Aracımın içindeyken gelen sürtünme sesi

Taskinilsever

vwTürk Üyesi
İsim
Taşkın
Soyisim
İlsever
Aracınızın Markası
Volswagen
Aracınızın Modeli
Polo 6R
Mesleğiniz
Sistem Uzmanı
Merhaba Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Yakın zamanda artarak devam eden bir sorunum var.
Öncelikle aracım 2012 Polo Tredline 1.2 TDI Aracımla belli bir süre yol yapıp araç ısındıktan sonra içindeyken sanki ön konsolun alt kısmından geliyormuşcasına bir Gırç Gırç Gırç diye metal sürtünme sesi geliyor kaputu açıyorum sesten eser yok aracın içine biniyorum aynı ses devam ediyor. Çıldırıcam sorunu daha önce yaşamış arkadaşlar var ise acil yönlendirmeleri konusunda desteklerinize ihtiyacım varsa Büyükçekmece tarafında varsa tanıdığınız bir usta onada götürebilirim. Şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Hoş geldiniz,
Benzer bir ses benim araçtada vardı ancak; ön düzendeki rot/rotil kollarından çıktı.
Sizin araçtaki gelen ses hareket halindeykenmi yoksa rölantide beklerken mi geliyor iyi tespit etmek gerekir...

Taskinilsever

vwTürk Üyesi
İsim
Taşkın
Soyisim
İlsever
Aracınızın Markası
Volswagen
Aracınızın Modeli
Polo 6R
Mesleğiniz
Sistem Uzmanı
Hoş geldiniz,
Benzer bir ses benim araçtada vardı ancak; ön düzendeki rot/rotil kollarından çıktı.
Sizin araçtaki gelen ses hareket halindeykenmi yoksa rölantide beklerken mi geliyor iyi tespit etmek gerekir...
Necbey merhaba hocam

birbirine sürtüyormuşçasına sadece arabanın içinden duyulabilen bir ses problemi var.(Araç adete ırk ırk diye iç çekiyor.)Aracı ilk çalıştırmada soğuk motorda duyulan herhangi bir sürtünme sesi olmuyor. bir süre kullandıktan sonra (aracın boşta ya da viteste olması sürtünme sesini etkilemiyor hep var) araba hareket halindeyken de sabit durduğu vakitte de ses ritmik bir şekilde sürtünürcesine tekrar ediyor.(debriyaj basılı gaz fren vs hiçbirşey sesi etkilemiyor.) Hareket halindeyken motor sesinden pek algılayamıyorum ama inceden duyuyorum ama durduğumda çok daha net bir ses.

Moderatör tarafında düzenlendi:

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Yakından görmeden sesi duymadan fikir yürütmek çok zor Taşkın hocam problemle alakalı tecrübe yaşamış arkadaşlar varsa yardımcı olacaktır.
İstanbul'u bilmiyorum Ankara ya yolunuz düşerse baktırabiliriz geçmiş olsun...

Taskinilsever

vwTürk Üyesi
İsim
Taşkın
Soyisim
İlsever
Aracınızın Markası
Volswagen
Aracınızın Modeli
Polo 6R
Mesleğiniz
Sistem Uzmanı
Yakından görmeden sesi duymadan fikir yürütmek çok zor Taşkın hocam problemle alakalı tecrübe yaşamış arkadaşlar varsa yardımcı olacaktır.
İstanbul'u bilmiyorum Ankara ya yolunuz düşerse baktırabiliriz geçmiş olsun...
Necbey hocam ilgin alakan için teşekkürler umarım yaşayan birisi çıkar. Aracın videosunu bugün çekeceğim umarım fikir yürütmeye yeterli olur.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Necbey hocam ilgin alakan için teşekkürler umarım yaşayan birisi çıkar. Aracın videosunu bugün çekeceğim umarım fikir yürütmeye yeterli olur.
Gelen sesi çekip paylaşırsanız çözümü daha da kolay olur tabi ki...

Taskinilsever

vwTürk Üyesi
İsim
Taşkın
Soyisim
İlsever
Aracınızın Markası
Volswagen
Aracınızın Modeli
Polo 6R
Mesleğiniz
Sistem Uzmanı
Gelen sesi çekip paylaşırsanız çözümü daha da kolay olur tabi ki...
Necbey Hocam kısa zaman önce telefndan çektiğim videoyu buldum. Youtube ekledim linkini paylaşıyorum sonralara doğru ses daha net.

azap5555

vwTürk Üyesi
İsim
abdi
Soyisim
coşkun
araç kaç km de?

azap5555

vwTürk Üyesi
İsim
abdi
Soyisim
coşkun
v kayışı gergi bilyası daha önce değişti mi değiştiyse kaç km de, orjinal mi yan sanayi mi takıldı, motor zincir mi triger kayışlımı bilmiyorum, triger kayışlı ise ne zaman hangi marka ve gergi rulmanı da içinde yani set olarak mı değişti

Taskinilsever

vwTürk Üyesi
İsim
Taşkın
Soyisim
İlsever
Aracınızın Markası
Volswagen
Aracınızın Modeli
Polo 6R
Mesleğiniz
Sistem Uzmanı
v kayışı gergi bilyası daha önce değişti mi değiştiyse kaç km de, orjinal mi yan sanayi mi takıldı, motor zincir mi triger kayışlımı bilmiyorum, triger kayışlı ise ne zaman hangi marka ve gergi rulmanı da içinde yani set olarak mı değişti
Aracı bir kaç ay önce aldım açıkçası evveliyatı hakkında pek bilgi sahibi değilim satan arkadaşta bakımları yapıldı demiştir. Benim kafamı kurcalayan kaputu açtığımda nerden bakarsam bakıyım bu sesten eser yok sadece aracın içindeyken var. Araçta zincir yok kayış var

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Taşkın bey, sesi dinledim ses, motor devriyle değişmiyor hep sabit tıpkı gece gelen çekirge sesi gibi Klimayı açıp kapattığınızda yada flapların yönlerini değiştirdiğinizde farklılık oluyormu?

Taskinilsever

vwTürk Üyesi
İsim
Taşkın
Soyisim
İlsever
Aracınızın Markası
Volswagen
Aracınızın Modeli
Polo 6R
Mesleğiniz
Sistem Uzmanı
Taşkın bey, sesi dinledim ses, motor devriyle değişmiyor hep sabit tıpkı gece gelen çekirge sesi gibi Klimayı açıp kapattığınızda yada flapların yönlerini değiştirdiğinizde farklılık oluyormu?
Necdet Bey günaydın klimada yada flapları kurcaladığımda sesde bir değişiklik olmuyor. Klima açıkkende kapalıykende gelen garip bir ses. Dün akşam ve bu sabah sesi duyamadım mesela. Kaputu açınca gelmemesi sorunun farklı bir yerde olabileceğini düşündürüyor bana alt kısımdan geliyor olabilir mi ?

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Motordan gelmediğine göre aracın göğüs bölümünden geldiğini düşünüyorum teyp, radyo, cd çalar varsa kontrol edermisiniz...

Taskinilsever

vwTürk Üyesi
İsim
Taşkın
Soyisim
İlsever
Aracınızın Markası
Volswagen
Aracınızın Modeli
Polo 6R
Mesleğiniz
Sistem Uzmanı
Motordan gelmediğine göre aracın göğüs bölümünden geldiğini düşünüyorum teyp, radyo, cd çalar varsa kontrol edermisiniz...
Necdet bey şimdilik şöyle bir tespitimiz oldu. Araçtan ses ara ara gelmeye başladı ve geldiğinde klimayı AC modunu aktif ederek 1. kademede çalıştırdığımızda sesi kesiyor. Klima kompresöründen kaynaklandığını söylediler şimdilik bi işlem yaptırmadım başına gelen arkadaş olursa onlarda deneyebilirler.

okaykay_1

vwTürk Üyesi
İsim
okay
Soyisim
kaygusuz
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
benim ses gibi.. vites halatı egsoz sacına değiyor olabilir oda gerilince kaportaya iç tarafa ses veriyor olabilir bakılabilir.
tespiti için arac rolantide vitesi parmagınızla 3.vitese dişlinin arasına iter gibi ittirin gibi felan

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
klimaya çok gaz basıldığında ses yapabilir mesela..

Taskinilsever

vwTürk Üyesi
İsim
Taşkın
Soyisim
İlsever
Aracınızın Markası
Volswagen
Aracınızın Modeli
Polo 6R
Mesleğiniz
Sistem Uzmanı
İlginçtirki klimayı açtığımda ses kesiliyor. ama bir süre sonra klima dışarıdan çok çok gürültülü çalışıyor.

Taskinilsever

vwTürk Üyesi
İsim
Taşkın
Soyisim
İlsever
Aracınızın Markası
Volswagen
Aracınızın Modeli
Polo 6R
Mesleğiniz
Sistem Uzmanı
benim ses gibi.. vites halatı egsoz sacına değiyor olabilir oda gerilince kaportaya iç tarafa ses veriyor olabilir bakılabilir.
tespiti için arac rolantide vitesi parmagınızla 3.vitese dişlinin arasına iter gibi ittirin gibi felan
Bu işlemi yaparken debriyaja basarak mı yapıcaz ? yoksa basmadan zorlama ile deneme falan mı hocam anlayamadım biraz daha açabilirsek :D:D

okaykay_1

vwTürk Üyesi
İsim
okay
Soyisim
kaygusuz
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık