1.6 TDI Polo rolantide sarsıntı problemi

ismpkr

vwTürk Üyesi
İsim
İSMAİL
Soyisim
PEKER
Arkadaşlar merhaba
Araç Polo 2010 1.6 TDI 127.000 km 'de.Hırsızın camı kırması sebebiyle kendi servisine götürdüğüm aracımda emisyon güncellemesi çıktığı söylendi ben de konunun detayını bilmediğimden onayladım. Aracı teslim aldığım andan itibaren sorunlardan kurtulamadım. İlk olarak çekiş ,düştü ses arttı , ön ısıtma bujisi ikaz lambası yandı ;aracı geri götürdüm egsoz basınç sensörü değişti .Aracı geri aldım ufak düzelmeler olmuştu bu sırada araçta ilginç bir rolantide titrreme sorunu ortaya çıktı.Durum şu ki araçla bir miktar yol alınca yani motor biraz ısındığında araç çalışır halde boşta dururken rolantide sarsıntı yapmakta. Bu sarsıntı aracın klimasını veya farını açtığımda kaybolmakta ; araştırmalarım sonucunda youtube da birebir benle aynı problemi yaşayan biri video atmış onun linkini aşağıda paylaşıyorum. Durum şu ki bu süreçte bu ses için ilk olarak dpf dolmuş dediler , 180TL mi aldılar. Durum düzelmeyince doğuş otoya şikayet durumları vs oldu aracı tekrar servise davet ettiler. Dün tekrar aradılar bayram boyunca serviste kalan aracımı incelediklerini söylediler , sorunun volan dişlisinde olan boşluktan kaynaklandığını araç ısınınca bu titremeye neden olduğunu söylediler.Aracınız 120 küsür binde kullanıma bağlı olan bişi dediler burayı paranteze alacağım normalde (7100 Tl tutuyormuş ama volan dişlisini onlar karşılayacakmış 3100 Tl ye sorunu halledebilirlermiş). Ayrıca bakımları dışarda yaptırdığımdan 120 bin bakımı görünmüyormuş ve bu bakım olmadan olmazmış bi (1000 Tl ) de bu iş için talep ediyorlar. İşin garip yanı ben zaten 100 binde baskı balata seti ve volanı sachs marka internetten alarak dışarıda özel serviste taktırdım , bunu da belirtmeme rağmen sorunun %100 ondan kaynaklandığını belirtiyorlar. Araçta da bu servise girene kadar ne bir ses ne de debriyajda kaçırma vs vardı , debriyaj hala yumuşacık ve kalkışta vs ne titreme var ne bir şey. Bu işten anlayan arkadaşlara soruyorum mantıken volan dişlisinin böyle bir anda sorun çıkarması mantıklı mı ? Beni öyle bir duruma soktular ki bakımla beraber bu işin maliyeti 4100 Tl oluyor ; eğer ki sorun volan dişlisinde ise bunu dışarıda çok daha düşük fiyatlara yaptırabilirim fakat gidip dışarda yaptırınca da sorun düzelmezse boş yere 1500- 2000 e yakın masraf yapacağım ve araçta hala sorun olacak . Fikri olan arkadaşlardan yorum bekliyorum , işin içinden çıkamadım.

Birebir aynı problemi yaşamış olan arkadaşın videosu :https://www.youtube.com/watch?v=NRa61dy0XjE
Bu arkadaş sorunu enjektörlerin fabrika ayarlarına geri döndürülmesi ile sorunun çözüldüğünü belirtmiş , bunu servise gösterdim sizin aracınızın enjektörlerinde hiçbir sorun yok , aynı durum başka sebeplerden de kaynaklanabiliyor dediler.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Öncelikle çok geçmiş olsun Volan bozulduğunda ilk kalkışta titreme yada kütürtü yapar üst devirlerde'de aynı şekilde vibrasyon meydana gelir yani sizin aracın probleminin Volan'dan olduğunu düşünmüyorum videoyu izlediğim kadarıyla düzensiz yanma sonucunda meydana gelen bir sallantıya benziyor Enjektör yakıt zamanlamasının hatalı oluşu, bozuk enjektör hatası, Egr ve Partükül filtresinin tıkanmasından kaynaklı problem olabileceğini düşünüyorum bunların kontrol edilmesinde fayda var geçmiş olsun...

ismpkr

vwTürk Üyesi
İsim
İSMAİL
Soyisim
PEKER
Aracın ne kalkışında titreme ne de yüksek devirde bir problem var . Servis enjrktör durumunun egr nin dpf nin sorunsuz çalıştığını belirtiyor, zaten ilk aşamada dpf temizliği yapıldı. Ayrıca araca emisyon yazılımı atıldığında ilk iki sene içerisinde egr , basınç sensörü veya enjektörlerde problem çıkarsa parçaları ücretsiz değiştirmek zorunda olduklarından bahsetti. Enjektörleri bilgisayrda hata almayınca manuel olarak kontrol ettiklerini , aracın parçalarının sorunsuz çalıştığını belirtiyorlar. Herhangi bir problem bulamayınca işi ona yıkmak istiyorlar gibi geldi fakat tespitten %100 emin oldularını söylüyorlar. İstedikleri 4100 Tl bana çok fazla geldi o yüzden kararsız kaldım.Yorumunuz için teşekkürler.

ilGhiNC

vwTürk Üyesi
İsim
Gence
Soyisim
Yakut
Valla acikcasi emisyon güncellemesi sonrasi sorun yasadigini söyleyen ilk kisi degilsiniz ne yazik ki. Benzer konular daha önce de acildi forumda. Umarim sorununuz en kisa ve maliyetsiz yoldan cözülür. Gecmis olsun.

A.Dede

vwTürk Üyesi
İsim
Atahan
Soyisim
Dede
Geçmiş olsun. Bence gittiğiniz servis arıza tespiti yapamıyor ve deneme yanılma yoluyla oyun oynar gibi sorun çözmeye çalışıyor.

Wv Polo

vwTürk Üyesi
İsim
Muhammed
Soyisim
Acar
Geçmiş olsun enjektörlerinin kodunu girmeyi unutmuş olabilirler güncellemeden sonra bu yüzden rolantide titreme yapar uygun bi yerde bilgisayarla enjektör üzerindeki numaraları sırasıyla kontrel ettir farklıysa numaraları gir düzelecektir

ismpkr

vwTürk Üyesi
İsim
İSMAİL
Soyisim
PEKER
Bahsetmiş olduğunuz durum hakkında dışarıda bir inceleme yaptıracağım , servis 4-5 kere kontrol ettiği araçta gerçekten buna dikkat etmemişse çok şaşırırım. Fakat şöyle de bi durum var araç sadece bir miktar sürüşten sonra yani ısındığında rolantide titreme yapıyor. Far açınca veya klima açınca duruyor , kapatınca tekrar başlıyor. Söylediğiniz durumda acaba sürekli olmaz mıydı ?

ilGhiNC

vwTürk Üyesi
İsim
Gence
Soyisim
Yakut
Bahsetmiş olduğunuz durum hakkında dışarıda bir inceleme yaptıracağım , servis 4-5 kere kontrol ettiği araçta gerçekten buna dikkat etmemişse çok şaşırırım. Fakat şöyle de bi durum var araç sadece bir miktar sürüşten sonra yani ısındığında rolantide titreme yapıyor. Far açınca veya klima açınca duruyor , kapatınca tekrar başlıyor. Söylediğiniz durumda acaba sürekli olmaz mıydı ?
Hocam demek ki motor yüke binince titreme kesiliyor. Normalde motor yüke binince tüketim artar, yani yakit enjeksiyonu artar. Yazilim güncellemesi sonrasi rölantideki yakit miktari cok düsürülmüs olabilir mi?

ismpkr

vwTürk Üyesi
İsim
İSMAİL
Soyisim
PEKER
Hocam demek ki motor yüke binince titreme kesiliyor. Normalde motor yüke binince tüketim artar, yani yakit enjeksiyonu artar. Yazilim güncellemesi sonrasi rölantideki yakit miktari cok düsürülmüs olabilir mi?
Dediğiniz mantıklı , servis zaten standart almanyadan gelen güncellemeyi çakıyor araca sonra arıza ışığı yanmasın yetiyor onlara . Bu rolantideki durumu anlatana kadar canım çıktı çünkü aracı mir miktar sürdükten sonra oluyor , şans eseri servis elemanıyla arabadayken , eleman iki ileri geri gitti yapmaya başladı da ne demek istediğimi anladılar. Işık yanmıyorsa sorun yok mantalitesindeler. Beni baya oyaladıkları için doğuş oto 'ya şikayet etmiştim en son , son kere çağırdıklarında da tahminim arıza ışığı yanmıyor ve genel kontrollerinde problem görmüyorlar , bambaşka bir sorunu yani volanı öne sürüyorlar, önüme de ödenecek 4000 küsür lira çıkarıyorlar işin içinden çıkmış oluyorlar. 30 bin kilometre önce değiştirdiğim baskı balata volanı çekişte vs de hiçbir sorun yokken bu kadar para veripte yeniletmek bana da cazip gelmiyor malesef. Onlar da e sorun bunda siz yaptırmıyorsanız yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar.

ilGhiNC

vwTürk Üyesi
İsim
Gence
Soyisim
Yakut
Hocam eski yazilimi yüklemelerini talep edebilir misiniz? Belki sorunu cözer. Eger yapmazlarsa "mapping" isinden iyi anlayan birisi ile görüsmenizde fayda olacaktir diye düsünüyorum. ECU yazilimi yapan yerlere danisabilirsiniz. Enjeksiyon ayarlarini onlar degistirebilir. En kötü ihtimalle, güncelleme yapilmamis sizinki ile ayni motor koduna sahip bir aractaki mappingi kopyalayıp sizin ECU'ya aktarabilirler.

zirtapoz21

vwTürk Üyesi
İsim
call
Soyisim
sky
Aracınızın Markası
volkswagen
Aracınızın Modeli
polo 1.6 tdi
Mesleğiniz
öğretmen
İsim Soyisim
call sky
Dediğiniz mantıklı , servis zaten standart almanyadan gelen güncellemeyi çakıyor araca sonra arıza ışığı yanmasın yetiyor onlara . Bu rolantideki durumu anlatana kadar canım çıktı çünkü aracı mir miktar sürdükten sonra oluyor , şans eseri servis elemanıyla arabadayken , eleman iki ileri geri gitti yapmaya başladı da ne demek istediğimi anladılar. Işık yanmıyorsa sorun yok mantalitesindeler. Beni baya oyaladıkları için doğuş oto 'ya şikayet etmiştim en son , son kere çağırdıklarında da tahminim arıza ışığı yanmıyor ve genel kontrollerinde problem görmüyorlar , bambaşka bir sorunu yani volanı öne sürüyorlar, önüme de ödenecek 4000 küsür lira çıkarıyorlar işin içinden çıkmış oluyorlar. 30 bin kilometre önce değiştirdiğim baskı balata volanı çekişte vs de hiçbir sorun yokken bu kadar para veripte yeniletmek bana da cazip gelmiyor malesef. Onlar da e sorun bunda siz yaptırmıyorsanız yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar.
Sorununuzu çözebildinizmi aynı sıkıntıyı bende aracımda yaşıyorum umarım bir sonuca ulaşmışsınızdır

ismpkr

vwTürk Üyesi
İsim
İSMAİL
Soyisim
PEKER
Sorun aynı şekilde devam etmekte , far yakınca ve klima açınca tamamen duran bir rolanti titremesi mevcut , baya bir zıplıyor araç . İş vs durumlarından dolayı bu konuyu çözmeye vaktim olmuyor malesef.

oguzhanc64

vwTürk Üyesi
İsim
Oğuzhan
Soyisim
Çetinkaya
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4TDI+DSG
Mesleğiniz
Öğretmen
Sorun aynı şekilde devam etmekte , far yakınca ve klima açınca tamamen duran bir rolanti titremesi mevcut , baya bir zıplıyor araç . İş vs durumlarından dolayı bu konuyu çözmeye vaktim olmuyor malesef.
Motor ve şanzıman kulaklarına bakıldı mı?

ismpkr

vwTürk Üyesi
İsim
İSMAİL
Soyisim
PEKER
Sarsıntı hakkında kendi servisi dışında inceleme yaptırtmadım söylediğim gibi işten dolayı vakit bulamıyorum. Serviste bana araçta mekanik hiçbir problem olmadığığını belirtti tabi volan dışında. Aracı bu süre içinde çok takip etme şansım oldu ; ilk çalıştırmada bir sarsıntı olmuyor sabahları 10 dakikada işe geçiyorum kapatmadan dinliyorum yine titreşim ve sarsıntı olmuyor . 20 dakika kadar çalıştıktan sonra başlıyor ortalama far klima açıksa yine bir problem olmuyor . Bazen duruyorum far açıkken dinliyorum problem yok , farı kapatıığım anda devir çubuğu 1 2 mm kadar aşağı iniyor titremeye başlıyor. O ilk hareket dışında devir çubuğunda da herhangi bir hareket olmuyor . Ben bazı arkadaşların bahsettiği gibi rolantide enjektörlerin vermiş olduğu yakıtın çok düşük olduğunu düşünüyorum , araçta bu geçen sürede herhangi bir problem de yaşamadım.

zirtapoz21

vwTürk Üyesi
İsim
call
Soyisim
sky
Aracınızın Markası
volkswagen
Aracınızın Modeli
polo 1.6 tdi
Mesleğiniz
öğretmen
İsim Soyisim
call sky
Sarsıntı hakkında kendi servisi dışında inceleme yaptırtmadım söylediğim gibi işten dolayı vakit bulamıyorum. Serviste bana araçta mekanik hiçbir problem olmadığığını belirtti tabi volan dışında. Aracı bu süre içinde çok takip etme şansım oldu ; ilk çalıştırmada bir sarsıntı olmuyor sabahları 10 dakikada işe geçiyorum kapatmadan dinliyorum yine titreşim ve sarsıntı olmuyor . 20 dakika kadar çalıştıktan sonra başlıyor ortalama far klima açıksa yine bir problem olmuyor . Bazen duruyorum far açıkken dinliyorum problem yok , farı kapatıığım anda devir çubuğu 1 2 mm kadar aşağı iniyor titremeye başlıyor. O ilk hareket dışında devir çubuğunda da herhangi bir hareket olmuyor . Ben bazı arkadaşların bahsettiği gibi rolantide enjektörlerin vermiş olduğu yakıtın çok düşük olduğunu düşünüyorum , araçta bu geçen sürede herhangi bir problem de yaşamadım.
acaba araçlarımıza dışarıda yazılım uygulaması yaptırsak yazılım firmalarında bu sorunumuz geçer mi? eğer araçta yakıt hava karışımı yetersiz ise yazılım ile yükseltmeleri mümkünmüdür acaba

ismpkr

vwTürk Üyesi
İsim
İSMAİL
Soyisim
PEKER
acaba araçlarımıza dışarıda yazılım uygulaması yaptırsak yazılım firmalarında bu sorunumuz geçer mi? eğer araçta yakıt hava karışımı yetersiz ise yazılım ile yükseltmeleri mümkünmüdür acaba
Sizin probleminiz de emisyon güncellemesinden sonra mı başladı ? Hangi serviste işlemi yaptırdınız ?

zirtapoz21

vwTürk Üyesi
İsim
call
Soyisim
sky
Aracınızın Markası
volkswagen
Aracınızın Modeli
polo 1.6 tdi
Mesleğiniz
öğretmen
İsim Soyisim
call sky
Sizin probleminiz de emisyon güncellemesinden sonra mı başladı ? Hangi serviste işlemi yaptırdınız ?
EVET EGSOZ EMİSYONUNDAN SONRA BAŞLADI MERSİN YETKİLİ SEVİSTE YAPILDI İŞLEMLER EN KISA ZAMANDA ARACIMI GÖTÜRECEĞİM EGSOZ EMİSYONU YAPILAN ARAÇLARA YAKIT SİSTEMİ İLE İLGİLİ EK GARANTİ VERİLDİ

ismpkr

vwTürk Üyesi
İsim
İSMAİL
Soyisim
PEKER
EVET EGSOZ EMİSYONUNDAN SONRA BAŞLADI MERSİN YETKİLİ SEVİSTE YAPILDI İŞLEMLER EN KISA ZAMANDA ARACIMI GÖTÜRECEĞİM EGSOZ EMİSYONU YAPILAN ARAÇLARA YAKIT SİSTEMİ İLE İLGİLİ EK GARANTİ VERİLDİ
Umarım sorununuzu çözerler , aynı garanti bende de verildi sıkıntı şu ki servis bu olayın yakıt sistemiyle ve hatta güncelleme ile kesinlikle alakası olmadığını iddia ediyor. Bende problemi volan a attılar kaldı ki 30 bin km önce değişen bir volan ve araçta da o konuda bir sıkıntı yok ,umarım sizde sorunu çözme odaklı olurlar.
Sonucu paylaşırsanız sevinirim.

yabay

vwTürk Üyesi
İsim
yağmur
Soyisim
bayraktar
Çok yakın bir sorun başıma geldi, dün hallettim durumu. Sizinkine benziyor o yüzden yazacaklarıma bir göz atın,

Öncelikle aracınızın egsozunda beyaz (yanmamış yakıt) duman mevcut mu?

1.9 Tdi aracım teklemeye başlamıştı. Resmen 3 silndir'e düşüp düşüp sizinki gibi motor kafa sallıyordu. Diagnostik cihazda enjektör değerleri normal görünüyordu. Enjektörü söküp 2 kere bosch enjektör servisinde kontrol edildi sorun görünmüyor. Bu arada duman da mevcut arabada.

Denemem için enjektör verildi bosch'dan, hemen şüphelendiğim enjektörü söküp değiştirdim ve sorun o saniye çözüldü.

Enjektörüm ne bir hata veriyordu, sökülüp mankinada kontrol edildiğinde hata veriyordu fakat arızalanmıştı. Sizin de yakıt beslemesi ile sorununuz var gibi görünüyor, enjektör arızalı olmasa da ya yazılımsal ya da mekanik bir problem var gibi. Aracınız rolantiyi düzeltebilmek için sürekli yakıt değerleri ile oynayarak müdahele ediyor videoda. En maliyetsiz yolu enjektörleri düzgün bir yerde kontrol ettirmeniz. Ankaradaysanız yardımcı olurum.

mfk

vwTürk Üyesi
İsim
m.fevzi
Soyisim
kararmaz
Umarım sorununuzu çözerler , aynı garanti bende de verildi sıkıntı şu ki servis bu olayın yakıt sistemiyle ve hatta güncelleme ile kesinlikle alakası olmadığını iddia ediyor. Bende problemi volan a attılar kaldı ki 30 bin km önce değişen bir volan ve araçta da o konuda bir sıkıntı yok ,umarım sizde sorunu çözme odaklı olurlar.
Sonucu paylaşırsanız sevinirim.
güncelleme tarihi ne zaman hatırlıyor musunuz ?

Üst Alt