2016 Polo 1.2Tsi Comf. M/t Satış öncesi/sonrası, Yakıt, Rodaj vs.

fikosari

vwTürk Üyesi
İsim
F. Orhun
Soyisim
SARI
Öncelikle herkese selamun aleyküm. Yaklaşık 2 ay önce aracımı alacağıma dair konu açmış ve oradan gelen mesajlara istinaden böyle bir konu açacağımın sözünü vermiştim. Yalnız söz verdiğim tarihte konuyu açamadığım için hepinize özürlerimi iletiyorum. Konuyu açmamamın en büyük etmenlerinden birisi arabayı tanıyıp öyle açmaya karar verdim. çünkü bana farklı gelen çok şey vardı ve insanları yanlış bilgilendirmek istemedim. konumuza dönersek;

SATIŞ:Aracımı Konya yolu doğuş otodan aldım. araca bakmaya gitmeden önce aradım ve ellerinde bir araç kaldığını onun harici araç olmadığını söylediler. birde araya zam geleceğini sıkıştırdılar. bende buna istinaden biraz aceleci davrandım. sanırım konuştuktan 2 gün sonra cumartesi günü arac hakkında detayları konuşmaya gittim. ortalık tıklım tıklım satış temsilcisi bulmak samanlıkta iğne aramak gibiydi resmen. bir temsilcinin yanında beklerken oturan kişiyle benim araç hakkında konuştuklarını duydum. ve adama verdikleri fiyat bana telefonda verdiklerinden neredeyse 3 bin lira daha pahalıydı. içimden eyvah dedim zam gelmiş. neyse o beyefendi aracı alacağını söyledi, o sıra başka temsilci bana bakıyordu ve ben direk o aracı almak istediğimi fakat fiyatın zamlandığını söyledim. temsilcim saolsun kontr. etti ve telefonda aldığım fiyatın kayıtlarda bulunduğunu, o fiyattan verebileceğini söyledi. hal böyle olunca bende fazla pazarlık yapamadım. genede ufak tefek indirim kopardım sembolik olarak.

TESLİM:Dediğim gibi cumartesi konuştum ve kaporamı o gün verip çıktım. özel plaka falan istemediğim için bütün ruhsat işlemlerini onlar halletti kesinlikle hiç bir ücret ödemedim sadece trafik sigortamı yapmam gerektiğini söylediler. Söz verdikleri tarihte yani 4 gün sonra çarşamba günü aracımı sabah 11'e 10 kala teslim aldım. teslim alırken tek beni hayal kırıklığına uğratan şey direksiyona geçtiğimde benzin deposunun tamamen boş olmasıydı. Açıkcası bunu beklemiyordum belki bütün firmalar öyledir fakat beklemiyordum yani. Onun harici temsilciye adettendir eline birşeyler sıkıştırmak istedim kabul etmediler baya zorladım gene kabul etmediler içimde kaldı bunuda belirteyim allah razı olsun onlardan :) .

İLK SÜRÜŞ İZLENİMLERİM:Arkadaşlar bundan önceki arabam 2007 Fiesta 1.6 otomatik şanzumandı. ilk olarak manuelde dikkatimi çeken şey vitesi 1e Geçirirken kemikli bir geçiş oluyor. sanırım bütün vw grubu bu segmentinde oluyormuş önemsemedim fakat alışana kadar bir iki kere tam geçiremem sonucu büyük bir tak sesiyle karşılaştım iyiki dişlileri dağıtmadık :icon_blackeye: . Onun harici aracın içinde kauçuk paspas olmaması cidden büyük bir eksikti benim için. tabiki yanında normal paspaslarını vermişlerdi fakat kauçuk paspası sonra 200 civarı ücret ödeyerek elde ettim onuda söyleyeyim.
Bir diğer sıkıntım ise aracın sağ arka diskinden sürtme sesi geliyordu bildiğiniz ciyaklıyordu kalkışlarda. Temsilcimi arayıp durumu belirttim 600 700 km. kullanmamı geçmezse halledeceklerini söyledi, tamam deyip kapattım. şöyle oldu 1500 km kadar azalarak devam etti, şuanda hiç gelmiyor diyebilirim sadece geri giderken ayda yılda bir hafif çıkıyor üşendiğimden ve aracın hızını kesmeye yönelik eğilimi olmadığından götürmedim açıkcası:icon_blackeye: .

RODAJ:Yetkililere sorduğumda 700 km. civarı araca yüklenmememi ondan sonra sıkıntı olmayacağını söylediler. bende 700 km böyle kullanıp sonra içimde ukte kalmasın diye resmi belge arayışına başladım. internette bulamamam sonucu kitapçığı bir kere daha baştan sona karıştırmamla sonlara doğru denk geldim. kitapçıkta yazan şey İlk 1000 km. aracın gaz pedalına tam basmayınız. Sonra gelen 500 km. de orta devirde kullanınız.Aynen uyguladım bir sıkıntım yok şuan.

YAKIT: Dediğim gibi hem otomatik hemde turbosuz araçtan tsi manuel araca geçince alışana kadar tüketimim 7/7.5 civarıydı. Bu Vites önerisini dikkate almaya çalıştım fakat ilk kez kullanan biri için cidden alışması zor oluyor söyleyeyim. Çünkü bayağı alt devirlerde üst vitese geçmenizi istiyor. Fakat hiç düşünmeden geçin derim alt devirlerde bu motor Tabiri caiz ise biraz kabalık olacak ama 'Köpek Gibi' çekiyor :icon_moneyeyes: .Araca alışmam ve rodajın bitmesiyle kullanımı sıfırladım şuan 6.2 l/100km gibi bir uzun süre ortalamam var. fakat cidden bayağı ekonomik kullanmaya çalışarak elde ediyorum. Söylemeyi unuttum Şehir dışı kullanımımda fabrika verisi 4.0 l/100km fakat ben aracı deneme amacıyla bir kere şehir dışı turuna çıkıp sürekli 130 civarı hızla seyrettiğimde 6 litreyi bulmadı diyebilirim sabit gaz ile. 90 km sabit gaz gittiğimde ise fabrika verisini yakaladığımı söyleyebilirim.

UZUN YOL:1kere uzun yol deneyimim oldu aslında onada uzun ol denirmi bilmiyorum 100km gidiş 100 geliş civarı gittim. Aracı almadan önce en çok merak ettiğim son vites 3000 devirde kaç km hız yaptığıydı. fakat bulamadım burdan söylüyorum eminim benim gibi merak edenler vardır Araç 5. vites 3000 devirde 130km civarı hıza ulaşıyor ve bağırma olmuyor. Bu olay cidden beni mutlu etti paylaşmadan edemezdim.

Bakım TemizlikAracın içi siyah olduğundan önceki arabamınki beyaz olduğundan bayağu memnunum kir belli etmiyor. dışı da keza beyaz olmasından bayağı memnun etti. Haftada bir iç dış kendi ellerimle yaklaşık 1.5 saat civarı uğraşıyorum inci gibi parlıyor maşallah :icon_rabbit: .

GARANTİ:Aracım 2 yıl garanti kapsamındaymış. Aracı almadan önce direk ampül alıp farları değiştirmek istedim. araştırdım ve gene aynı renginde geceleri daha iyi aydınlatan bir kaç ampül ayarladım kendime. fakat teslim alırken bu mevzuyu danıştığımda, aracın ampül dahi değişiminde garanti dışına çıkacağını söylediler bütün hevesim kursağımda kaldı diyebilirim. şuan cam filmi yaptırmayı düşünüyorum içeri gözükmesin istiyorum fakat garanti dışı bir durum olur mu bilmiyorum aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdilik benim aklıma gelenler bu kadar. İleride karşılaştığım şeyleri buraya eklemeyi düşünüyorum. Yalnız yazı biraz uzun oldu kusra bakmayın okuyanlara da teşekkür ederim. Bu arada araç hakkında bilmediğim illaki vardır. Püf noktaları vs. detaylarıyla bilenler şuna şuna dikkat et diye yorum yaparsanız sevinirim. Tabiki resimleride unutmuyorum İnşallah doğru şekilde yükleyebilirim. Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. HEPİNİZE SAYGILAR.

Moderatör tarafında düzenlendi:

slck

vwTürk Üyesi
İsim
selçuk
Soyisim
karavit
Hocam aracınız hayırlısı olsun güle güle kullanın.Araç gerçekten çok iyi gerek yakıt gerek performans olarak çok memnun kalacaksınız.Aynı arabanın kırmızı dsg olanını işyerinden arkadaşıma ist.Acarlardan 55 e aldık ve çok mennunuz.Bazen benim 1.2 110luktan bu seri dediğim oluyor.sorunsuz uzun kmler kullanırsınız.

2016 golf7 1.2 tsı comfortline manuel beyaz sürüş komfor ve ışık paket.

fikosari

vwTürk Üyesi
İsim
F. Orhun
Soyisim
SARI
Hocam aracınız hayırlısı olsun güle güle kullanın.Araç gerçekten çok iyi gerek yakıt gerek performans olarak çok memnun kalacaksınız.Aynı arabanın kırmızı dsg olanını işyerinden arkadaşıma ist.Acarlardan 55 e aldık ve çok mennunuz.Bazen benim 1.2 110luktan bu seri dediğim oluyor.sorunsuz uzun kmler kullanırsınız.

2016 golf7 1.2 tsı comfortline manuel beyaz sürüş komfor ve ışık paket.
Abi saolun sizde kazasız belasız inşallah.

mehmets

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
.
Hayırlı olsun kazasız belasız inş.Paylaşım için de teşekkürler,oldukça aydınlatıcı olmuş.

fikosari

vwTürk Üyesi
İsim
F. Orhun
Soyisim
SARI
Hayırlı olsun kazasız belasız inş.Paylaşım için de teşekkürler,oldukça aydınlatıcı olmuş.
Eyvallah hocam teşekkür ederim, az birşey aydınlattıysam ne mutlu bana. Cümlemize kazasız belasız inş.

Komutan

vwTürk Üyesi
İsim
Muhammet
Soyisim
Koçyiğit
Aracınızın Markası
Yok
Aracınızın Modeli
Yok
Mesleğiniz
Mühendis
Hocam merhabalar, 1.2 TSİ 2016 modelini almayı düşünüyorum. Araç hala sizdeyse yakıt verilerini ve varsa arızalarından bahseder misiniz ?

musa3474

vwTürk Üyesi
İsim
musa
Soyisim
sakaoğlu
Hocam merhabalar, 1.2 TSİ 2016 modelini almayı düşünüyorum. Araç hala sizdeyse yakıt verilerini ve varsa arızalarından bahseder misiniz ?
Selamlar,
2016 lounge paket sahibiyim.İstanbul şehir içi 7 nin altını göremedim.Tam şehir içi ışıklı vs 7-8 gibi yakıyor.Şehir dışı dikkat etmeden klima açık kullandığımda 5.6 gibi tüketim var.Dikkat etsem belki dahada düşebilir.

Komutan

vwTürk Üyesi
İsim
Muhammet
Soyisim
Koçyiğit
Aracınızın Markası
Yok
Aracınızın Modeli
Yok
Mesleğiniz
Mühendis
Selamlar,
2016 lounge paket sahibiyim.İstanbul şehir içi 7 nin altını göremedim.Tam şehir içi ışıklı vs 7-8 gibi yakıyor.Şehir dışı dikkat etmeden klima açık kullandığımda 5.6 gibi tüketim var.Dikkat etsem belki dahada düşebilir.
Hocam peki kronik bir arızası çıkıyor mu ? Ne tür arızalarla karşılaştınız

musa3474

vwTürk Üyesi
İsim
musa
Soyisim
sakaoğlu
Çok şükür herhangi bir arıza olmadı şimdiye kadar.Bakımdan bakıma servis gördü sadece.

Komutan

vwTürk Üyesi
İsim
Muhammet
Soyisim
Koçyiğit
Aracınızın Markası
Yok
Aracınızın Modeli
Yok
Mesleğiniz
Mühendis