Arabalar Hakkında Bilmediklerimiz (Nostalji İçerir)

• Konbuyu başlatan NECBEY
  • Başlangıç tarihi
N

NECBEY

Guest
1. Yapılan ilk arabalarda direksiyon yoktu bu yüzden de sürücüler bir hareket koluyla arabalarını çalıştırırdı.
2. New York Polis Departmanı, 1898 de aşırı hız yapan araba kullanıcılarını takip etmek için bisiklet kullanırdı.
3. İlk aşırı hız cezası 1902de yazıldı.
4. 1916 da dünyadaki arabaların yüzde 55 i T Ford modeldi.
5. Arabalardaki ilk hız göstergeleri 1922 de kullanılmaya başladı.
6. 1923 te arabalar için kadınlar tarafından yapılan 173 yeni icat tanıtıldı. Bunların arasında karbüratör ve elektrikli motor çalıştırıcısı da bulunuyor.
7. İlk araba radyosu 1929 da icat edildi.
8. Buick, ilk elektrikli sinyali 1938 de çıkardı.
9. The Peanuts (Snoopy) karakterleri, ilk olarak 1957 senesinde, Ford Fairlaine otomobil reklamı için anime edildi.
10. Amerikan yapımı arabaların çoğunun kornası Fa notasından çalar.
11. Ortalama olarak bir arabada 914 metre kadar elektrik kablosu vardır.
12. Dört sene boyunca saatte 100 mil hızla gitseniz bile Amerikadaki tüm yolları aşamazsınız.
13. Arabalardaki hava yastıkları saatte 200 milde patlar.
14. Ortalama olarak bir insan tüm hayatının iki haftasını trafik ışıklarının değişmesini bekleyerek harcar.
15. Tek bir arabanın geri dönüşümünü yapmak 1 tondan fazla demir cevheri, 635 kilogram kömür ve 54 kilogram kireçtaşı tasarrufu yapmamızı sağlar.
16. Kişi başına en çok Rolls Royce düşen ülke Hong Kong dur.
17. Amerika da bir otomobil kazasında ölen ilk kişi 68 yaşındaki bir emlak komisyoncusu olan Henry H. Bliss tir. 14 Eylül 1899 da New York ta, Bey Bliss tramvaydan indi, bir kadın yolcuya yardımcı olabilmek için döndü ve bir taksi ona çarptı.

Alıntı:https://onedio.com/haber/arabalar-hakkinda-bilmediginiz-17-bilgi--260163

semphatic

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Okan
Soyisim
Kumbaracı
2. New York Polis Departmanı, 1898 de aşırı hız yapan araba kullanıcılarını takip etmek için bisiklet kullanırdı.
3. İlk aşırı hız cezası 1902de yazıldı.
Bisikletle 4 sene kovalamışlar herhalde :D

Arves

vwTürk Üyesi
İsim
Sevra
Soyisim
Keskin
6. 1923 te arabalar için kadınlar tarafından yapılan 173 yeni icat tanıtıldı. Bunların arasında karbüratör ve elektrikli motor çalıştırıcısı da bulunuyor.
Bu bilgiyi çok beğendim :icon_thumleft:

Necdet bey, emeğinize sağlık.
Bende küçük bir bilgi vermek istiyorum;
Fasılalı silecek, Amerikalı mühendis Robert William Kearns tarafından icat edilmiş.
Ford şirketi, bu fasılalı sileceği Amerikalı mucitten çalıp kendi aracında, kendi buluşu gibi kullanmaya başlamış.
Bunu farkeden Mucit, Ford'a dava açmış, ve dava 12 sene sürmüş. Bu süre içinde mucit'in ailesi dağılmış.

Avukat ücretleri fazla olunca, mucit oğlu ile birlikte mahkemeye katılmış ve bu davayı kazanarak, hem Ford şirketi hem de Chrysler firmasından yüklü bir tazminat almış.
(Mucit R.W.Kearns'n hayatını,yaşadıklarını ve dava sürecini anlatan bir film var. Filmin adı Flash of Genius(Zeka pırıltısı), 3 defa izlemişliğim vardır, zamanım olsa tekrar tekrar izlerim..)

N

NECBEY

Guest
Bisikletle 4 sene kovalamışlar herhalde :D
Nereden nereye bisikletle araba kovalamak :icon_moneyeyes:

Fasılalı silecek, Amerikalı mühendis Robert William Kearns tarafından icat edilmiş.
Ford şirketi, bu fasılalı sileceği Amerikalı mucitten çalıp kendi aracında, kendi buluşu gibi kullanmaya başlamış.
Bunu farkeden Mucit, Ford'a dava açmış, ve dava 12 sene sürmüş. Bu süre içinde mucit'in ailesi dağılmış.

Avukat ücretleri fazla olunca, mucit oğlu ile birlikte mahkemeye katılmış ve bu davayı kazanarak, hem Ford şirketi hem de Chrysler firmasından yüklü bir tazminat almış.
(Mucit R.W.Kearns'n hayatını,yaşadıklarını ve dava sürecini anlatan bir film var. Filmin adı Flash of Genius(Zeka pırıltısı), 3 defa izlemişliğim vardır, zamanım olsa tekrar tekrar izlerim..)
bir taşla iki kuş vurmuş ancak 12 yıl dile kolay ve ortada dağılmış bir aile. Ben Ford'a dava açtığımda bir kaç yıl sürmüştü sonuç, lehime olmasına rağmen arabayı alamamıştım birdaha Ford mu yanına bile uğramam hatta gnl. koordinatörü arkadaşımdı bu sebepten dolayı yıllardır onunla da görüşmüyorum:icon_moneyeyes:

M_Özyürek

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
Özyürek
Aracınızın Markası
Vw
Aracınızın Modeli
Golf 6
Mesleğiniz
Sigorta Acentesi
Güzel bilgiler :)
Teşekkürler Necdet Bey.

oztrk

vwTürk Üyesi
İsim
osman
Soyisim
ozturk

Ailesi bile inanmıyordu kendisine. Kravat temalı bir savunma hatırlıyorum, efsaneydi.

Üst Alt