araba gördünüzmü hiç? Herkes doğanı şahini örnek gösteriyor onlar Lpg olsada olmasada zaten haşat olacaklar, bizim toyotamız 200.000 merdiven dayadı yaklaşık 70.000 kmdir lpg de araçta tık yok...

R32

vwTürk Üyesi
İsim
Hakan
Soyisim
Gölüşen
sağlıklı bir montaj ve bilinçli bir kullanımla motor ömrü uzayabilir
Onemli olan budur. LPG kaynakli sorunlarin neredeyse tumu, "usta" tabir edilen, sonsuz guven duyulan ancak egitimi kit distributorunun 3 gunluk egitiminden ibaret olan kisiler tarafindan uygulanmasindan kaynaklanmaktadir. Is sadece montajla bitmemekte, LPG enjektorlerinin ezbere bir sekilde %30 daha fazla puskurtme yapmasi saglanarak "kafadan" ayar yapilmasi da sistemi sorunlara gebe birakir.

Bir de makaleyi malesef yanlis yorumlayan arkadaslar var. Bu makalede cift yakittan soz ediliyor. Yani arac sadece benzinde/motorinde ya da sadece LPG'de calismiyor. Benzinle/motorinle calisirken bir miktar da LPG enjeksiyonu yapiliyor.

SİLİVRİLİ

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet Bekar
Selamlar,

Bir tane 1998 model Şahinimiz var, sofır aldık ve 6 sonra tüp taktırdık. O günden bu yana her hangi bir sorunla karşılışmadık. Yılda bir gaz ayarı istiyor, adam gibi usta istiyor. 10 seneden beri kullanıyoruz.

bluestanbul

vwTürk Üyesi
İsim
ibrahim yılmazöz
Soyisim
ibrahim yılmazöz
arkadaslar sonuç olarak ;

Aracınızın yakıtı dizel, benzin yada LPG olsun duzgun kullanılşmayan bir sistem sorunlara yol açar...önemli olan sistemin usta eller tarafındsan kusursuz birsekılde yapılması ve kullanıcılarında dikkatlı bır sekılde kullanması gerekır...
Kullanım veya usta hatalarını sisteme yuklemek çok dogru degil ...

SOBAY

vwTürk Üyesi
İsim
Erdi
Soyisim
Sobay
BABAM 2000 MOD ŞAHİN 1.6 İE ALMIŞTI FABRIKASYON LPG Lİ BİZİM TICARİ TAKSİDE SEHİR İÇİ DURMAKSIZIN 500,000KM YAPTI. NE MOTORDA ÜFLEME NEDE YAĞ EKSILTME HİÇBİRŞEY OLMADI VE O ŞEKILDE ARABAYI SATTIK.ALAN ADAMDA MOTOR ON NUMARA DİYOR O ŞEKILDE KULLANIYOR.

skylineGTR32

vwTürk Üyesi
İsim
YaŞaR
Soyisim
PoLaT
500 bin km,motor yapılmadan mı gitti o motor ? 131 motorlararı en fazla 200-250 gider diye biliyorum 500 çok idaalı bir rakam

algorian

vwTürk Üyesi
İsim
Ramazan
Soyisim
POLAT
Malesef vatandaşımız bilmeden konuşma konusunda 1 numara, Kendi arabası benzinli ise benzini över,dizelse mazot u över, över de över yarın Lpg ye binse bu seferde onu över, Bende gazi üniversitesinde yükseklisans yapıyorum, arkadaşlarda Lpg üzerine çalışıyor ki mutlaka çalışılmalı alternatif yakıtlar Tr. de çok önemli Bırakında insanlar çalışsın bunun üzerine çalıssın ki ortaya bir şey çıksın, neyse böyle makaleler çıktıkça insanların sesi biraz daha azalacak. Makaleden çok fabrika çıkışlı bi Lpg li araç Tr ye gelse olay tamamen biter...
İnsanlarımızla ilgili bahsettiğin durum burda daha net bir şekilde açıklanmış, okumanızı tavsiye ederim:
http://www.adamolmak.com/2007/11/26/sureksizliginden-dolayi-turevi-ve-liminti-alinamayan-noktada-olanlar/

Salihege

vwTürk Üyesi
İsim
Salih ÇAKMAKCI
Soyisim
Salih ÇAKMAKCI
Şahin 500.000 yapacak hem de LPG'yle. Yapmayın arkadaşlar. Forumdaki herkes az çok biliyordur bu kuş grubu Tr'ye özgü araçları. Ya kendisi binmiştir, ya da bir yakınının hala vardır. Horul horul seslerini duyarsınız yanından geçerken. Haklarını yememek lazım çok çilemizi çektiler ama biraz abarmıyor muyuz?

R32

vwTürk Üyesi
İsim
Hakan
Soyisim
Gölüşen
Varsin 500bin yapmasin, 500 liraya motor yenilenir ne olacak :)

skylineGTR32

vwTürk Üyesi
İsim
YaŞaR
Soyisim
PoLaT
500 bin imkansız türkiyedeki volvolar bile 700-800 gidiyor oda çok itinalı bir kullanım ve düzenli yetkili servis bakımı ile tofaş motoru için 500 bin imkansız gibi tabi rektefiye olduysa 1 milyonda görebilir

halit4121

vwTürk Üyesi
İsim
halit
Soyisim
bağcı
bir tofaş motoru normal kullanımla 150-200 bin arası gider çok itinalı kullanırsanda anca 250bin 500 bin rektefiyesiz imkansız ... mercedes-bmw-volvo o aralarda gidiyor

özdemir

vwTürk Üyesi
İsim
Özdemir

aykuttopdemir

vwTürk Üyesi
İsim
Aykut
Soyisim
TOPDEMIR
2000 yılının haberi ve tamamen sallama bana hiç inandırıcı gelmedi.

1 milyon km yaptığını ve sadece bir kaç kere fren ve debriyaj balatasını değiştirdiğini söylüyor.

üstelikte şehir içinde sürekli dur kalk ile hakikaten sağlam sallamış. :)
Dahası günde 600 km yapıyor ve her 3000 km de de motor yağını ihmal etmiyormuş :). Ortalama 5 günde yağ değişmiş oluyor. Bu hesaba göre ayda 6 kez şahin in yağı değişmiş oluyor... Bakım masrafı bizimkilerden pahalıya geldi :zıp::zıp::zıp:

vwfreak

vwTürk Üyesi
İsim
Tolga
Soyisim
Tolga
valla ben de pek inanmadım. :D Doğru da olabilir ama hiç sanmıyorum. Eğer doğruysa bakım masrafı pahalıya gelebilir ama sonuçta adam arabasıyla para kazanıyor. :)

Üst Alt