• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

AUDİ A6 3.0 TDİ QUATROO MU YOKSA BMW 5.30 D Mİ İKİSİNNDE YENİ KASASI

dolarsalih

vwTürk Üyesi
SELAM ARKADASLAR...
sizce audi a6 mı dersiniz yoksa bmw 5.30 mi dersiniz hertürlü karşılaştırmada hangisi üstün gelir....

Uyguntin

1
Forum Sorumlusu
Başlıkta 5.30d, mesaj içinde ise 5.20 yazmışsın? Öncelikle hangisi doğru?

İkincisi; satın almak amaçlı ve/veya genel teknik, konfor, kalite üzerine bir soru mu bu yoksa "hangisi hangisini geçer?" tadında bir soru mu?

İlki ise adam gibi cevap vermeye çalışacağım :), diğeri ise boşverelim..

polo_2006

Uzaklaştırılmış Üye
bmw diyorum ben, inceldiği yerden kopsun. Audi 4 çeker ama olsun, bmw nin yeni 5 kasasına hastayım, bugun 2011 audi vardı trafikte yanımda ledli farlar arka stoplar güzel ama o bmw deki tasarım, incelik yok.

dolarsalih

vwTürk Üyesi
Başlıkta 5.30d, mesaj içinde ise 5.20 yazmışsın? Öncelikle hangisi doğru?

İkincisi; satın almak amaçlı ve/veya genel teknik, konfor, kalite üzerine bir soru mu bu yoksa "hangisi hangisini geçer?" tadında bir soru mu?

İlki ise adam gibi cevap vermeye çalışacağım :), diğeri ise boşverelim..
bir arabayı alırken bütün özellikleri göz önüne alınarak karar verilir bu yüzden konfor teknik uzun süreli motor ömrü zor şartlarda (erzurum gibi kış şartlarında-30 da) yolda bırakıp bırakmama servis ve sonuç olarak hangisi geçer de var :)

crocks

vwTürk Üyesi
zor soru be usta . ama bir vw sayfasında audi diyeceklerin sayısı epey fazla olur kanısındayım. mesela ban bmw ler hep çok kasvetli geliyor audi vw ler se daha güvenli ve huzur verici. kim kimi geçer konusundada bmw biraz fark atar sanırım.

Uyguntin

1
Forum Sorumlusu
bir arabayı alırken bütün özellikleri göz önüne alınarak karar verilir bu yüzden konfor teknik uzun süreli motor ömrü zor şartlarda (erzurum gibi kış şartlarında-30 da) yolda bırakıp bırakmama servis ve sonuç olarak hangisi geçer de var :)
Konfor, kalite ve prestij gibi açılardan aslında biribirine çok yakın üretimler ikisi de. Eğer sıfır alınmak isteniyorsa, şu an için BMW'nin yeni kasa avantajı var ama A6'nın da yeni kasasının lansmanı yapıldı ve sanırım 2011'de çıkacak. Yani 5-6 ay sonra alınacaksa bu araba, kasa güncelliği dezavantajı da ortadan kalkacak..

Erzurum şartı dediğin için; 4 tekerlekten çekişli bir otomobil çok daha cazip görünüyor kış şartlarında açıkçası. Motor ömrü açısından her iki araç da uzun ömürlü ve verimli motorlara sahip. Tabi dizel araçlarda kullanılan veya "denk gelinen" yakıtın kalitesi de bir etken motor sağlığına..

TFSİ1

vwTürk Üyesi
A6 diyorum...Quatroooo

fatihsezgin

vwTürk Üyesi
karlı bölgede kullanılacak hımm sanki 4 çeker birşey daha iyi olur,ama quattro kelimesi varya işte o kelimenin bir karşılığı var işte

marka konusuna gelince araçların test sürüşünü yapmanız ve içini incelemeniz gerekecek çünkü iç tasarımlarıda dış tasarımlarıda farklı duyuları harekete geçirir ve herkeste aynı etkiyi vermez,ikiside iş görür ama arkadan itişli+karlı yol =sorun açmasın

huseyincerit

vwTürk Üyesi
Tabiki Audi bmw ye göre daha uzun ömürlü daha baba araba

efor

vwTürk Üyesi
Hangi açıdan?

Ben birkaç faktörü gözümün önüne getirdim (motor, iç aksam, alt takım) ama bariz daha uzun ömürlü sayılabileceğine dair bir şey çıkaramadım.
3veya4 yıl önce yakınen tanıdığım birinde 3.30 (tek kapı olanlardan) diğerinde 3.20 araçları olan arkadaşlarımın ikiside çok sorun çıktığından ve sorunlarının pahalıya mal olmasından dolayı araçlarını sattı.
Şu an dayımda 2004 3.18 var ve o arabadada çok sorun var gerçi dayım tamir işlerini sanayide yaptırdığı için ucuz yollu haledebiliyor fakat yinede sorun eksik olmuyor arabada.

Her ne kadar araçlarını ikinci el almış olsalar bile bana bmv sağlam araba değilmiş gibi geliyor.

voyvoy

vwTürk Üyesi
çok zor soru en güzeli ikisinide alıp zaman ve şartlara göre binilmeli :)

Uyguntin

1
Forum Sorumlusu
3veya4 yıl önce yakınen tanıdığım birinde 3.30 (tek kapı olanlardan) diğerinde 3.20 araçları olan arkadaşlarımın ikiside çok sorun çıktığından ve sorunlarının pahalıya mal olmasından dolayı araçlarını sattı.
Şu an dayımda 2004 3.18 var ve o arabadada çok sorun var gerçi dayım tamir işlerini sanayide yaptırdığı için ucuz yollu haledebiliyor fakat yinede sorun eksik olmuyor arabada.

Her ne kadar araçlarını ikinci el almış olsalar bile bana bmv sağlam araba değilmiş gibi geliyor.
Sen de bilirsin; kullanılmış otolarda tabi ki pek çok faktör var durumu etkileyen Günay. Özellikle BMW'nin kötü veya özensiz kullanılmışı, bakımında ucuza (malzeme açısından) kaçılmışı insanı verem eder. Senin verdiğinin tersi örnekler de Benim çevremde mevcut mesela; sıfır alıp çok temiz kullanan veya yine çok titiz kullanılmış bir BMW'yi ikinci el alan yakınlarım da neredeyse sıfır sorunla binmekteler araçlarına. Ayrıca; özellikle eski modellerde Borusan ithalatı ile Grey Market arasında -coğrafyaya uyumlu donanım açısından- ömür ve sorun oranı farkı olduğu da bir gerçektir.

Ben mukayeseyi yaparken daha doğrusu arkadaşımızın tezine itiraz ederken; her iki aracın da sıfır km. alınacağını varsayarak konuştum. Bugün 13-14 yaşına gelmiş (tabi aynı özenle kullanılmış) bir BMW ile Audi'nin iç döşeme/aksesuar yıpranması aynı değildir (BMW lehine olmak üzere) mesela. Ön takım yıpranma zamanı ve onarım gereksinimi de daha düşüktür. Özellikle yeni modellerde, elektrik ve elektronik aksam (sensör vs) sorunları da -istisnalar dışında- yok denilebilir. Deri döşeme kalite farkı zaten tartışılmaz bile ne yazık ki..

Bu demek değil ki Audi "tu kaka" bir otomobildir veya BMW çok çok daha kalitelidir. Dediğim gibi; Hüseyin Kardeşim'in "Tabi ki Audi BMW'ye göre....." şeklinde başlayan iddialı ve net ifadesine karşı bir şeyleri belirtmek istedim sadece.

Uyguntin

1
Forum Sorumlusu
çok zor soru en güzeli ikisinide alıp zaman ve şartlara göre binilmeli :)
Yazın sunroof'lu 5.30d, Erzurum'un karlı kışında da A6 3.0 TDI Quattro :tebrik:

:)

Aslında bu ikisini birden almaktansa; bir tane S 350 CDI 4 Matic alınır, "ikisi bir arada" tadında binilir :dil:

armedangel

vwTürk Üyesi
Sen de bilirsin; kullanılmış otolarda tabi ki pek çok faktör var durumu etkileyen Günay. Özellikle BMW'nin kötü veya özensiz kullanılmışı, bakımında ucuza (malzeme açısından) kaçılmışı insanı verem eder. Senin verdiğinin tersi örnekler de Benim çevremde mevcut mesela; sıfır alıp çok temiz kullanan veya yine çok titiz kullanılmış bir BMW'yi ikinci el alan yakınlarım da neredeyse sıfır sorunla binmekteler araçlarına. Ayrıca; özellikle eski modellerde Borusan ithalatı ile Grey Market arasında -coğrafyaya uyumlu donanım açısından- ömür ve sorun oranı farkı olduğu da bir gerçektir.

Ben mukayeseyi yaparken daha doğrusu arkadaşımızın tezine itiraz ederken; her iki aracın da sıfır km. alınacağını varsayarak konuştum. Bugün 13-14 yaşına gelmiş (tabi aynı özenle kullanılmış) bir BMW ile Audi'nin iç döşeme/aksesuar yıpranması aynı değildir (BMW lehine olmak üzere) mesela. Ön takım yıpranma zamanı ve onarım gereksinimi de daha düşüktür. Özellikle yeni modellerde, elektrik ve elektronik aksam (sensör vs) sorunları da -istisnalar dışında- yok denilebilir. Deri döşeme kalite farkı zaten tartışılmaz bile ne yazık ki..

Bu demek değil ki Audi "tu kaka" bir otomobildir veya BMW çok çok daha kalitelidir. Dediğim gibi; Hüseyin Kardeşim'in "Tabi ki Audi BMW'ye göre....." şeklinde başlayan iddialı ve net ifadesine karşı bir şeyleri belirtmek istedim sadece.
ben ev içerisinde 2 markayıda kullanan birisi olarak su kadarını söylüyeyim, bmw nazlı bir araç ilgi alaka istiyor, audi de ise biraz daha hor kullanımı kaldıran bir yapısı var. ayrıca hep söylüyorum gene tekrarlıyım bmw lerin içerisi hi rahat değil, oramı buramı çekiştirerek oturuyorum. giderken salak salak hareketler yapıyor.
99 a3 ile 2004 320d yi bile karşılaştırdığımda bmw nin tek avantajı dizel olması, onun dişında inanınki verilen paraya yazık.

sorun çıkartma arızalara gelince ise 2 aracıda 0 aldık. bmw yi ağırlıklı olarak, aşırı titiz olan abim kullandı ( yaz girişinde aracın altını yoldaki tuzların kalıntısı kalmasın diye yıkatır. o kadar yani) a3 ü ise ağırlıklı olarak araç gitsin önemli değil düşüncesindeki ablam kullandı.bmw de yaşadıklarımız;
-arka yayın ucu kırıldı! nasıl olur derken kronik bir arıza olduğunu öğrendik. ön takımda maşa dedikleri saçma bir demir değişti. rotilleri fln saymıyorum normaldir onlar. araç orjinal amortisörleri ile.
- 2 kere turbo ve manifold değişti (allahtan europlus vardı)nedenini araştırdığımda manifoldun 60-80 bin km de bir değişmenini tavsiye ettiler. genelde kronik şekilde bu sorun yaşanıyor dediler.
- 2 kez şanzuman komple değişti. gerçi 1 sayılır zira 2. si ilki değişir değişmez 1 hafta içinde saçmaladı.

audi kanadın gelince ise;
-ön takımda rotil ve burçlar dışında değişen bir parçası olmadı.
-kazalar neticesinde kaporta hasarları oldu.
-iç aksam nisbeten biraz hızlı döküldü, ancak kullanım koşulları daha zorlu olduğu için emin de değilim.
-soğutma ve fren sistemi ile ilgli bir takım sıkıntılar yaşandı. büyümedi ama genede servis yolu gözüktü..

tabiki 2 tane araba ile milyonlarca aracı kıyaslamak doğru bir örneklem olmaz. ancak benim gözlemlerimden araçların üretim mantıklarının farklı olduğunu düşünüyorum.audi daha bir mercedes kanadına oynuyor. oturaklı, ağır, sağlamlık. bmw ise sport kanadına oynuyor gibi geliyor bana..

kcakkol

vwTürk Üyesi
tabi cevap verenler detaya girmekten kacinmis , adi gecenlerden birinin üretiminde calisiyorum , vede az kullanmadim , A6 2.7 TDI kullanicisiyim , BMW X drive paket olmadigi sürece arkadan cekisli bir aractir , A6 3.0 tdi ler sadece quattro dur (4f modellerinden bahsediyorum ) , BMW den bir kac litre fazla yakar , yol tutusu ve hazzi kisiye göre deyissede A6 daha konforlu bir sürüs sunar , katilanda olur katilmayanda lakin bunu bizzat otomobil ekspertlerinin testleri acikliyor ... Audi A6 ic dizayni BMW den cok cok üstündür , daha genistir hatta cok genistir BMW ye göre ... MMI sistemlerde yok yok denecek sekilde düzenlenmistir , göze hos gelen bir ic dizayna sahiptir ,BMW de ise (e60 lar icin söylüyorum F10 deyil) ic dizayni göze hitaptan uzak ,cok sadedir , ha özellikler ondada mevcut .. dis karoseride A6 bmw ni 5 lik kasasina göre daha agresif bir cizgiye sahiptir , motor ömrü genelde kullanima ve kullanicisina vede bakimlarinin yapilip yapilmamasina göre deyisir , ama AUDI bu konuda o modellerde daha öndeydi ( di diyorum F10 larla birlikte isi cok öteye tasidi BMW) vede F10 larla 5 lik kasasina yakismayan o kücücük yapisini boyutlarini büyütmeyi nihayet akil ettiler , AUDI de bos durmayip bu yeni modellerinde A6 yi gerek ic gereksede dis dizayn olarak cok cok öteye tasidi VE YINE YAPILAN TÜM TESTLERDE bmw F10 lar yeni A6 yi bir cok test asamasinda yine gecemedi ..ama ilginctir satislardada tüm dünya ortalamasi icin söylüyorum BMW audiyi neredeyse sildi süpürdü .5 lik modellerin siparisini yetistiremiyor desem yeridir ...saniyorum biraz daha doyurucu oldu bu cevap ...

Chappelle

vwTürk Üyesi
bu sinifta aliyorsam bence 4 ceker olmali 530xd olursa bmw derim onun haricinde audi

Üst Alt