1.9 tdi 2006 model caddy aracımda yağ seçimi

cemal1982

vwTürk Üyesi
Merhaba forumdaşlar herkese sağlıklı bol kazançlı günler dilerim, aracım 2006 bjb motor kodlu 1.9 tdi Caddy 236.000km.de yağ değişim zamanı gelmekte şuan içindeki yağ Castrol 10w40 magnatec değişim de Motul 6100 Synergie+ 10W-40 koymayı düşünüyorum sizce olur mu yüksek km.li araçlarda 10w40 koyulması tavsiye ediliyor, 5w30 koyduğumda yağ eksiltiyor, teşekkürler.

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Yakın zamanda 2 bin model fiesta aldım, bir süre sonra yağ eksilttiğini fark ettim zaten yağ değişim zamanıda gelmişti. Nette yorumlarda Snc oili çok methediyorlardı, söz konusu marka,100 bin 200 bin ve 300 bin km şeklinde yağları farklı kategorilere ayırmışlar.

Bu yağın en önemli özelliği eksiltme, duman atma, motor gürültüsü giderme gibi olumsuzlukları minumuma indirme gibi bir özelliğe sahip oldu iddia ediliyordu.

Denemekten ne çıkar dedim 200 km lik olan 5w/30 yağı netten aldım, gnl bakım esnasında motora koyduk.
Bir aydan fazladır aracı oğlum, (günlük) kullanıyor haftada bir kontrol ediyorum şu ana kadar bir eksiltme olmadı.

İlerleyen zamanda km ye bağlı olarak takip etmeye devam edecem olumlu ve yahut olumsuzlukları buradan paylaşırım.

cemal1982

vwTürk Üyesi
Ya aslında benim sormak istediğim 10w40 yağ bu bjb motor kodlu 1.9 tdi caddy aracıma uyar mı ? 5w30 ve 5w40 denedim hep eksiltti,

PassatTDİ 99

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat B5
Mesleğiniz
Emekli
İsim Soyisim
Mustafa Anık
Ya aslında benim sormak istediğim 10w40 yağ bu bjb motor kodlu 1.9 tdi caddy aracıma uyar mı ? 5w30 ve 5w40 denedim hep eksiltti,
Madeni yağ firmalarının yağ seçici programlarından ve aracınızın kitapçığından hangi yağın uygun olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
236k yüksek bir km değilki. 284k’daki 1.9 TDI’da 5w30 kullanıyorum.
Liqui Moly Top Tec 4200 ve Liqui Moly yağ kaçak önleyici kullanıp deneyin bence. Yada yağa Cera Tec katıp deneyin.

• Like
Tepkiler: AHU

cemal1982

vwTürk Üyesi
Motul 8100 X-Clean Efe 5W-30 alıp kullandık, ustam 10w/40 olmaz dedi kalın geliyor falan pişman deyince bende tereddüt ettim motul bence reklam yıldızı castrol den daha iyi.

AHU

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Hyundai
Aracınızın Modeli
Accent Blue 1.4
Mesleğiniz
Müzisyen,Öğrenci
İsim Soyisim
Kaan
Motul 8100 X-Clean Efe 5W-30 alıp kullandık, ustam 10w/40 olmaz dedi kalın geliyor falan pişman deyince bende tereddüt ettim motul bence reklam yıldızı castrol den daha iyi.
Hayırlı olsun,motulun kaliteli serisinin 5w-30 yağı üzmez sizi.10w-40'ın kalın olurdu zaten ustanız doğru söylemiş.

wonderland6

vwTürk Üyesi
Yaklaşım 4 yıldır MOTUL 8100 X-Clean Efe 5W-30 kullanıyorum. Önceden Mobil ve Castrol kullanıyordum, çamur gibi oluyordu. Sonralara doğru yağların sahteleri çoğaldı bıraktım. Motul biraz daha iyi diye düşünüyorum. Sahtesine dikkat edin ama. Ayrıca 10w-40 değil de 5w-30 daha uygun diye düşünüyorum.

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Screenshot_20220222-170617_Photos.jpg
Screenshot_20220222-170623_Photos.jpg

s1nanozk

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Vw
Aracınızın Modeli
Golf Mk4
Mesleğiniz
Tasarımcı
Uzun zaman 10w40 a alışmışsa motorunuz tabi ki daha ince viskozite yağlarda eksiltme yapacaktır. Lakin bir anda eksiltmeyi kesemez bir süre aynı yağı kullanmanız gerekir. Bunlar tabi ki en kaba tabirle olan mantık, en önemlisi aracın kitapçığında yazan şartnamelere uygun yağları kullanmanız olacaktır. Marka olarak da benim favorilerim Motul, Mobil 1, Liqui Moly ya da Shell olacaktır. Diğer markalara bakmaya bile ihityaç duymuyorum açıkçası. Shell de kullanmadım şahsen ama birçok kişinin memnun olduğu bir marka olduğu ve özelliklerine baktığımda gayet iyi değerlere sahip bir marka olduğu için.
Dediğim gibi önce kitapçıktaki değerlere bakın, sonra bu marka yağların hangi modelleri uyumlu ona göre tercih yaparsınız. 'Ben şunu kullandım-kullanıyorum çok memnunum' gibi bir açıklama yapmak istemedim çünkü motor ve sürüş karakteristikleri herkesin farklı olmasından kaynaklı.
Son olarak şunu diyebilirim, aracınızı seviyorsanız 10/40 ve daha kalın viskozitlerdeki yarı sentetik yağlardan uzak durmak gerektiğidir.
Ben de uzun zaman her yağ değişiminde marka vs fikir almak açısından bakarım, burada edindiğim bilgilere dayalı 'yağ diyip geçmemek lazım' düşüncesini edindim :) isterseniz inceleyebilisiniz.

Son düzenleme:
Üst Alt