ABS ve ESP lambaları yanan ve 00283 arızası alanlar.

alantirikci

vwTürk Üyesi
İsim
Arif
Soyisim
Aydın
Nereye açacağını bilemedim. Aslında bu arıza için direk beyin arızası diyorlar. Inanmayın. Sırayla bakılması gerek. Ama genelde sorun bu şekilde. VCDS den abs menüsünde mass ölçümlerinde devir değerleri okunur. Bunlardan hangisi okumuyor ise muhtemelen o tarafın Çarkı sprunludur.
Benim uzun zamandır başımda olan bir sorundu. Ancak geçen gün çözüme kavuşturduk.

Bu bilezik aks başında olması gerekiyor resimde çıkmış durumda. Sensör bu çarkın boşluklarından teker devrini hesaplar. Ancak bende bir türlü hesaplayamıyordu. ESP çalışmıyordu ve malum lambalar yanıyordu. Sebebi bu çarkın yerinde sabit durması gerekirken boşa dönmesi idi.

Çözüm ise çarkın çıkarılıp temizlenmesi ve yuvanın Zımba ile nokta nokta şişirilerek biletini yerinden hareket etmemesi sağlanır. Sonuçta Abs test moduna girebilir. Eğer iş bittiğinde araba çalıştıktan sonra frene iyice basınca sadece ESP lambası sönüyor Abs lambası yanmaya devam ediyorsa acı 20 km hızla giderken sağa sola çevrilir ve lambaları söndüğü görülür. Hata kodu silinir ve mutlu olunur.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bayhax

vwTürk Üyesi
İsim
Hakan
Soyisim
Şahan
Merhaba, benimde 2000 model polomda abs ışığı oldukça sinirlerimi bozuyor. İlk bakımda dediğinizi deneyeceğim.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

alantirikci

vwTürk Üyesi
İsim
Arif
Soyisim
Aydın
Burada arıza kodu önemli. VCDS veya vaspc den değer okumanız olmuyorsa bu sıkıntı var demektir. VCDS de görüntü şu

Araç hareket ettiğinde resimde 1 kmh yazan yerler aracın hızını göstermeli eğer biri veya bir kaçı göstermiyor ise işte benim dediğim durum olabilir. Kolay gelsin.

N

NECBEY

Guest
Konu kütüphaneye taşınmıştır emeğinize sağlık...

alantirikci

vwTürk Üyesi
İsim
Arif
Soyisim
Aydın
Abi bu araba profesör yapar adamı 😊

Gkhn55

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
Bolatcan
Merhabalar benim aracimda da 00283 hatasi verip abs ve esp lambalari yaniyor cozum bu mudur acaba?

Ali46

vwTürk Üyesi
İsim
Ali
Soyisim
NAR
Abs ve ESP ışığı bende de yanıyor,pc ye bağlatmıştım Fren Basınç Sensörü yazıyor.
Konu için ayrıca teşekkürler hocam eline sağlık :)

alantirikci

vwTürk Üyesi
İsim
Arif
Soyisim
Aydın
Konuya bir kaç mesaj yazılmış. Aslında bu sorunun çözümü için öncelikle hata kodları alınmalı. 283 hatası genelde beyin arızası. Ancak sensörler denenmeli bu çark okuma yapıyor mu anlaşılmalıdır. İlk defa bu arızayı alan arkadaş öncelikle sensörleri sağ sol yer değiştirmeli. Arıza aynı tarafı gösteriyor ise beyin arızası olması muhtemeldir. Ancak bu çarkların okuma yapmaması muhtemel bu arızaya sebep olmakta. Ve araç hareket halinde dahi abs devreye giriyormuş gibi his vermektedir. Yanı şu abs tıkırtısı ayağınızın altında hissedersiniz. Bunun en güzel teşhisi fren yapınca sanki disk yamulmuş gibi bir his vermesi.
Benim kişisel kanaatim bu çarkın okuma yapmaması beyini etkiliyor ve sonunda beyin bozuluyor.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt