2.0 TDI için hangi yağ kullanılmalı?

cherokee51

vwTürk Üyesi
İsim
Uğur
Soyisim
PIRLAK
2.0 TDI golfümde hep Castrol Edge 5/40 turbo dizel kullanırdım. daha sonra denemek için mobil 5/30 kullandım. Benim aracımda olan farklılık şuydu. castrol edge 5/40 kullandığımda yağ yakma olayı çok düşük seviyelerde oluyordu. ancak 5/30 kullandığımda yağ seviyesinde castrola göre daha fazla eksilme gördüm. özellikle uzun yolda motoru yüksek devirde (ve hızda) uzun süreli kullanımda bu durumu daha rahat görebiliyorsunuz.

musari

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Sarı
Merhaba Mustafa Bey, Mobil 1 ESP 5w-30 u 85 TL ye nereden aldınız ben çoğu yerde 100 tl den aşağı görmedim.
şaşmazda şah makina diye bi yer var ordan aldım. distribütörü aradım önce ve orası bana şah makinayı önerdi bana yakın yer olarak. güvenilir bir yerdir distribütörden alıyormuş gibi içiniz rahat alabilirsiniz dediler. yeri eski ertex vardı ya o sokağa giriyoruz petrolün çapraz karşısında kalıyor dükkan.

musari

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Sarı
2.0 TDI golfümde hep Castrol Edge 5/40 turbo dizel kullanırdım. daha sonra denemek için mobil 5/30 kullandım. Benim aracımda olan farklılık şuydu. castrol edge 5/40 kullandığımda yağ yakma olayı çok düşük seviyelerde oluyordu. ancak 5/30 kullandığımda yağ seviyesinde castrola göre daha fazla eksilme gördüm. özellikle uzun yolda motoru yüksek devirde (ve hızda) uzun süreli kullanımda bu durumu daha rahat görebiliyorsunuz.
uğur bey bende şuan gözlemleme aşamasındayım. benim aracım 5/40 turbodizel kullanırken bile 10bin de yaklaşık 0.5-1 lt arası yağ eksiltiyordu. aracı ilk aldığımda hemen bakıma sokmuştum 90binde. 8000 km sonra yağ seviyesi düşük uyarısı almıştım bakıma az kalmasına rağmen 1 lt yağ eklemiştim. ancak bir daha böyle bir uyarı da almadım yağ seviyesi de bu kadar hiç düşmedi. yani 10bin kmde eksilttiği yağ 1ltye ulaşmıyor anlaşılan. şimdi esp 5/30la durum ne olacak merakla gözlemliyorum.

mustafaata

vwTürk Üyesi
İsim
mustafa
Soyisim
ata
mustafa bey gözlemlerinizde yakıta olan etkisinide bildiriseniz sevinrim. yakında benim aracımda bakıma girecek 10bin km de 0,5lt kadar eksiltme var, önceki dizel araçlarımda hep 5/40 kullandım, hata bi ara ankaradan aldığım repsol marka 5/40 tdi için özel geliştirilmiş bir yağ kullandım gerçekten yakıt motor sesi ve aracın ivmelenmesi olumlu şekilde değişmişti, bir daha o markadan bulamadım ve edge ile yola devam ettim. bende sizin deneyiminize göre 5/30 u deneyebilirim.

VW USER

vwTürk Üyesi
İsim
ÖZGÜR
Soyisim
DEMİRTAŞ
şaşmazda şah makina diye bi yer var ordan aldım. distribütörü aradım önce ve orası bana şah makinayı önerdi bana yakın yer olarak. güvenilir bir yerdir distribütörden alıyormuş gibi içiniz rahat alabilirsiniz dediler. yeri eski ertex vardı ya o sokağa giriyoruz petrolün çapraz karşısında kalıyor dükkan.
Şaşmaz Şah Makinayı biliyorum bende ilk defa Mobil yağ alırken oradan aldım hep orayı tercih ediyorum. Cevabınız için teşekkür ederim.

musari

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Sarı
mustafa bey gözlemlerinizde yakıta olan etkisinide bildiriseniz sevinrim. yakında benim aracımda bakıma girecek 10bin km de 0,5lt kadar eksiltme var, önceki dizel araçlarımda hep 5/40 kullandım, hata bi ara ankaradan aldığım repsol marka 5/40 tdi için özel geliştirilmiş bir yağ kullandım gerçekten yakıt motor sesi ve aracın ivmelenmesi olumlu şekilde değişmişti, bir daha o markadan bulamadım ve edge ile yola devam ettim. bende sizin deneyiminize göre 5/30 u deneyebilirim.
mustafa bey yağı değişeli yaklaşık 500 km oldu. yakıta katkısı oldumu derseniz net olmamakla beraber sanki brz faydası var gibi. şöyle bi fayda var. yağı değiştikten sonra 1 hafta boyunca epey bi soğuk oldu ankarada hava 2 gündür falan iyi. bu soğuk havalarda yakıtım öncesine göre aşırı artış göstermedi cüzzi miktarda arttı. geçen senelerde soğuk günlerde yakıtım bariz artıyordu. böyle bi faydası oldu diyebilirim. gözlemlemeye devam ediyorum. önümüzdeki 1 ayda baya bi uzun yol yapacağım ozaman daha net yorum yapabilirim yakıta etkisiyle ilgili.

intercyber

vwTürk Üyesi
İsim
İlter
Soyisim
Doğan
bugün itibariyle yağımı değiştirmiş oldum. mobil 1 esp 5w/30 aldım ve koydum. tabi yağ filtresi ve hava filtresini de değiştirdim. bakalım deneyecez bu yağı. herhangi bir aksilik (yağ eksiltme vs gibi) olmazsa bundan sonra mobil 1 kullancam.
Cevap için geç kaldım ama bir daha ki değişime belki yararı olur diye yazıyorum. Castrol edge 5/30W kullanmanı tavsiye ederim. Öneri de zaten bu yönde. Üzerinde onay olmamasına çok kafayı takma. Geçen yıl bunun için castrolla görüştüm. Yetkili servislerin kullandığı yağın aynısını istiyorum dedim. Bana verdikleri cevap şöyleydi: Servislere gönderilen yağlar özel olup (varillerle yollanıyormuş) piyasada bulunmamaktadır. Bu yağa en yakın yağ (%100 karşılamıyor ama en yakını) Castrol edge 5/30'dur. Üzerinde onayları yoktur. Yağ yeni çıktığından henüz onaylarını alamadık. Şeklinde idi. Bazı servisler mobil'de kullanıyorlar. Benim tercihim ise her zaman üreticinin önerisi yönünde olmuştur. Bunun yanında özellikle kış aylarında 5/30 kullanmanız aracın soğuk havalarda çalışmasında kolaylık sağlar. Benim bulunduğum yerde geceleri -40'ları bile görüyoruz. Herkesin arabası kapıda kalırken benim arabam kapıda kalmaz. Tabii bunda VW'nin ayrıcalığı da var ama en az onun kadar da yağın etkisi var.

musari

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Sarı
Cevap için geç kaldım ama bir daha ki değişime belki yararı olur diye yazıyorum. Castrol edge 5/30W kullanmanı tavsiye ederim. Öneri de zaten bu yönde. Üzerinde onay olmamasına çok kafayı takma. Geçen yıl bunun için castrolla görüştüm. Yetkili servislerin kullandığı yağın aynısını istiyorum dedim. Bana verdikleri cevap şöyleydi: Servislere gönderilen yağlar özel olup (varillerle yollanıyormuş) piyasada bulunmamaktadır. Bu yağa en yakın yağ (%100 karşılamıyor ama en yakını) Castrol edge 5/30'dur. Üzerinde onayları yoktur. Yağ yeni çıktığından henüz onaylarını alamadık. Şeklinde idi. Bazı servisler mobil'de kullanıyorlar. Benim tercihim ise her zaman üreticinin önerisi yönünde olmuştur. Bunun yanında özellikle kış aylarında 5/30 kullanmanız aracın soğuk havalarda çalışmasında kolaylık sağlar. Benim bulunduğum yerde geceleri -40'ları bile görüyoruz. Herkesin arabası kapıda kalırken benim arabam kapıda kalmaz. Tabii bunda VW'nin ayrıcalığı da var ama en az onun kadar da yağın etkisi var.
cevabınız için teşekkürler. bende baya bi araştırma yaptım ankaradaki tüm vw servislerine uğradım eskihisar hariç. hepsinin cevabı şuydu: vw nin kullandığı yağı dışarda bulamazsınız bu yağ özel bi yağ. ancak yağ varillerle de geliyor 1lt şeklinde de. bizzat gözümle gördüm servis yetkilisi bana 1lt castrol slx ll3 5/30 yağı gösterdi. arkasında sadece 50400 ve 50700 onayı vardı. dışarda ise dediğiniz gibi sadece 5/30 edge var ama arkasında onay yok bunun sebebi de vw ile yapılan anlaşma nedeniyle dışarda satılan yağa vw servisindeki yağın muadili olmasın diye onay vermemesiymiş. hadi bunları da geçtim ben direk objektif kriterlerle yağın teknik özelliklerini değerlendirdim ve netice de mobil 1 esp 5/30, castrol edge 5/30a göre oldukça iyi değerlere sahip. özellikle yüksek alevlenme sıcaklığı ile baya fark atıyor. bir de üstüne üstlük tüm vw onaylarını karşılayınca mobile yöneldim. herneyse edge de kötü yağdır demiyorum ama üzerinde onay olmayınca şahsen sırf vw castrolü öneriyor diye de aracıma koyamam diye düşünüyorum.

musari

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Sarı
cevabınız için teşekkürler. bende baya bi araştırma yaptım ankaradaki tüm vw servislerine uğradım eskihisar hariç. hepsinin cevabı şuydu: vw nin kullandığı yağı dışarda bulamazsınız bu yağ özel bi yağ. ancak yağ varillerle de geliyor 1lt şeklinde de. bizzat gözümle gördüm servis yetkilisi bana 1lt castrol slx ll3 5/30 yağı gösterdi. arkasında sadece 50400 ve 50700 onayı vardı. dışarda ise dediğiniz gibi sadece 5/30 edge var ama arkasında onay yok bunun sebebi de vw ile yapılan anlaşma nedeniyle dışarda satılan yağa vw servisindeki yağın muadili olmasın diye onay vermemesiymiş. hadi bunları da geçtim ben direk objektif kriterlerle yağın teknik özelliklerini değerlendirdim ve netice de mobil 1 esp 5/30, castrol edge 5/30a göre oldukça iyi değerlere sahip. özellikle yüksek alevlenme sıcaklığı ile baya fark atıyor. bir de üstüne üstlük tüm vw onaylarını karşılayınca mobile yöneldim. herneyse edge de kötü yağdır demiyorum ama üzerinde onay olmayınca şahsen sırf vw castrolü öneriyor diye de aracıma koyamam diye düşünüyorum.

intercyber

vwTürk Üyesi
İsim
İlter
Soyisim
Doğan
Haklısınız. Castrol Türkiye'nin verdiği cevabı yazmıştım. Onay olmama sebebini de zaten yazmışsınız. Ben VW'nin önerdiği yağı kullanmaya 78000'de turboyu bozunca karar verdim. O zamana kadar servisteki usta ne öneriyorsa onu koyuyorduk. Önerilen yağlar kötü yağlar değildi. Hatta SM sınıfında ilk üretimi yapan ilk onayını alan ve dünyanın en eski yağ firması (öyle demişti) kron oil'in yağını öve öve bitirememişti. Bende bir süre kullanmıştım. Turboyu yedik. Gerçi o zamana kadar çokta dikkat etmiyorduk kullanıma ama yine de ben olayın suçunu yağa bağladım ve o tarihten sonra hep VW'nin önerdiği yağı kullanmaya başladım. ;Şuan için de oldukça memnunum. Hele ki hava sıcaklıklarının -40'lara düştüğü bir yerde sabah kalktığımda herkesin aracı kapıda kalırken ya da yetkili servislerin çalışmayan arabalara servis verdiklerini görünce yağa daha çok güvenmeye başladım. Hava çok soğuk olunca benim araçta da yağ donuyor (donmasın ne yapsın garibim :) ) ama fazlaca uğraşmadan 4-5 marşta yağ uyarısı kaybolup araç çalışmaya başlıyor.

musari

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Sarı
soğuk kış şartlarında 5/30 gayet mantıklı bir yağ hele sizin ki gibi doğu bölgelerde mutlaka şart. hatta orda 0/30 bile kullanılabilir. elbette vw 506 01 onayına sahip olması koşuluyla. yağ konusunda castrol ve mobile güvenim tamdır. her 2si de kaliteli ve kendini kanıtlamış markalardır. ama bunun haricindekilere arasında iyi olanlar da vardır ama güvenemiyorum. buarada kullanmış olduğunuz 5/30 edgenin donma noktası -42 derecedir. castrol edge 5/40 turbidezinki -48dir. mobil 1 espnin ki ise -45. bilgi olsun diye paylaşayım dedim.

intercyber

vwTürk Üyesi
İsim
İlter
Soyisim
Doğan
soğuk kış şartlarında 5/30 gayet mantıklı bir yağ hele sizin ki gibi doğu bölgelerde mutlaka şart. hatta orda 0/30 bile kullanılabilir. elbette vw 506 01 onayına sahip olması koşuluyla. yağ konusunda castrol ve mobile güvenim tamdır. her 2si de kaliteli ve kendini kanıtlamış markalardır. ama bunun haricindekilere arasında iyi olanlar da vardır ama güvenemiyorum. buarada kullanmış olduğunuz 5/30 edgenin donma noktası -42 derecedir. castrol edge 5/40 turbidezinki -48dir. mobil 1 espnin ki ise -45. bilgi olsun diye paylaşayım dedim.
Castrol 5/40 turbo diesel kullandım ve onda da kışın sorun yaşadım.Donma derecesi daha yüksek olmasına rağmen biraz daha kalın bir yağ olduğu için sıkıntı çıkarabiliyor. 5/30'da ciddi bir problem yaşamadım. Dediğiniz gibi 5/30 veya 0/30 bu şartlarda en ideali.

musari

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Sarı
evet arkadaşlar mobil 1 esp 5/30u koyduktan sonra 5000km yaptım. bu süre zarfında yağda eksilme oldu elbette. yağı koydugumda yağ çubuğu maximum seviyede idi şuan ise orta seviyede yaklaşık olarak. tam düz yerde ölçemedim hafif eğimliydi yol ondan yaklaşık orta seviyede diyorum. 5/40da da eksilme 10bin sonunda çubuk alt seviyeye yaklaşıyordu. 5/30da da ya aynı olcak yada brz daha fazla eksiltecek gibi görünüyor. yakıtta ciddi bi fark görmedim. performansda da bi fark olmadı. sanırım bundan sonra mobil esp 5/30la devam edeceğim gibi. kime sorduysam 5/30 iyidir özellikle turbo için 5/30un inceliği daha iyidir diyolar.

mustafaata

vwTürk Üyesi
İsim
mustafa
Soyisim
ata
geçen hafta bende mobil esp 5/30 aldım henuz kullanmadım bu hafta yağı değiştiririm. önceki bakımlarının tamamı yetkilide yapıldı 5/30 castrol kullanılmış galiba, enson bakım 150binde yapılmış aracım şuan 160bin e geldi 0,5 lt ye yakın bi eksilme var buda kabul edilebilir düzeyde inşaallah mobildede fazla bi eksilme olmaz

musari

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Sarı
önceden beri 5/30 kullaıldıysa mobil 1 5/30 koyduğunuzda da bi sorun çıkacağını zannetmiyorum. ben önceden beri 5/40 kullandığım için 5/30 mobili koyduktan sonra hafif bi tedirginli,k yaşadım gözlemlemeye de dvm edeceğim. buarada benim aracım da 150bin de şuan ve bakımı erken yapmaya karar verdim muhtemelen 7500 kmde bir bakıma sokacağım malum turboyu sıfırladım ve gözüm gibi bakmak istiyorum.

mustafa bey size bişey soracağım aracımızın motoru aynı sadece kod farkı vardır benimki bkd motor sizinki de sanırım bkp dir. sizin aracınızın turbosu ses yapıuyormu? rölantide gaza basıp çektiğinizde ıslık sesi vb bi ses geliyormu? ya da hareket halindeyken vites değiştirmelerde turbodan herhangi bir ses geliyormu? benim önceden baya bi geliyodu değiştikten sonra nerdeyse turbo yok gibi oldu. çok hafif bi üfleme sesi geliyo şuan da mrk ettim sizde durum nedir diye.

mustafaata

vwTürk Üyesi
İsim
mustafa
Soyisim
ata
önceden beri 5/30 kullaıldıysa mobil 1 5/30 koyduğunuzda da bi sorun çıkacağını zannetmiyorum. ben önceden beri 5/40 kullandığım için 5/30 mobili koyduktan sonra hafif bi tedirginli,k yaşadım gözlemlemeye de dvm edeceğim. buarada benim aracım da 150bin de şuan ve bakımı erken yapmaya karar verdim muhtemelen 7500 kmde bir bakıma sokacağım malum turboyu sıfırladım ve gözüm gibi bakmak istiyorum.

mustafa bey size bişey soracağım aracımızın motoru aynı sadece kod farkı vardır benimki bkd motor sizinki de sanırım bkp dir. sizin aracınızın turbosu ses yapıuyormu? rölantide gaza basıp çektiğinizde ıslık sesi vb bi ses geliyormu? ya da hareket halindeyken vites değiştirmelerde turbodan herhangi bir ses geliyormu? benim önceden baya bi geliyodu değiştikten sonra nerdeyse turbo yok gibi oldu. çok hafif bi üfleme sesi geliyo şuan da mrk ettim sizde durum nedir diye.
öncedende 5/30 kullanılmış inşaallah eksilme olmaz.
evet benim aracım bkp motor, üstündeki orjinal turbo araçta abt yazılım var, rolantide onceden olmayan şuaralar hava soğuk iken çok hafif bi uğuldama gelmeye başladı, vites değişimlerinde benim hasta olduğum hafiften gelen daha doğrusu sağ ön cam açık iken duyulan bi ses var ama bildiğimiz turbo üflemesi değilde valften sıkışan havanın atılması gibi tatlı bi ses yapıyor. golf4 de turbo değiştikten sonrada hiç ses duyamaz olmuştum yeni turbo takınca galiba ses gelmiyor sizinki normal bi durum.

mustafaata

vwTürk Üyesi
İsim
mustafa
Soyisim
ata
yağ değişimi yapıp mobil 1 esp yi kullanıma başlayalı yaklaşık 10000 km oldu, yağda hiç bir eksilme yok şimdiye kadar kullandığım bütün tdi ler yağ eksiltmişti ve hepsinde castrol kullanmıştım ilk defa mobil 1 kullandım ve bundan sonrada mobil 1 ile devam edeceğim.

SEDAT38

vwTürk Üyesi
İsim
SEDAT
Soyisim
KALIN
Bende arabamın yağ bakımını yeni yaptırdım Mobil1 5/30 yağ aldım yetkili serviste değişimi yapıldı, yağ değişiminden sonra arabanın sesi çok düzeldi yıllardır hep Castrol Edge 5-40 kullanıyorduk yağı.

mustafaata

vwTürk Üyesi
İsim
mustafa
Soyisim
ata
bende hep castrol kullanmıştım önceki araçlarımda ancak bundan sonra mobil den şaşmam

kadyr

Uzaklaştırılmış Üye
İsim
oğuzhan
Soyisim
şat
pd130 passatımda mobil 11 esp 5w30 kullanıyorum çokta memnunum eksiltme falan hiç bir şey yok. yine aynı yağdan alıcam. mobil1 castrole göre her zaman daha üstün bir yağdır. mobilin sitesinde ne öneriyorsa onu kullanın. mobil kullanmıyorsanız motul alın ama biraz daha pahalı bir yağ

Üst Alt