• Sevgili üyelerimiz,
    Sitemiz, 2003 yılından bu yana sizlere hizmet vermektedir. Kalitemizi daha ileriye taşıyabilmek adına başta teknik ekibimiz olmak üzere tüm ekibimiz'in gayretleri sayesinde sitemiz, günümüz şartlarına uygun bir şekilde yenilenmiştir tüm üyelerimize hayırlı olsun.
    Geçiş sürecinden sonra foruma kullancı adı ile girişlerde sorun yaşayan kullanıcılarımızın bizlere ulaşıp üyeliklerini kontrol ettirmelerini tavsiye ederiz.
    Görüş ve önerilerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz. Not: Siteye yüklediğiniz resimlerinizin kalıcı olması için Sitemizin Mesaj bölümünden resim yükleme ikonuna tıklayarak yükleyebilirsiniz... Yönetim.

1.9 TDI Akü Tavsiyesi

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Merhaba arkadaşlar;

Aracımda 4 yıllık Peugeot orjinal servis aküsü var. Şu ana kadar sorun yaşamadım ama bu aküyü başka yerde değerlendirip aracıma yeni akü almak istiyorum.
Şu anki akü 72Ah diye hatırlıyorum. Ancak şöyle bir durum var, akü silecek altındaki plastik nedeni ile yuvası çok zor girip çıkıyor. Tahmin ediyorum ki bizim araçların aküsü ya 60Ah yada basık olanlardan?
Hatta şu anki aküyü yuvasına sabitleyemiyorum da. Alt tabla daha büyük.
O yüzden basık akü alıp hem sabitleme konusunda problemi çözüp hemde sökme takma esnasındaki sıkıntıyı çözeyim diyorum.
Bu konuda bilgisi olan var mı? Özellikle basık akü alıp kullanan var mı?

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Mustafa, yeni akü alacaksan Varta yada Mutlu'dan şaşma...

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Marka takıntım yok aslında abi üzerindeki akü orjinal servis aküsü ve 4 yıl oldu hala iyi durumda. Yeni aküyü yerli tercih etmeyi düşünüyorum.
Şu an merak ettiğim basık akülerin akü tablasına tam oturup oturmadığı :)

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Marka takıntım yok aslında abi üzerindeki akü orjinal servis aküsü ve 4 yıl oldu hala iyi durumda. Yeni aküyü yerli tercih etmeyi düşünüyorum.
Şu an merak ettiğim basık akülerin akü tablasına tam oturup oturmadığı :)
Denemeden tahmin yürütmek zor...

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Çakaloğlu
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Akü ölçüleri ( yükseklik x genişlik x uzunluk ) akü kataloglarında yazıyor.

Akü tablanızın boyutlarına göre seçim yapabilirsiniz.

Bazı markalarda ( inci - mutlu ) aynı özellikte akünün, hem yüksek, hem alçak tip olan modelleri mevcut.

En güvenlisi, bayide aküyü jelatinini açmadan yerine koyup ölçülerin uyumlu olup olmadığını görerek karar vermek.

Akü üretim tarihi de çok önemli. En fazla 4 - 6 aylık aküleri tercih ediniz.

İnternette her zaman 150 - 200 tl fazla fiyat yazarlar. Bunun sebebi depozito + kargo ücretidir ( ücretsiz kargo diye göz boyarlar, halbuki akü fiyatı içerisine dahil ederler kargo ücretini ).

İnternetten akü aldığınızda eski aküyü iade etmediğiniz için depozito ücretini de ödersiniz.

Aynı kural bayiden alırken de geçerlidir.

Fakat , bayi alımlarında depozito ücreti biraz daha düşük olabilir.

Yedek parçacılar ve oto elektrikçiler aynı zamanda Akü bayiliği de yaparlar.

Son düzenleme:
Üst Alt