• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

2000 Model 1.8 T Vites Gösterge Hatası (Çözüldü)

asnck

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
volkswagen
Aracınızın Modeli
2000
Mesleğiniz
Esnaf
Arkadaşlar Passat 2000 model 1.8 T Otomatik aracım var. Araç kontak çevirdiğiniz anda göstergedeki vites P N R S harflerinden araç hangi viteste ise o harf seçili gözüküyordu. Şimdi ise kontak çevirdiğimde arada bütün harfler seçili gözüküyor ve vitesi başka bir konuma getirirken araçtan ses geliyor. Bu sorunu kontak aç kapa yaptığımızda düzeliyor sadece. Sizce neden olabilir. Aracım 105 bindedir.

Matchmaker

Forum Sorumlusu
Vites konumlandırıcı yani içerdeki topuzun elektronik kartından problem var yada şanzıman içerisindeki selenoid veya elektronik ünitesinde.

asnck

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
volkswagen
Aracınızın Modeli
2000
Mesleğiniz
Esnaf
Selenoid ve fişler teker teker kontrol edildi. Aracı cihaza bağladığımızda dahi hata vermiyor. Çıkamadık işin içinden.

mustafaseran

vwTürk Üyesi
Merhaba
kontak arızası ve sonrasında başımdan geçen olayları anlatmak istedim
bundan 1 ay kadar önce iş yerinin önünde aracımın kontağı arızalandı ve sadece gösterge ışıklarını yaktığı pozisyona kadar çevrilebiliyordu.
hemen yakınlardaki bir ustayı çağırıp araca bakmasını istedim usta geldiğinde acil bir telefondan dolayı başında bekleyemedim. 10 dk sonra telefon açıp aracı çalıştırdığını kilit göbeğinde problem olduğunu akşama halledip aracı bırakacağını söyledi. akşam araç gecikince aradım aracı yakınlardaki bir anahtarcıya bıraktığını söyledi. anahtarcıya gittiğimde benim kilit göbeğinin tamamen dağıtıldığını yeni bir kilit göbeği getirdiğini fakat onuda takamadığından iki tane dağınık kilit göbeği ile mücadele ettiğini gördüm. kilit üzerindeki dsg şartelini çekiç yardımı ile yerine takmaya çalışınca bende şartel attı hemen aracı eski haline yada yürür duruma getirmesini söyledim. kısa bir tartışmadan sonra yarım kilit göbeği ve tornavida yardımı ile aracı çalıştırdık ve hızla uzaklaştım kilitçiden.
ertesi gün aracımın bakımlarını yapan özel servisin yönlendirdiği kilitci olduğunu söyleyen şahısla kilit göbeği 300 tl işçilik 100 tl ve kırılan anahtarlık kabının sustalı yarısı için 40 tl olmak üzere 440 tl ye anlaştık .
akçam üzeri aracı almaya gittiğimde aracın çalıştığını fakat PRNDS harflerinin sürekli yanıp söndüğünü farkettim ustaya sorduğumda anahtarla ilgisi olmadığını muhtemelen bir arıza uyarısı olduğunu ertesi günü bilgisayara bağlayıp sildirebileceğimi söyledi.
anahtar biraz zorlanarak dönse de araç çalışıyordu fakat kontak çıkarken gelen direksiyon kilidi sesi gelmiyor ve aracı vitesteyken stop ettiğimde kontak rahatlıkla çıkabiliyordu.
PRNDS harflerinin sürekli yanıp sönmesi ile ilgili internette yaptığım araştırmalar sonucunda arızanın mekatronik arızası olduğu, mekatroniğin değişmesi gerektiği ve iyi niyet indirimi konusunda yeterince bilgi sahibi olduktan sonra vw Başaran Alanya servisinin yolunu tuttum.
konu biraz uzadı ama geldik en can alıcı noktaya:
vw servisinde müşteri danışmanına;
1 aracımın kilit mekanizmasında problem olduğunu anahtar çevrilirken zorlanma olduğunu
2 aracın viteste stop edildiğinde kontağın çıkarılabildiğini
3 en önemlisi PRNDS harflerinin sürekli yanıp söndüğünü bunun mekatronik arızası olabileceğini iyi niyet garantisi ve müşteri memnuniyeti hakkında yeterince araştırma yaptığımı tane tane anlattım.
aracı inceleyeceklerini ve arıza ile ilgili engeç ertesi gün sabah bilgi vereceklerini söylediler
ertesi sabah aradıklarında haberlerin hem iyi hem kötü olduğunu
iyi haberin: arızanın mekatronikten kaynaklanmadığı
kötü haberin ise: vites kolu mekanizmasının arızalı olduğu ve değişmesi gerektiği ayrıca direksiyon kutusunun arızalı olduğu ve değişmesi gerektiğini
vites kolu mekanizmadı : 2.786,16
direksiyon kutusu : 4.297,83
diğer ufak tefek işlerle birlikte 7.230,95 tl hesap çıkardılar.
kendilerne teşekkür edip 80 tl arıza tespit faturasını ödedikten sonra hızla olay yerinden uzaklaştım.

uzun araştırmalar sonunda arızanın ilk ustanın çekiçle yerine takmaya çalıştığı 1K0 953 527 C kodlu dsg araçlarda bulunan kontağa bağlı parçadan kaynaklanabileceği sonucuna vardım. kilit göbeği de zaten sağlıksız çalıştığından her iki parçayı kendim temin etmek yoluna gittim.
kilit göbeğini yerli bir alışveriş sitesinden 1K0 953 527 C kodlu parçayıda çinden sipariş verdim. kilit göbeği elime ulaştıktan yarım saat sonra kontak tamamen dönmez oldu ve anahtarda çıkmadı.
kilidin nasıl çıkarılacağı ile ilgili youtube dan izlediğim iki video sonrası işe koyuldum ve göbeği kendim değiştirmeye karar verdi. tüm işlemler sorunsuz bitip araç çalışınca kendimle gurur duydum açıkcası.
çinden sipariş ettiğim 1K0 953 527 C kodlu parça 2 saat önce elime geçti ve onuda kendim takarak tüm sorunları çözmüş oldum.
1 artık PRNDS harfleri yanıp sönmüyor
2 araç vitesteyken yanlışlıkta stop edildiğinde anahtar çıkmıyor kontak açık pozisyona getirilip P konumuna alındıktan sonra çıkartılabiliyor.

bu kadar uzun yazıyı okuyan olurmu bilmiyorum ama bundan sonra benzer arızalarla karşılaşan arkadaşlar için faydalı olur diye düşünüyorum.

tüm yaşananlardan çıkardığım sonuç.
1. aracımı bir daha çilingire emanet etmeyeceğim
2. en kısa zamanda aracıma uygun tornavida ve anahtar takımları temin edeceğim
3. vw Başaran Alanya servisinden uzak duracağım.
https://www.sikayetvar.com/volkswagen-2007-caddy-yanlis-ariza-tespiti-ve-yanlis-ariza-icin-talep-edilen-yuksek-ucret
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-caddy-kontak-golf-5-kontak-1k0905841-zirve-volkswagen-169146918/detay
http://www.aliexpress.com/item/Volkswagen-VW-Beetle-EOS-Golf-Jetta-Passat-B7-67-Scirocco-Sharan-Tiguan-Touran-steering-stopper-Skoda/32327333661.html
https://store.donanimhaber.com/96/88/0c/96880c6309887a14e19c465c897504cc.JPG
https://store.donanimhaber.com/9b/c2/bc/9bc2bc0af1116e40bc8e4d8a05453b40.jpeg

Biraz uzun ama benim sorunum ve çözümüm budur

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Problemin çözümüne adınıza sevindim kendini bilmez sözde, ustaların eline düşmeyi ver, araca daha fazla zarar vermeden uyanmanız bir şans olmuş özellikle küçük yerlerin sıkıntısı bu, gideceğiniz alternatif servis yok büyük şehirleri bu yüzden seviyorum onlarca servis ve yedek parça bulabilme imkanı var, yazınızın uzun olmasının bir önemi yok önemli olan yaşadığınız sıkıntıları bizimle paylaşmanızdı :) Çok,çok geçmiş olsun.

asnck

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
volkswagen
Aracınızın Modeli
2000
Mesleğiniz
Esnaf
Gerçekten çok geçmiş olsun. Sizin Adınıza sevindim

Matchmaker

Forum Sorumlusu
Vites konumlandırıcıya odaklanmanızı tavsiye ederim.
kötü haberin ise: vites kolu mekanizmasının arızalı olduğu ve değişmesi gerektiği ayrıca direksiyon kutusunun arızalı olduğu ve değişmesi gerektiğini
vites kolu mekanizmadı : 2.786,16

Konu ile ilgili nacizane uyarım aynı noktadaydı. Alanya servisi sizi biraz uğraştırmış. Bununla geçmiş olsun. Vites konumlandırıcı mekanizma için acele etmeyin. Temin etmeye çalışırız.

Üst Alt