• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

2.0 TDI için hangi yağ kullanılmalı?

musari

vwTürk Üyesi
aracım 2006 model jetta 2.0 tdı (pd) comfortline. şuana kadar castrol edge 5/40 turbodizel kullandım. servise gidip sorduğumda castrol edge 5/30 kullanmamı söylediler. ama teknik verilere ve onaylara baktığımda 5/30 edge nin hiç vw onayı yok. 5/40 edge turbodizel de ise 505 00 ve 505 01 onayları mevcut. bir de mobil 1 esp var 5/30, vw 507 00 onayına sahip. diğer tüm onayları da kapsıyor tabi. mobil 1 teknik olarak da oldukça iyi görünüyor diğer castrollere göre. linkleri veriyorum bu 3 çeşit yağla ilgili karşılaştırıp bilgi sahibi olanlar varsa öneride bulunurlarsa sevinirim.
castrol edge 5/30
http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/C653A656EF98BF0D802579B8004B391A/$File/BPXE-8S57LM.pdf

castrol edge 5/40 turbodizel
http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/117B72C9FE8773C7802578B20033EF43/$File/CBAY-8K5E2J_0.pdf

mobil 1 esp 5/30
http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-formula-5w30.aspx#

WWW USTA

vwTürk Üyesi
5-40 edge 505 01 in karsiligidir orjinali 505 01 dir

VW USER

vwTürk Üyesi
PD motorlarda Mobil 1 ESP formula pek uygun değil onun yerine Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 ( 505 01 onayı var dediğiniz gibi) kullanabilirsiniz. Mobil kullanmak isterseniz de Mobil Syst S Special V 5W-30 yada 5W-40 kullanabilirsiniz üstünde direk büyük yazıyla yazar 505 01 diye sadece bu şart için üretilmiş bir yağdır. Mobil bayilerinde bulabilirsiniz şaşmazda. Onun dışında biraz zor bulunur Castrol Edge ye göre. İyi günler. Link de vereyim.
http://www.turkoilmarket.com/Mobil-Syst-S-Special-V-5W-30-1-Litre,PR-844.html

musari

vwTürk Üyesi
cvplarınız için teşekkür ederim öncelikle. aracımın kapısına baktım QG1 yani esnek servis aralığı belirtilmiş. bu da bişeyleri değiştiriyor sanırım. 2006 model 2.0 tdı lerin esnek servis aralığındaki yağ onay kodu nedir? 505 01 sabit servis aralığı için belirtilen onay kodu sanırım. bir de pd ler için 507 00 onay kodlu bir yağ kullansam zararı olurmu?

VW USER

vwTürk Üyesi
cvplarınız için teşekkür ederim öncelikle. aracımın kapısına baktım QG1 yani esnek servis aralığı belirtilmiş. bu da bişeyleri değiştiriyor sanırım. 2006 model 2.0 tdı lerin esnek servis aralığındaki yağ onay kodu nedir? 505 01 sabit servis aralığı için belirtilen onay kodu sanırım. bir de pd ler için 507 00 onay kodlu bir yağ kullansam zararı olurmu?
Kaputta yazmıyor mu onay kodu ? 506 00 esnek servis aralığını belirtir ayrıca yakıt ekonomisini de belirtir. PD için 506 01 onay kodu yazması gerekir. 507 00 de uzun servis aralığına girer zaten en son kullanılan koddur. Dizel partikül filitresi varsa aracınızda Mobil 1 Esp Formula 5w-30 kullanabilirsiniz ama Esp formulanın teknik data formunda [ except "Unit-Injector/Pumpe-Düse" R5/V10-TDi (VW 506 01) and 3/4-cylinder Diesel engines without Longlife-Service/without Diesel-Particulate-Filter (VW 505 01) ] yazıyor buna göre kullanmak lazım. Kodunuz 507 00 ise sorun yok ama PD lerde 507 olmuyor galiba.
http://www.autokreso.hr/ulja/downloads/osobni_mobil/Mobil 1 ESP Formula 5W-30.pdf

ataman_74

VWTURK Gold Member
Bizdeki Edge lerde 50700 var :) Siz 50700 bakın bence :)

musari

vwTürk Üyesi
Kaputta yazmıyor mu onay kodu ? 506 00 esnek servis aralığını belirtir ayrıca yakıt ekonomisini de belirtir. PD için 506 01 onay kodu yazması gerekir. 507 00 de uzun servis aralığına girer zaten en son kullanılan koddur. Dizel partikül filitresi varsa aracınızda Mobil 1 Esp Formula 5w-30 kullanabilirsiniz ama Esp formulanın teknik data formunda [ except "Unit-Injector/Pumpe-Düse" R5/V10-TDi (VW 506 01) and 3/4-cylinder Diesel engines without Longlife-Service/without Diesel-Particulate-Filter (VW 505 01) ] yazıyor buna göre kullanmak lazım. Kodunuz 507 00 ise sorun yok ama PD lerde 507 olmuyor galiba.
http://www.autokreso.hr/ulja/downloads/osobni_mobil/Mobil 1 ESP Formula 5W-30.pdf
özgür bey kaputta yazmıyor malesef. önceden düşmüş ordaki yazı sanırım. mobil 1 esp nin sitesinde o uyarıyı okudum. ordan anladığım şu eğer aracınızda esnek servis aralığı varsa mobil 1 kullanabilirsiniz. longlife servisi olmayanlar 99-03 arası dpfsi olmayanlar ve 2006 öncesi için r5 v10 lar hariç tüm vwler için uygundur diyor. bu durumda bende esnek servis olduğu için bu yağ uyuyor benim motora. ama emin olamıyorum.

VW USER

vwTürk Üyesi
Araç Kitapçığı varsa oraya bakın, ön ızgaranın arkasında saç yada plastik olabilir motor kapağı uç kısmının geldiği yerlerde ama kaputta değil, oralarda da olur bizim araçta öyle. Aslında kurcalamaya da gerek yok PD olduktan sonra Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 kullanabilirsiniz bana göre. Sadece 10 bin veya 12 binde gidin yağ değişimine. Uzun servis aralıkları bizim ülkemize göre değil 20 bin km yada 2 yıl Türkiye de dayanmaz malesef . Bizim T4 de de var 506 00 (PD değil normal pompalı dizel) onayı 2000 yılından sonra çıktı bu kod ama çoğu T4 kullanıcıları ve ustalar hiç bilmez bi parçacı da demişti sistem aynı hiç bi şey değişmedi dedi. 1996-2003 model olanlar 505 00 koda göre yağ koyuyor klasik 10w-40. Bizde 506 00 kullanmıyoruz hatta yetkili servisinde bile bundan haberi yok Tüm T4 lere 505 00 kodu sağlayan yağ koyuyor yetkili serviste de yapıldı çoğu bakım oradan biliyorum. Biraz uzun oldu k. bakmayın bu yağ konusuna çok zaman harcadım int. de okumadığım yorum, yağ sayfası, motor yağı siteleri kalmadı denebilir hala da okuyorum :) Şimdiden iyi yıllar

musari

vwTürk Üyesi
özgür bey inanın bende önceden araştırmıştım ve epey bi materyal okumuştum nette. netice itibariyle 2008 yılından beri edge 5/40 turbodizel kullanıyorum. ancak son günlerde tekrar araştırma yapmaya koyuldum nette ve bu sefer de karşıma 507 00 onay kodu ve 5/30 edge çıktı. servise sordum 5/30 edge kullanın dedi. ama eve gelip araştırdığımda 5/30un 5/40 turbodizelden bazı yönleriyle iyi olmadığını gördüm. mesela akma noktası turbodizelin daha iyi. parlama noktası ise birbirine çok yakın. haliyle de 5/30a geçmek pek işime gelmiyor. ama işte emin olmak istiyorum 507 00 onay kodu sadece dpfli dizellere has bişey değilse güncel onay kodu olduğu için kullanmak isterim. özellikle mobil 1 esp 5/30 parlama noktası 254 derece ve oldukça iyi. aracımın turbosunu yeni değiştirdim ve brz da bundan dolayı hassas davranıyorum taktığım turboya gözüm gibi bakmak istiyorum ve doğru yağı tercih etmek de bu noktada çok çok önemli. buarada aracımı ikinci el aldım kitapçıkları mevcut değil. motor bölümünün her yerine baktım malesef yok öyle bi ibare. bir de ben esnek servis için önerilen yağı koysamda 10binde değiştiricem yağı gene. maksat yağ tam kaliteli olsun. hatta ben 10bin bile dolmadan değiştirmeyi planlıyorum artık.

ataman_74

VWTURK Gold Member
Ben iş yerine gidince oradan Elsa üzerinden bakarım. Bizimsistemde 5/30 50700 öneriliyor.

İnanın motorunda erken aşınma yada parçalarda arıza (turbo-egzantrik mili aşınmaları vs) olan araçların çok yüksek bir oranı bakımlarını dışarıda yaptırıyor ve bu yağı kullanmıyor :)

Handbremse

vwTürk Üyesi
Aracinizin servis kitabina bakin ilk sayfalarda yag normlari yazar motor eger pumpeduse(PD) motor ise genelde VW norm 50501 yazar benim arabamda PD motor 1.9 TDI 131 bg benim servis kitabimda VW norm 50501 yaziyo ve ben genelde Castrol magnatec ve castrol edge 5/30 yag kullaniyorum.

musari

vwTürk Üyesi
Aracinizin servis kitabina bakin ilk sayfalarda yag normlari yazar motor eger pumpeduse(PD) motor ise genelde VW norm 50501 yazar benim arabamda PD motor 1.9 TDI 131 bg benim servis kitabimda VW norm 50501 yaziyo ve ben genelde Castrol magnatec ve castrol edge 5/30 yag kullaniyorum.
servis kitapçığı olsa zaten problem ortadan kalkacak ordaki onay koduyla hareket edeceğim ancak servis kitapçığı ve diğer tüm kitapçıklar mevcut değil bende. sizdeki pd motor 8 valf, 2.0 tdı lerden brz farklı yapıya sahipler. yani ilk nesil pd diye geçiyor sanırım sizin 1.9 tdı pd ler. 2.0 tdi pd ler 16 valftir ve enjektörleri daha pahalıdır sizinkilere oranla. o nedenle 2.0 tdı pd si olan biri varsa kitapçığı bakıp hangi onay kodu isteniyor yazarsa buraya durum netleşecek. yine de ilginiz için sağolun. en azından şuana kadar kullandığım motor yağı 505 01 onayına sahip.

hakan bey size de zahmet olacak ama durumu netleştirmem için sizin bilgi vermeniz çok önemli. buarada aracım 2.0 tdı pd, motor kodu BKD. buna göre bakarsanız daha sağlıklı olur kanısındayım.

musari

vwTürk Üyesi
bugün itibariyle yağımı değiştirmiş oldum. mobil 1 esp 5w/30 aldım ve koydum. tabi yağ filtresi ve hava filtresini de değiştirdim. bakalım deneyecez bu yağı. herhangi bir aksilik (yağ eksiltme vs gibi) olmazsa bundan sonra mobil 1 kullancam.

yakuzz

vwTürk Üyesi
100 bin km'den bu yana castrol edge 5/40 turbo diesel kullanıyorum. Her 10 bin km'de 4 litre bu yağdan alırım ve değiştiririm. Aracım şu anda 198bin km'de. Turbosu enjektörleri orjinal, ses vesaire yok. Yağ eksiltme neredeyse yok.

Yetkili servisler bir kaç sene evveline kadar bırakın tam sentetik edge'yi, yarı sentetik magnatec'i şiddetle öneriyorlardı. Haricinde bir yağı koymadıkları gibi , kendilerine edge turbo diesel konusunda ısrar ettiğimde de araca garanti vermeyeceklerini, bu yağın araca zarar verebileceğini, edge serisinin uygun olmadığını beyan etmişlerdi. Şu anda edge 5-30 konusunda onay vermelerine hayret ettim. Demek ki kendilerini güncellemiyor ve belki de diesel motorlarda gereksiz kurumlanmaya neden olan magnatec'lerle mağduriyete bile neden oluyorlar..

Mobil 1 ESP konusunu bende epeyce araştırmıştım. Ancak hem düzgün feedback olmayışı, hem yağın pahalı olması ve yağ yakma hadisesine neden olup olmayacağını bilmemem nedeniyle tercih etmedim. Edge 5 40 Turbo Diesel isimli yağ doğrudan TDİ'lerde geliştirilmiş olan bir yağ.

ESP kullanan ve geri bildirimde bulunan olursa memnun olurum.

musari

vwTürk Üyesi
mustafa bey sizin aracınız eğer 1999-2003 yılları arasındaysa model yılı ve dpfsi olmayan pump duse tdı ise mobil 1 esp 5/30 önerilmiyor mobil tarafından. mobilin sitesinde ayriyeten dipnot şeklinde yazmışlar hariç tutulan modelleri. benim aracım o istisnaya girmediği için bende alıp denemek istedim. bir de esp 5/30un teknik verileri oldukça iyi. alevlenme derecesi 254 castrol 5/40 turbo dizelin 210 44 derece ciddi bi fark ve aracı performanslı kullanırken daha iyi koruma sağlayacağı kanaatindeyim. akma derecesi espnin -45, turbodizelin -48 burda esp brz geride kalmış ama uçurum bi fark yok. ayrıca esp'nin 40 ve 100 derecedeki akışkanlık değerleri turbodizele göre daha iyi. bende bütün bunları değerlendirip espyi denemeye karar verdim. yoksa edge turbodizel de güzel bi yağ aslında ama daha iyi ve daha sağlıklı olabilir diye esp'ye geçtik bakalım hayırlısı. bugun baktım motor sesi brz daha düzgün ve tok geliyor sanki. yağ eksiltme olayını da gözlemlicem ilerleyen zamanlarda.

yakuzz

vwTürk Üyesi
Mustafa Bey, geri bildiriminizi merakla bekliyorum. Özelikle yağ tüketimi konusunda değişiklik olup olmadığı benim açımdan mühim..

Bir de benim aracımda kullanılan PD motor, 99-03 arasında değil daha geniş bir skalada değişik kodlar altında kullanıldı. B5, B5,5 ların tamamında, B6 larda ise CR motorlar çıkana kadar ufak tefek farklılıklarla, aynı motor kullanıldı. Bununla birlikte benim yukarıdaki yazım size hitaben değildi. Anlatmak istediğim, yetkili servislerin yaptığı yanlış yönlendirmeye dikkat çekmekti. Yoksa ESP'ye karşı olumsuz ön yargılı olmadığım gibi, aksine ondan çok umutluyum. Benim gibi konservatif bir adamın memnun olduğu yağdan vazgeçmesini sağlayabilecek kalitede bir yağ olduğunu düşünüyorum.

musari

vwTürk Üyesi
benim de şuana kadar kullandığım yağ castrol edge 5/40 turbodizeldi. denemek için geçiş yaptım esp 5/30a. edge turbodizele öyle bağlıydımki gittim özel servislerle mücadele edip gerektiğinde çarpışarak ve onları ikna ederek bu yağı getirtmelerini veya getirdiğim bu yağı koymalarını sağladım. bazı servisler 10/40la 5/40 arasında hiç fark görmüyor hatta 10/40 kalın yüksek kmde daha iyi olur bile diyorlardı. ancak ısrar edince 5/40 koyuyorlardı. bir de son bişey söyleyeyim 5/40 turbodizeli ben son dönemde 85 tlye almıştım. mobil esp 5/30u da aynı fiyata aldım. bilginiz olsun.

VW USER

vwTürk Üyesi
benim de şuana kadar kullandığım yağ castrol edge 5/40 turbodizeldi. denemek için geçiş yaptım esp 5/30a. edge turbodizele öyle bağlıydımki gittim özel servislerle mücadele edip gerektiğinde çarpışarak ve onları ikna ederek bu yağı getirtmelerini veya getirdiğim bu yağı koymalarını sağladım. bazı servisler 10/40la 5/40 arasında hiç fark görmüyor hatta 10/40 kalın yüksek kmde daha iyi olur bile diyorlardı. ancak ısrar edince 5/40 koyuyorlardı. bir de son bişey söyleyeyim 5/40 turbodizeli ben son dönemde 85 tlye almıştım. mobil esp 5/30u da aynı fiyata aldım. bilginiz olsun.
Merhaba Mustafa Bey, Mobil 1 ESP 5w-30 u 85 TL ye nereden aldınız ben çoğu yerde 100 tl den aşağı görmedim.

Üst Alt